خانه / بورس و سهام / پیش بینی هفته آینده بازار سهام

پیش بینی هفته آینده بازار سهام

در هفته ای که گذشت، شاهد معاملات کم رمقی از حیث حجم و ارزش در بورس تهران بودیم و علی رغم انتظارات، روند نسبتا افولی را در گروه های مختلف نظاره گر شدیم.

در روز ابتدایی هفته، جو مثبت معاملاتی هفته گذشته باز هم ادامه یافت و رونق معاملات در بسیاری از نمادها به ویژه در گروه بانک و سرمایه گذاری، خودرو، دارو، ساختمانی و محصولات شیمیایی و سیمانی منجر به ثبت عملکردی مثبت در بورس گردد.

روز یکشنبه اما ورق برگشت و با وجود اقبال سرمایه گذاران به بسیاری از گروه ها در اوایل معاملات، رفته رفته جو منفی بر معاملات حاکم شد و افت ملموس ارزش سهام به ویژه در در گروه نفتی، فلزی ، معدنی و جو مبهم بسیاری از گروه های منجر به افت مختصر شاخص های اصلی بازار گشت و تنها شاهد اقبال مجدد سرمایه گذاران به بخش دارویی، مخابرات و تعداد محسوسی از نمادهای سرمایه گذاری و بانکی و ساختمانی بودیم .

روز دوشنبه بانک ها و سرمایه گذاری نیز به جرگه گروه های رو به افول پیوستند و بدن ترتیب سیر نزولی شاخص ها باز هم ادامه یافت.

در روز سه شنبه حتی نمادهای مخابراتی نیز به محدوده منفی خزیدند و به جز تعداد محسوسی از نمادهای دارویی و برخی دیگر از تک سهم ها در گروه های مختلف، روند منفی بر کلیت بازار حاکم گردید.

در آخرین روز هفته نیز تنها شاهد اقبال نسبی به گروه پالایشی و تعداد از نمادهای بانکی، انفورماتیک، لیزینگ، سرمایه گذاری، دارویی و فلزی بودیم اما کماکان جو منفی بر کلیت بازار سایه افکند.

بازگشایی نمادهای پتروشیمی: در این هفته شورای نگهبان در آخرین تصمیم خود، مصوبه اصلاحی مجلس پیرامون نرخ خوراک گازی پتروشیمی ها را مورد تایید قرار داد. همچنین شاهد بازگشت برخی از نمادهای پتروشیمی به چرخه معاملات پس از انتظار گزارشات شفاف سازی بودیم.

در ابتدای هفته پتروشیمی شازند به عنوان دومین نماد پتروشیمی به چرخه معاملات باز گشت. این شرکت در اطلاعیه شفاف سازی خود اعلام کرد که هیچگونه وابستگی به خوراک گازی نداشته و خوراک این مجتمع تماماً خوراک مایع می باشد. همچنین پتروشیمی مارون نیز پس از تعدیل منفی 20 درصدی پیش بینی درآمدی سال آینده بازگشایی شد.

روز سه شنبه نیز نفت و گاز پارسیان اعلام کرد صرفا کاهش سود خالص شرکت پتروشیمی پردیس بر سود سال مالی منتتهی به 1393،09،30 اثر گذار بوده که بابت این کاهش، سود شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان برای سال مالی مذکور از مبلغ 1534 ریال به مبلغ 1400 ریال به ازای هر سهم با سرمایه جدید کاهش می یابد .

بدین ترتیب شاهد بازگشت “پارسان” نیز به چرخه معاملات بودیم. در نهایت طی آخرین روز معاملاتی این هفته پتروشیمی تامین بازگشایی گردید. در اطلاعیه شفاف سازی این شرکت آمده است که آثار مالی تغییرات قیمت خوراک گاز طبیعی وگاز ترش برای تاپیکو در سال مالی آتی،با فرض یکسان بودن مفروضات پیش بینی عملکرد سال مالی 93 شرکت های سرمایه پذیر (شرکت های پتروشیمی فن آوران،خارک و خراسان) با پیش بینی عملکرد سال مالی 92 و همچنین عدم تغییر سیاست تقسیم سود این هلدینگ،جمعاً موجب کاهش 40 ریال از سود هر سهم هلدینگ تاپیکو در سال مالی منتهی به 1394،02،31 نسبت به سال جاری خواهد شد.

عرضه اولیه سهام شركت توليد برق عسلويه مپنا: در آخرین روز معاملاتی این هفته همانطور که وعده داده شده بود، شاهد عرضه اولیه پنج درصد از سهام شركت توليد برق عسلويه مپنا در نماد “بمپنا” بودیم. این عرضه در قیمت 1110 توامنب رای هر سهم کشف قیمت شد . از نکات مهم در این عرضه اولیه ، افزایش سهمیه معامله گران آنلاین بود. در عرضه مذکور بیش از 40درصد از کل سهام عرضه شده به مشتریان انلاین تخصیص داده شد.

افزایش سرمایه دو نماد مطرح: آخرین روز معاملاتی این هفته پر خبر بود. روز جهارشنبه رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه ای اعلام کرد که سازمان بورس با افزای سرمایه پالایش نفت اصفهان و بانک تجارت موافقت کرده است. بر این اساس با افزایش سرمایه 300 درصدی شرکت پالایش نفت اصفهان از مبلغ چهار هزار و 162 میلیارد ریال به مبلغ 16 هزار و 649 میلیارد ریال و از محل سود انباشته و اندوخته احتیاطی به منظور جبران مخارج سرمایه گذاری ها و افزایش سرمایه بانک تجارت از 17 هزار و 500 میلیارد ریال به مبلغ 45 هزار و 700 میلیارد ریال از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها به منظور اصلاح ساختار مالی و بهبود نسبت کفایت سرمایه و توسعه سایر فعالیت های بانکی موافقت شده است.

عرضه های خصوصی سازی : سازمان خصوص سازی در این هفته برنامه عرضه های دولتی در آخرین ماه سال جاری را اعلام کرد. بر طبق اعلام این سازمان بلوک 17 درصدی سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در بورس، بلوک 50 درصد بعلاوه یک سهمی شرکت پالایش نفت لاوان، 336 میلیون و 757 هزار سهم شرکت ذغال سنگ البرز شرقی،59 میلیون سهم شرکت تولید کاشی گرانیت و کاشی لعاب زهره کاشمر، یک میلیارد و 706 میلیون و 370 هزار و 582 سهم شرکت نورد و لوله اهواز، 950 هزار سهم شرکت پالایش نفت خوزستان، 85 میلیون سهم شرکت سرمایه‌گذاری گسترش و توسعه صنعت از طریق فرابورس و 100 درصد ارزش نیروگاه برق شهید مفتح،40 درصد سهام شرکت مدیریت تولید برق شهید مفتح،10 درصد سهام شرکت پتروشیمی بروجنو20 درصد سهام شرکت سایپا سیلندر از طریق مزایده در روزهای باقی مانده از اسفند واگذار خواهند شد. شایان ذکر است که یک روز پس از این خبر، سازمان خصوصی سازی در نامه ای به مدیریت بازار فرابورس اظهار داشت که عرضه عمده سهام کنترلي شرکت پالايش نفت لاوان در نماد شاوان4 در بازار دوم فرابورس ايران به تعويق افتاده است.

فاز دوم هدفمندی یارانه ها: پس از گمانه زنی های مختلف پیرامون زمان آغاز به کار فاز دوم هدفمندی یارانه ها، سر آخر وزیر اقتصاد به موضع گیری پرداخت. طیب نیا در این زمینه اعلام کرد بر طبق تکلیفی که مجلس بر دوش دولت گذاشته ، از فروردین یا اردیبهشت پیش رو این فرآیند آغاز شده اما افزایش قیمت حامل های انرژی آرام خواهد بود.

پیش بینی هفته آینده:

با توجه به روند پر نوسان بازار در دو هفته اخیر و همچنین نزدیکی به پایان سال جاری، انتظار می رود که کماکان شاهد پایین بودن حجم  و ارزش معاملات به صورت عادی در هفته پیش رو باشیم اما باید توجه داشت که بر طبق اعلام سازمان خصوصی سازیپ عرضه های بلوکی قابل توجهی از سوی این نهاد در طول هفته در راه خواهدبود.

با توجه به تعیین تکلیف شدن مسائل مهمی همچون زمان آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه ها و همچنین نهایی شدن بحث خوراک گازی پتروشمی ها در شورای نگهبان در این هفته، به نظر نمی آید که تلاطم خاصی در انتظار معاملات باشد. در عین حال باید منتظر انتشار اطلاعیه های شفاف سازی از سوی شرکت های پتروشمی و بازگشت باقی مانده نمادهای این گروه به چرخه معاملات باشیم امری که مسلما بازار را تحت تاثیر منفی خود قرار خواهد دادو فشار محسوسی را بر شاخص ها وارد می سازد.

در عین حال معاملات نسبتا مبهمی برای دیگر گروه ها می تواند متصور باشد. جو روانی مساعدی که به نفع نمادهای پالایشی در پایان این هفته پیش آمد، می تواند در اوایل هفته آینده نیز ادامه یابد. بهبود روند معاملات در گروه فلزات اساسی به خصوص در مورد نمادهای فولادی نیز دور از ذهن نیست. گروه معدنی و خودرویی کماکان تحت فشار عرضه ها قرار خواهد داشت. برای بانکی ها و سرمایه گذاری ها نیز روند مبهمی در طول هفته متصور خواهد بود. گروه شیمیایی کماکان تحت فشار خواهد بود و شانس زیادی را برای خروج از وضعیت فعلی پیش رو نخواهد داشت.در عین حال گروه دارویی باز هم می تواندتا اواسط هفته رونق نسبی را تجربه کند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*