خانه / آخرین اخبار / قیمت نفت جهانی از ۷۵ دلار گذشت

قیمت نفت جهانی از ۷۵ دلار گذشت

در حالی که نگرانی ها از وضع تحریم های جدید آمریکا علیه ایران و ادامه اجرای قوی توافق کاهش تولید این احتمال را تقویت کرده که شکاف بین عرضه و تقاضا در بازار نفت باز هم کمتر خواهد شد، قیمت نفت امروز برای ششمین جلسه متوالی افزایش یافت و از مرز ۷۵ دلار عبور کرد.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت آمریکا در معاملات اولیه صبح امروز تا رقم ۷۵ دلار و ۲۰ سنت بالا رفت که بالاترین رقم از نوامبر ۲۰۱۴ تاکنون بود. قیمت نفت برنت سپس اندکی تعدیل شد و با ۳۲ سنت، معادل ۰.۲۴ درصد افزایش نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۷۴ دلار و ۹۵ رسید. قیمت نفت برنت نسبت به پایین ترین رقم های سال ۲۰۱۸ که در ماه فوریه به ثبت رسیده بود، بیش از ۲۰ درصد رشد داشته است.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم امروز با ۳۴ سنت، معادل نیم درصد افزایش نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۶۸ دلار و ۹۸ سنت رسید.

ادامه کاهش تولید اوپک و متحدانش که از سال ۲۰۱۷ آغاز شده و همچنان ادامه دارد و همچنین احتمال خروج آمریکا از برجام که می تواند منجر به تحریم مجدد صادرات نفت ایران شود، از عوامل اصلی رشد قیمت نفت در روزهای گذشته بوده است.

استفن اینز، رئیس بخش تجاری موسسه اواندا در این باره گفت، تحریم های جدید علیه تهران «ممکن است قیمت نفت را تا ۵ دلار در هر بشکه افزایش دهد.»

آمریکا تا ۱۲ ماه می فرصت دارد تا در مورد خروج از برجام و وضع مجدد تحریم ها علیه سومین تولید کننده بزرگ عضو اوپک تصمیم گیری کند.

موسسه ای ان زد در یادداشتی نوشت: «قیمت نفت هم اکنو به بالاترین رقم خود در طی ۳ سال گذشته رسیده که نشان دهنده نگرانی در خصوص تنش های ژئوپلتیک در خاورمیانه است، زیرا خاورمیانه منبع تامین تقریبا نیمی از نفت جهان به شمار می رود.»

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*