خانه / بورس و سهام / آنچه در بازار بورس روز شنبه (10 اسفند) گذشت!

آنچه در بازار بورس روز شنبه (10 اسفند) گذشت!

امروز شنبه دهم اسفند شاهد بازگشت رونق به فضای بورس تهران بودیم و به تبع بهبود معاملات در بسیاری از نمادها، شاخص های اصلی بازار رشد نسبی را تجربه کردند.روز جاری اقبال سرمایه گذاران به تعداد محسوسی از نمادها در گروه های پالایشی، بانکی، خودرویی، پتروشیمی، مخابرات و سرمایه گذاری منجر به صعود شاخص های بورسی و فرابورسی گردید.امروز شاخص کل بورس با ثبت افزایشی 319 واحدی به 80105 واحد رسید. دو نماد “خپارس” و “خساپا” بیشترین افزایش قیمت و “فولاژ” و “کپارس” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند.همچنین “فارس” بیشترین تاثیر مثبت و “کگل” بالاترین اثر منفی را بر شاخص گذاشتند.

 با از سرگیری معاملات بورس تهران در هفته جدید، شاخص کل به لطف رونق معاملات در تعداد قابل ملاحظه ای از نمادهای پالایشی، بانک و سرمایه گذاری، دارویی ، ساختمانی، خودرویی و برخی از گروه های کوچکتر و بعضی تک سهم های بزرگ بازار همچون “فارس” در مسیر صعود قرار گرفت و در کمتر از نیم ساعت مجددا وارد کانال 80 هزار واحدی شد. از این برهه به بعد شاهد رشد ملایم شاخص تا اوسط معاملات بودیم.در ادامه آرام تر شدن فضای معاملات در گروه های پیشرو و ورود برخی از نمادها در این گروه ها به محدوده منفی و همچنین سقوط برخی نمادها در گروه های فلزی و معدنی پس از بازگشایی، منجر به ایجاد ثبات نسبی در سیر حرکتی شاخص شد که این روند کمابیش تا پایان معاملات روزانه ادامه یافت.

از رویدادهای مهم بازار امروز می توان به انتشار خبری مبنی بر موافقت سازمان بورس با افزایش سرمایه ایران خودرو اشاره کرد. رئیس اداره نظارت بر ثبت و انتشار اوراق بهادار سرمایه ای سازمان بورسدر این رابطه اعلام کرد که سازمان مجوز افزایش سرمایه 60 درصدی ایران خودرو را صادر کرده است.بر این اساس قرار است سرمایه ایران خودرو سرمایه خودرا از 9600 میلیارد تومان به 15300 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی افزایش یابد.

هچنین مدیر ناشران فرابورس نیز از عرضه اولیه 7 شرکت با توجه به کشش بازار در فرابورس خبر داد.از شرکت هایی که در برنامه کاری فرابورس برای عرضه اولیه قرار گرفته اند می توان به سرمایه‌گذاری اعتلا البرز، کی‌بی‌سی، صنایع غذایی مینو شرق، کشتیرانی دریای خزر، فولاد هرمزگان جنوب، پالایش نفت کرمانشاه و گروه سرمایه‌گذاری بانک مسکن اشاره کرد.

همچنین امروز یک نماد دیگر پتروشیمی نیز به چرخه معاملات بازگشتند.روز جاری نماد معاملاتی پتروشیمی جم پس از انتظار گزارش پیش بینی سود سال آینده خود بازگشایی شد.بر اساس گزارش مذکور، پیش بینی درآمد هر سهم “جم” و ” برای سال 93 نسبت به سال جاری 9 درصد افت کرده است.

در عین حال مرکز آمار ایران نیز در گزارشی از کاهش 1،3 درصدی نرخ تورم مناطق شهری در ماه گذشته و رسیدن این نرخ به 33،7 درصد خبر داد.

امروز همچنین می توان به افت قیمت طلا و افزایش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد.طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 97 هزار تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3019 تومان در حال معامله است.

روز شنبه جو مثبت و بعضا مبهمی بر بسیاری از صنایع بورسی حاکم بود.درگروه معدنی 4 نماد رشد کرده اند و صف خرید وفروش محسوسی در این گروه دیده نمی شود.درگروه محصولات شیمیایی 10 نماد مثبت بوده اند.در این گروه امروز نیز در نماد “شتولی” صف خرید پابرجا مانده است. درگروه فلزات اساسی 9 نماد افت کرده اند. در این گروه “فولاژ” صف فروش نه چندان ملموسی را تجربه می کند .در بخش مخابرات “اخابر” رشد کرده و “همراه” در آخرین معاملات در محدوده مثبت باقی مانده است.در بخش فنی مهندسی “رتکو” رشد کرده است.در بخش خودرو 12 نماد افزایش ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این بخش امروز “خکاوه” با بالاترین صف خرید روبروست و “خرینگ” صف فروش محسوسی دارد. در بخش شرکت های چند رشته ای”وامید” به عنوان تنها نماد معاملاتی گروه افت ارزش سهام را پشت سر گذاشته است.در گروه بانکی 9 نماد رشد ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه صف خرید یا فروش قابل توجهی دیده نمی شود.در گروه سرمایه گذاری تنها 3 نماد افت کرده اند.در این گروه “پردیس” بالاترین صف خرید را دارد. در بخش محصولات نفتی 2 نماد افت کرده اند.در این گروه صف های خرید وفروش خاصی دیده نمی شود.در گروه دارویی 19 نماد رشد ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند.در این گروه”دجابر” کماکان صف خرید ملموسی را تجربه می کند.در معاملات بخش غذایی 8 نماد کاهش ارزش سهام را تجربه کرده اند.در این گروه صف های فروش نه چندان سنگینی در برخی نمادهای منفی دیده می شود.در میان قندی ها 7 نماد منفی بوده اند.در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک دو نماد رشد کرده اند.در گروه ساختمانی 6 نماد افت کرده و 3 نماد دیگر نیز در آخرین معاملات سقوط کرده اند. در این گروه صف های خرید و فروش فروش نه چندان سنگینی شکل گرفته است.در این میان در گروه سیمانی 11 نماد رشد ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند.در این گروه نیز صف های خرید و فروش کم حجمی به چشم می خورد.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 397 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”ملت” و”شپنا” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 124 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”ایران دوچرخ4 ” و”ثشرق” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*