خانه / بورس و سهام / نگاهی کوتاه به برخی نمادها و صنایع بورس / شنیده های بورس

نگاهی کوتاه به برخی نمادها و صنایع بورس / شنیده های بورس

در گروه خدمات فنی مهندسی، مپنا در جلسه معارفه بمپنا اعلام کرد که تا کنون چندین مکاتبه با سازمان بورس برای بازگشایی نماد داشتیم و بعد از عرضه بمپنا گزارش اصلاحیه به بورس ارسال می کینم. بنظر می رسد سهم آماده بازگشایی است اما به گفته مدیران شرکت، رشد این سهم غیر منطقی بوده است.

امروز بمپنا با خبر افزایش 24 درصدی نرخ برق مورد توجه قرار خواهد گرفت و با رشد همراه خواهد شد. هرچند این شرکت نرخ فروش برق مشخصی دارد.

در گروه رایانه ، سیستم کمترین نسبت قیمت بر درامد را دارد. سرمایه گذاری در این گروه با افق بلند مدت مناسب است.

در گروه بانک، افزایش سرمایه 161 درصدی وبجارت از محل تجدید ارزیابی دارایی ها تایید شد و شرکت 20 اسفند به مجمع فوق العاده می رود. وبملت هم افزایش سرمایه داد. وبصادر نیروگاه قایم را به مزایده گذاشته است . در شرایط فعلی نیروگاه ها  با توجه به رشد مصرف برق در کشور ارزشمند هستند.

 در گروه خودرو، شنیده می شود ایران خودرو گزارش مناسبی به بازار ارایه می کند و طی آن سود اعلام خواهد کرد. سایپا نیز11 ریال سود برای هر سهم اعلام کرده و با رشد تولید و فروش توانسته زیان 435 ریالی سال 92 را به سود تبدیل کند. خزامیاد گزارش محافظه کارانه ای ارایه کرده و یک ریال سود پیش بینی کرده است. خپارس هم زیان 137 تومانی را به سود 5 تومانی برای سال 93 تبدیل کرده است که کمی خوشبینانه است.

 شنیده می شود افزایش سرمایه خودرو 21 اسفندماه از محل اورده نقدی انجام می شود.

 در گروه قطعه سازها گزارش ها قابال توجه بوده است. خمحرکه ، خکاوه و …. پیش بینی سودشان را افزایش دادند اما سرمایه گذاران مراقب باشند که نسبت قیمت بر درامد برخی شرکت ها خیلی بالاست و رشد بیشتر قیمت منطقی بنظر نمی رسد.

در گروه پتروشیمی ، تا کنون شرکت ها گزارش نسبتا خوبی ارایه کرده اند و پارسان و تاپیکو بعد از بازگشایی با حمایت مواجه شدند. حمایت از سهام پتروشیمی و بازگشایی با محدودیت دامنه نوسان ، مدیریت خوبی بر این گروه اعمال می کند که از ریزش بیشتر قیمت ها پیشگیری می کند.

فارس طی اطلاعیه ای اعلام کرده که سهام پتروشیمی برزویه را از طریق فرابورس واگذار می کند. خبری که رشد سود سهم را به همراه دارد. از طرف دیگر بازار در روز هآی آتی میزبان عرضه بلوک 17 درصدی هلدینگ فارس است. شنیده می شود شرکت میتسوبیشی متقاضی خرید بلوک است . از طرف دیگر مجموعه پارسان و غدیر نیز برای خرید بلوک تمایل دارند .

بنظر می رسد فارس سهم پر پتانسیلی است که سرمایه گذاری بلند مدت در آن خوب است.

 امروز مجمع پارسان برگزار می شود. احتمالا در مجمع خبرهای خوبی از بلوک پتروشیمی پارس منتشر خواهد شد. اخبار مجمع را با ما پیگیری کنید.

 تاپیکو اعلام کرده قصد خرید 11 درصد از سهام ستاره خلیج فارس را دارد. شنیده می شود ستاره خلیج فارس تا کنون پیشرفت 70 درصدی داشته است.

شپترو پیش بینی سود سال مالی 93 را با کاهش 11 درصدی مبلغ 2502 ریال اعلام کرده است.این شرکت افزایش سرمایه نیز پیش رو دارد.

پتروشیمی جم پیش بینی سود سال مالی 93 را با 9 درصد کاهش نسبت به سال جاری مبلغ 3046 ریال اعلام کرده است. این شرکت با 70 درصد ظرفیت کار می کند و پتانسیل رشد تولید را دارد ضمن اینکه با تنوع خوراک، ریسک کمتری نسبت به سایر پتروشیمی ها دارد.نرخ دلار معادل 26500 ريال و يورو معادل 35700 ريال در نظر گرفته شده و براي فروش صادراتي نرخ ازاد 29600ريال محاسبه شده است.در بودجه نرخ هاي فروش محصول از واحد بازرگاني و مواد اوليه مصرفي نرخ هاي ميانگين 3 ماهه سوم سال  1392 و اتان با نرخ 240.3 دلار مصوب ستاد تدابير ويژه و براساس ظرفيت هاي توليدي تعيين شده استفاده شده است .

 شفارس پیش بینی سود خود را 341 ریال اعلام کرده که نسبت به سال جاری 12 درصد افزایش داده است اما نسبت قیمت بر درامد بالای سهم مانع رشد قیمت سهم خواهد شد.

 همچنین وبانک پیش بینی سود خود را با رشد 4 درصدی نسبت به سال جاری مبلغ 1307 ریال اعلام کرده است. سود تلفیقی شرکت 1851 ریال پیش بینی شده است. وبانک جزو شرکت های پر پتانسیل بوده که در صورت بازگشایی در قیمت های 600 و کمتر برای خرید مناسب است.

در گروه پالایش، افزایش سرمایه 300 درصدی شپنا در آخرین روز معاملاتی هفته سبب اقبال سهم شد. شبندر هم با طرح توسعه خود، پتانسیل رشد سود را دارد. شبریز هم احتمال دارد افزایش سرمایه 100 درصدی اش تایید شود.

شاوان پیش بینی سود هر سهم را 316 ریال اعلام کرده است که نسبت به سال جاری 5 درصد رشد داشته است. این شرکت مانند شتران با افزایش نرخ ارز ، تعدیل عایدی داده است. نفت در بودجه شاوان 102 دلار لحاظ شده که کمی خوشبینانه است. عرضه بلوک مدیریتی شرکت نیز لغو شده است.

 در گروه سنگ آهنی، کگل پیش بینی سود خود را 24 درصد کاهش داده و برای سال 93 مبلغ 1048 ریال اعلام کرده است. گزارش کگل محافظه کارانه و با رشد هزینه ها همراه بوده است. بنظر می رسد شرکت در میان دوره قابلیت تعدیل عایدی را دارد.

در گروه فولادی، فولاژ گزارش عجیبی به بازار اعلام کرد. این شرکت  مبلغ 287 ریال سود برای سال مالی 93 پیش بینی کرده است در حالیکه سود هر سهم سال مالی 92 مبلغ 448 ریال اعلام شده است.

در گروه فولاد در هفته گذشته شاهد استقبال کم نظیر معامله گران محصولات فولادی از بورس کالا بودیم که رشد قیمت محصولات فخوز ، فخاس و ذوب و… را رقم زد. اجرای هدفمندی با شیب ملایم خبر خوبی برای این گروه است. بویژه آنکه نرخ برق قرار است 24 درصد افزایش یابد. رقمی که در بودجه شرکت ها  بیش از آن لحاظ شده است.

در گروه روی ، شاهد رشد قیمت روی در بازارهای جهانی بودیم و از طرف دیگر پیش بینی های تحلیلگران بین المللی بر رشد قیمت روی و الومینیوم در بازارهای جهانی است.

در گروه حمل و نقل، توکاریل پیش بینی سود هر سهم را 646 ریال اعلام کرد که نسبت به سود سال جاری 30 درصد رشد دارد.

حفارس هم پیش بینی زیان 100 ریالی هر سهم را به سود 17 ریالی در سال 93 تبدیل کرده است.

در گروه حمل و نقل خروج نام 11 مدیر شرکت کشتی رانی از فهرست تحریم اتحادیه اروپا خبر خوبی است اما مشکل گروه نسبت قیمت بر درامد بالای سهام است.

 در گروه برق ، بترانس پیش بینی سود هر سهم را برای سال مالی 93 با رشد به 877 ریال رسانده است. بنیرو نیز پیش بینی سود خود را 8 درصد افزایش داد و برای سال 93 مبلغ 660  ریال سود اعلام کرد.

بنظر می رسد امروز گروه برق با رشد تقاضا همراه شود.

در سایر گروه ها، پدرخش پیش بینی سود هر سهم را با 25 درصد کاهش مبلغ 243 ریال اعلام کرد.

تایرا نیز برای هر سهم 325 ریال سود پیش بینی کرده که نسبت به سال گذشته 16 درصد رشد نشان می دهد.

 در گروه سرمایه گذاری ها وسپه 45 تومان سود تقسیم کرد. ونیکی  افزایش سرمایه 100 درصدی از محل انباشته دارد.

واتی باکاهش ارزش بازار پرتفوی بورسی در بهمن ماه همراه شده ولی پتانسیل رشد را دارد.

پردیس 72 تومان سود محقق کرده است و افزایش سرمایه 60 درصدی از محل انباشته دارد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*