خانه / بورس و سهام / آنچه در بازار سهام روز یکشنبه 11 اسفند گذشت / فرآورده های نفتی در صدر

آنچه در بازار سهام روز یکشنبه 11 اسفند گذشت / فرآورده های نفتی در صدر

یکشنبه یازدهم اسفند بار دیگر شاهد ریزش ارزش سهام در تقریبا تمام گروه های بزرگ و کوچک بازار بودیم و به جز برخی تک سهم ها در صنایع مختلف، روندی نزولی بر معاملات حاکم بود.

به گزارش ساتین : در معاملات امروز فرآورده های نفتی در حالی رتبه اول را در بین برترین های گروه صنعت کسب کرد که گروه مالی و شیمیایی ها در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.

در بازار روز جاری بیش از ۲۲۸ میلیون برگه سهم و حق تقدم در بازار دست به دست شد که ارزش این مبادلات بیش از یک هزار و ۸۸۵ میلیارد ریال بود. در این میان پالایش نفت اصفهان با معامله ۴۲ میلیون سهم به ارزش یک هزار و ۱۶۶ میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملات را از آن خود کرد. بانک صادرات و گروه بهمن نیز پس از پالایش نفت اصفهان بیشترین حجم معاملات را ثبت کردند. همچنین بیشترین ارزش معاملات نیز پس از شپنا، متعلق به تولید اتومبیل سایپا و تاپیکو بود.

در بازار امروز نمادهای تاپیکو، پالایش نفت بندرعباس، ملی مس، گل گهر، فولاد مبارکه، بانک صادرات و سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل باعث افت ۵۲۰ واحدی این متغیر شدند. شاخص صنعت نیز ۴۰۵ واحد نزولی شد و شاخص های بازار اول و دوم به ترتیب ۳۸۹ و ۹۸۸ واحد کاهش را ثبت کرد.

در معاملات روز جاری صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت به نمادهای عمران توسعه فارس،پتروشیمی پردیس، کف، درخشان تهران، سامان گستر اصفهان، فرآورده های نسوز ایران و سایپا آذین رسید.

همچنین بیشترین کاهش قیمت ها نیز متعلق به نمادهای حمل و نقل خلیج فارس، داده پردازی ایران، حمل و نقل توکا، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، پیاذر و بیمه دانا بود.

سهامداران در بازار امروز طولانی ترین صف های خرید را برای نمادهای داروسازی زهراوی، داروسازی جابربن حیان، تولی پرس، گلوکزان، سیمان فارس، عمران و توسعه فارس و ملی مس تشکیل دادند.

این در حالی بود که نمادهای حفاری شمال، معادن بافق، حق تقدم داده پردازی ایران، ایران خودرو، سیمان قائن و هلدینگ پارسیان با بیشترین عرضه ها شاهد صف های سنگین فروش بودند.

سقوط ارزش سهام در بیشتر گروهها به ویژه نفتی، شیمیایی، بانکی و سرمایه گذاری، خودرویی و دارویی در عقبگرد شاخص های اصلی بازار بسیار تاثیرگذار بود.

امروز شاخص کل بورس با ثبت کاهشی 520 واحدی به 79584 واحد رسید.

دو نماد “ثفارس” و “پردیس”بیشترین افزایش قیمت و “حفارس” و “مداران” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند.همچنین “تاپیکو” بیشترین تاثیر منفی و “فاراک” بالاترین اثر مثبت را بر شاخص گذاشتند که البته این تاثیر مثبت بسیار جزئی بوده است.

با شروع معاملات در دومین روز معاملاتی این هفته ، شاخص کل به لطف رونق معاملات در برخی تک سهم ها به ویژه “شپنا” در مسیر صعود قرار گرفت؛اما به سرعت جو منفی حاکم بر کلیت بازار این روند را متوقف کرد و نماگر مذکور شیبی نزولی را تجربه کرد. بدین ترتیب شاخص پس از نیم ساعت ، یک بار دیگر از کانال 80 هزار واحدی فرو افتاد. افت ارزش سهام در بسیاری از گروه ها به ویژه نفتی و شیمیایی، بانکی و سرمایه گذاری، خودرو و دارویی این نماگر را بسیار تحت فشار قرار داد. بازگشایی برخی نمادها از جمله “وصندوق” در اواسط معاملات و عرضه برخی از صف های فروش در نیمه دوم ساعت بازار نیز بر این روند دامن زد تا شاخص کل روند نزولی خود تا پایان زمان معاملات روزانه ادامه داده و افتی محسوس را تجربه کند.

امروز نماد سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی پس از انتشار گزارش شفاف سازی پیرامون افزایش نرخ خوراک گازی پتروشیمی ها به چرخه معاملات بازگشت. بر طبق اطلاعیه شفاف سازی مذکور، همانطور که از اجزاء بودجه ارائه شده توسط شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری قابل مشاهده است در صورتی که نرخ تعیین شده گاز از سال 1393 برای شرکت ها اجرایی شود، با توجه به شناسایی سود 1392 شرکت های سرمایه پذیر در بودجه سال مالی منتهی به پایان شهریور ماه سال 92 و با توجه به عدم تغییر بودجه شرکت های سرمایه پذیر برای سال مالی 92، تغییر با اهمیتی در بودجه ارائه شده این شرکت اتفاق نخواهد افتاد. در عین حال تعیین بخشی از بودجه منوط به تقسیم سود شرکت های سرمایه پذیر در مجامع این شرکت ها خواهد بود. اما در صورتی که نرخ تعیین شده عطف به ماسبق شود و به سال مالی منتهی به 29 اسفند 92 تسری یابد، اعلام پیش بینی سود شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری مستلزم اعلام سود جدید توسط شرکت های سرمایه پذیر برای سال مالی مذکور آن شرکت ها خواهد بود.

در عین حال رئیس سازمان بورس در کنفرانس توسعه نظام تامین مالی در ایران اعلام کرد که راه اندازی صندوق های پروژه برای سرمایه گذاری در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی و همچنین طرح‌های مهم عمرانیدر سال آینده اجرایی خواهد شد.صالح آبادی از اهداف اصلی بورس در سال آینده به تامین مالی، شفافیت و نقدشوندگی اشاره کرد.

همچنین در حالی که بر طبق اطلاعیه سازمان خصوصی سازی و همچنین اعلام مدیریت بازار بورس قرار بود عرضه بلوک 17 درصدی صنايع پتروشيمي خليج فارسروز جاری صورت بگیرد، خریداری برای این بلوک در روز یکشنبه یافت نشد و عرضه مذکور به نتیجه نرسید.

امروز همچنین می توان به رشد قیمت طلا و افزایش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد ؛ طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 97 هزار و نهصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3038 تومان در حال معامله است.

درگروه معدنی تنها 2 نماد رشد کرده اند و صف خرید و فروش قابل ذکری در این گروه دیده نمی شود.

درگروه محصولات شیمیایی 4 نماد مثبت بوده اند.در این گروه امروز نیز در نماد “شتولی” صف خرید پابرجا مانده و صف های فروش نه چندان سنگینی در برخی نمادهای منفی همچون “شپارس” شکل گرفته است.

درگروه فلزات اساسی تنها 4 نماد رشد کرده اند. در این گروه “فولاژ” صف فروش نه چندان ملموسی را تجربه می کند.

در بخش مخابرات هر دو نماد افت کرده و معاملات متعادلی حکمفرماست.

در بخش فنی مهندسی “رتکو” افت کرده است.

در بخش خودرو فقط 3 نماد افزایش ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این بخش امروز”خفنر” با صف خرید روبروست و “خودرو” بالاترین صف فروش را دارد.

در بخش شرکت های چند رشته ای در حالی که “وصندوق” به چرخه معاملات بازگشت، هر دو نماد معاملاتی این گروه سیری منفی را پشت سر گذاشتند.

در گروه بانکی 2 نماد رشد ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه صف خرید یا فروش قابل توجهی دیده نمی شود.

در گروه سرمایه گذاری تنها 5 نماد رشد کرده اند. در این گروه صف خرید “پردیس” پابرجا مانده است.

در بخش محصولات نفتی فقط “شتران” مثبت بوده است.در این گروه صف های خرید وفروش خاصی دیده نمی شود.

در گروه دارویی 4 نماد رشد ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند. در این گروه”دجابر” کماکان صف خرید ملموسی را تجربه می کند.

در معاملات بخش غذایی تنها یک نماد توانسته است در معاملات پایانی در محدوده مثبت باقی بماند. در این گروه صف های فروش نه چندان سنگینی در برخی نمادهای منفی دیده می شود.

در میان قندی ها 3 نماد مثبت بوده اند.

در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک دو نماد رشد کرده اند.

در گروه ساختمانی 3 نماد رشد کرده اند. در این گروه “ثتران” بالاترین صف فروش و “ثفارس” سنگین ترین صف خرید را تجربه می کنند.

در این میان در گروه سیمانی 4 نماد رشد ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند.در این گروه نیز صف های فروش کم حجمی به چشم می خورد.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 228 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”شپنا” و”وبصادر” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 71 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”ثشرق ” و”دی” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*