خانه / بورس و سهام / تولید ۶.۳میلیون تن سنگ آهن دانه‌بندی و کنسانتره

تولید ۶.۳میلیون تن سنگ آهن دانه‌بندی و کنسانتره

محمد جواد عسگری در یک نشست خبری که در حاشیه بازدید خبرنگاران داخلی و خارجی از معدن سنگ آهن بافق برگزار شد با بیان اینکه شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران در سال گذشته 3 میلیون و 450 هزار تن سنگ‌آهن دانه‌بندی و دو میلیون و 850 هزار تن کنسانتره سنگ‌آهن تولید کرد، گفت: این میزان نسبت به سال 90 بیش از 4 درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه سنگ آهن مرکزی ایران به هیچ عنوان خام فروشی ندارد افزود: سیاست و تکلیف این شرکت ابتدا تامین نیاز ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان و فولاد مبارکه به سنگ آهن است و مازاد مصرف مورد نیاز این شرکت ها از طریق مزایده به بازار تزریق می شود.
وی ادامه داد: سال گذشته یک میلیون و 200 هزار تن صادرات سنگ آهن دانه بندی شده شرکت بود که این سنگ آهن های کم عیار(53 درصد) با فسفر 400 در داخل کشور خریدار ندارد و می توانیم با صادرات آن به کشورهای چین و پاکستان بخشی از ارز مورد نیازمان را تامین کنیم.
عسگری در ادامه از برنامه‌ریزی برای تولید 17 میلیون تن محصول در سنگ‌آهن مرکزی ایران خبر داد و اظهار کرد: این شرکت برای احداث یک واحد گندله‌سازی 5 میلیون تنی، 2 واحد کنسانتره به ظرفیت‌های 2 و 2.5 میلیون تن و همچنین فولاد بافق به ظرفیت 1.5 میلیون تن برنامه‌ریزی کرده است.
وی گفت: برای تبدیل شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران به یک مجتمع صنعتی و معدنی به سرمایه‌گذاری 20 هزار میلیارد ریالی نیاز است.
وی در ادامه با بیان اینکه در بلوک بافق ذخیره‌ای معادل 1.7 میلیارد تن سنگ‌آهن شناسایی شده است افزود: براین اساس عمر معادن چغارت و سه‌چاهون با روند فعلی استخراج به ترتیب تا 20 و 50 سال دیگر به پایان می‌رسد.
به گفته مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران(بافق)، در پروسه تولید سنگ آهن فقط در معدن چغارت شاهد 37 میلیون تن جابجایی سنگ آهن هستیم در حالیکه باید بگویم این میزان در 8 سال قبل تنها 8 میلیون تن بوده است.
عسگری در ادامه گفت: برای افزایش عمر معادن و دستیابی به سنگ آهن هایی با عیار بالای 67.5 خطوط معادن سنگ آهن چغارت و سه چاهون نیاز به سرمایه گذاری 550 میلیارد ریالی در یک دوره زمانی 18 تا 22 ماهه است.
مدیرعامل شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران (بافق) در بخش دیگری از سخنانش از واگذاری این شرکت به صندوق بازنشستگی فولاد بابت رد دیون دولت خبر داد.
وی گفت: قیمت‌گذاری شرکت توسط سازمان خصوصی سازی انجام شده و به زودی قرار داد واگذاری بین وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت رفاه و صندوق بازنشستگی فولاد امضا خواهد شد.
وی افزود: قطعا ارزش واقعی شرکت سنگ‌آهن مرکزی و معادن متعلق به آن در قیمت گذاری سازمان خصوصی سازی مدنظر قرار خواهد گرفت.
مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران(بافق) در ادامه با بیان اینکه 4 هزار و 460 نفر بصورت مستقیم در معادن سنگ آهن مرکزی مشغول فعالیت هستند افزود: 3 هزار نفر از این تعداد در بخش تولید حضور دارند و با توجه به اینکه به ازای هر نفر که در بخش تولید فعالیت می کنند 10 نفر بصورت غیر مستقیم در سایر بخش ها فعال می شوند باید بگویم شاهد اشتغال غیر مستقیمی بالغ بر 30 هزار نفر در این منطقه هستیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص طرح انتقال و تصفیه فاضلاب بافق نیز گفت: براساس قراردادی که با شرکت مهندسی آبفای کشور منعقد شده است شرکت سنگ آهن مرکزی با سرمایه گذاری و ایجاد تاسیسات، زمینه تصفیه فاضلاب شهری و نیز استفاده از آب استحصال شده را به میزان 120 لیتر بر ثانیه، در صنعت و کارخانه های همجوار معدنی این مجتمع فراهم می سازد.
به گفته وی، میزان سرمایه گذاری و زمان پیش بینی شده برای اجرای این طرح، یک هزار میلیارد ریال در 2 سال است و طبق این توافق نامه، شرکت سنگ آهن مرکزی در راستای اجرای طرح های توسعه، 35 سال از پساب آن بهره برداری خواهد کرد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*