خانه / بورس و سهام / وضعیت مثبت “ورنا” در سال 93

وضعیت مثبت “ورنا” در سال 93

براساس آخرین اطلاعات درج شده بر روی سایت کدال، درآمد هر سهم شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا (سهامی عام) برای سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه سال 93 به میزان 11 ریال برآورد شده این در حالی است که درآمد هر سهم براساس عملکرد واقعی 3 ماهه منتهی به 30 آذر ماه سال 92 به میزان 34 ریال بوده است و در نتیجه شرکت توانسته در مدت مذکور 309 درصد از درآمد هر سهم منتهی به سال مالی 31 شهریور ماه سال آینده را پوشش دهد.

 در مجموع پرتفوی “ورنا“، سهام سایپا بطور مستقیم و غیر مستقیم بیش از 24 درصد و سهام ایران خودرو نیز بطور مستقیم در حدود 10 درصد از سبد “ورنا” را تشکیل می دهند، که می توان گفت حدود 80 درصد پرتفوی “ورنا” در صنعت خودرو و ساخت قطعات متمرکز شده است.

برهمین اساس با توجه به آخرین گزارش عملکرد واقعی دوره 3 ماهه مربوط به سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه 93 “ورنا” علاوه بر پوشش 118 ریال زیان در آخرین گزارش ارسالی بر مبنای عملکرد 3 ماهه، 11 ریال سود نیز برآورد کرده است، شنیده ها حاکی از فروش پروژه ساختمانی الهیه با سودی بیش از 40 میلیارد تومان می باشد که با توجه به فروش ساختمان علاوه بر پوشش زیان، توانسته سودی را کسب کند. لازم به ذکر است که درآمد حاصل از فروش ساختمان مذکور جزء درآمدهای مندرج در پیش بینی درآمد هر سهم برای سال مالی 93 آورده نشده است. در نتیجه انتظار تعدیل مثبت درآمد هر سهم می رود.

همچنین “ورنا” در پنج ماه ابتدای سال مالی خود از محل فروش ایران خودرو توانسته مبلغی معادل 43 میلیارد تومان شناسایی سود طی مدت مذکورنماید.

علاوه بر این به نظر می رسد شرکت های سایپا و ایران خودرو گزارش های مناسبی به بازار ارایه کنند و طی آن سود و تعدیل قابل توجهی اعلام کنند که در نتیجه این سودآوری “ورنا” نیز سود خواهد کرد.

بطور کلی به نظر می رسد سیاست دولت نیز در راستای حمایت از صنعت خودرو در سال 93 می باشد بطوریکه رییس جمهور در نشست داووس از سرمایه گذاران خارجی دعوت کرد که در صنعت خودرو کشور سرمایه گذاری کنند. در نتیجه به نظر می رسد در سال 93 شاهد تحولات اساسی در صنعت خودرو باشیم و چشم انداز روشنی را برای صنعت مذکور می توان متصور شد.

همچنین برخی شایعات حاکی از ورود جنرال موتور به ایران است که بر وضعیت ایران خودرو تأثیر مثبتی خواهد گذاشت. علاوه بر این شنیده ها حاکی از خرید 51 درصد پارس خودرو توسط “رنو” کشور فرانسه می باشد و با توجه به اینکه در حال حاضر شرکت پارس خودرو متعلق به سایپا میباشد می تواند سودآوری مناسبی را نصیب هلدینگ خودرویی “ورنا” کند.

لازم به ذکر است “خساپا” با خروج از زیان درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه سال 93 را به میزان 11 ریال برآورد کرده است.

همچنین با توجه به اینکه مجامع “خساپا” و “خودرو” در پایان تیر ماه می باشد و دوره 6 ماهه رفع تحریم ها سپری شده، به نظر می رسد وضعیت صنعت خورد با چشم انداز مثبتی همراه باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*