خانه / بورس و سهام / بازار محصولات پتروشيمي با شايعات داغ‌تر شد

بازار محصولات پتروشيمي با شايعات داغ‌تر شد

تغييرات قيمت نفت و برخي از محصولات پتروشيمي در روز دوشنبه، تاثير زيادي بر كاهش ميزان خريد معامله‌گران در روز سه‌شنبه نداشت و رينگ محصولات پليمري با رقابت بيشتري به معاملات ادامه داد.

از اين رو تعداد بيشتري از محصولات عرضه شده در اين روز نسبت به هفته گذشته با سقف قيمت توسط كارگزاران خريداري شدند. البته به گفته معامله‌گران فاصله قيمت برخي از محصولات پليمري در بازار و بورس به اندازه‌اي است كه اگر قيمت‌ها هم روندي نزولي يابد، باز هم خريداران سود خواهند كرد، از اين رو احتياط براي ورود به مبادلات منطقي به نظر نمي‌رسد.

البته در اين روز تغييرات نرخ دلار سبب شد تا قيمت اكثر كالاهاي شيميايي هم مانند روز دوشنبه تغيير كند، اما اين تغييرات بسيار اندك بود. با اين حال در اين روز مانند هفته گذشته پلي وينيل كلرايد S65 و استايرن بوتادين رابر روشن 1502 پتروشيمي بندر امام، همچنين پلي اتيلن سبك فيلم 0200 اين شركت با سقف قيمت در بورس كالا خريداري شدند.

همچنين معاملات اين محصولات روز گذشته در بازار آزاد نيز در واكنش به تغيير قيمت‌هاي بورس، افزايش زيادي را تجربه كردند؛ چرا كه جو رواني به وجود آمده ناشي از شايعات عدم فروش معامله‌گران تا پايان سال جاري قيمت‌ها را نسبت به هفته‌هاي اخير صعودي كرده است تا جايي كه قيمت مشخصي از اين محصولات در بازار آزاد موجود نيست.

از طرفي فروشندگان هم همچنان نگرانند كه مبادا افزايش قيمت‌ها ادامه‌ داشته باشد به همين دليل ترجيح مي‌دهند محصولات خود را يا نفروشند يا با فاصله قيمتي بيشتري عرضه كنند. اين در حالي است كه به گفته كارشناسان اين روزها پيش‌بيني آينده بازار پتروشيمي سخت‌تر از پيش شده است؛ چرا كه بازار ارز در روزهاي اخير و متاثر از افزايش تقاضاي ارز مسافرتي به دليل نزديك شدن به سال جديد و احتمال حمله روسيه به اوكراين روندي صعودي داشت و از اين رو نگراني از افزايش قيمت‌ها همچنان در بازار داخل وجود دارد.

از طرفي نيز بيشتر كارشناسان بازار پتروشيمي در انتظار افزايش بيشتر قيمت‌ها با شروع سال جديد هستند و معتقدند، خريد‌هاي پايان سال با هدف ذخيره‌سازي و فروش در سال جديد انجام شده است، از اين رو انتظارها براي تغيير روند بازار تا پايان سال بيهوده است و بيشتر پيش‌بيني‌ها حاكي از افزايش قيمت‌ها با شروع سال جديد است.

برخي از معامله‌گران به‌قرار گرفتن در روزهاي پاياني سال و همچنين كاهش نقدينگي توليدكننده‌ها اشاره مي‌كنند و مي‌گويند: واسطه‌ها هم در شرايط فعلي كه قيمت اكثر كالاها در بورس و بازار زياد شده است، حجم خريدهاي خود را در بورس بالا برده‌اند. اين در حالي است كه بيشتر معامله‌گران احتمال مي‌دهند، بازار پتروشيمي در روزهاي آتي با تغييرات عمده به كار خود ادامه دهد. البته در روزهاي اخير تغييرات قيمت نفت و محصولات پتروشيمي برخي از معامله‌گران را نسبت به آينده بازار پتروشيمي نگران كرده است، از اين رو برخي از معامله‌گران در انتظار افزايش قيمت‌هاي پايه در عرضه‌هاي هفته آينده هستند.

به اين ترتيب روز گذشته هزار و 35 تن انواع فرآورده‌هاي نفتي و پتروشيمي در تالار معاملات بورس كالا عرضه شد كه به دليل افزايش تقاضا 22 هزار و 820 تن ديگر بر اين ميزان عرضه افزوده شد كه در اين ميان پلي وينيل كلرايد S65 پتروشيمي بندر امام بيشترين تقاضا را در اين روز تجربه كرد و با افزايش رقابت به قيمت دو هزار و 749 تومان در هر كيلو به فروش رسيد. بر اين اساس تمامي محصولات در اين روز با رقابت به فروش رسيدند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*