خانه / بورس و سهام / چه عواملی باعت سبز شدن بورس در روز چهارشنبه شد؟ / گزارش عملکرد 14 اسفند

چه عواملی باعت سبز شدن بورس در روز چهارشنبه شد؟ / گزارش عملکرد 14 اسفند

چهارشنبه چهاردهم اسفند رونق به معاملات بسیاری از نمادها در گروه های مختلف بازگشت و با وجود فشار وارده از سوی برخی از نمادهای بزرگ پتروشیمی، سرانجام عملکردی مثبت در کارنامه بورس تهران به ثبت رسید.

روز جاری رونق معاملات در بسیاری از گروه ها به ویژه بانک و سرمایه گذاری، نفتی، خودرویی، مخابرات، ساختمان و تعدادی از نمادهای مورد اقبال پتروشیمی بر سیر صعودی شاخص ها تاثیر شایانی داشت.

همچنین شاخص کل بورس تهران با ثبت رشدی 374 واحدی به 78447 واحد رسید. دو نماد “خاهن” و “ثاژن” بیشترین افزایش قیمت و “پارسان” و “فنوال” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند. همچنین “شبندر” بیشترین تاثیر مثبت و “پارسان” بالاترین اثر منفی را بر شاخص گذاشتند .

 از سرگیری معاملات در آخرین روز معاملاتی این هفته ، شاخص کل به تبع افت محسوس ارزش سهام در برخی نمادهای پتروشیمی و هلدینگ های سرمایه گذاری در این بخش به محدوده منفی خزید اما رونق معاملات در بسیاری از گروه ها از جمله بانک و سرمایه گذاری و دیگر نمادهای مالی، نفتی، ساختمانی، و تعدادی از نمادها در دیگر گروه های بزرگ و کوچک بازار در مسیر صعود قرار گرفت و در کمتر یک ساعت به محدوده مثبت وارد شد. این روند تا اواسط معاملات ادامه یافت اما بازگشایی “پارسان” در محدوده منفی و معاملات پر حجم بر روی این نماد منجر شد تا بخش اعظمی از رشد شاخص کل خنثی گردید. در ادامه بازگشت “فارس” به محدوده مثبت و همچنین عرضه برخی از صف های حجیم خرید در گروه بانکی از جمله “وبملت” و “وبصادر” و برخی نمادهای خودرویی بار دیگر شاخص را بالا کشید تا بدین ترتیب این نماگر در روز پایانی این هفته عملکردی مثبت را به ثبت برساند.

روز جاری رئیس دفتر رئیس جمهور اعلام کرد که در راستای تشویق به تولید صادرات گرا، صنایع پتروشیمی در اولویت تخصیص منابع صندوق توسعه ملی قرار خواهد داشت.

همچنین معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی مبلغ پرداختی پتروشیمی ها برای گاز اعلام کرد با توجه به اینکه واحدهای پتروشیمی از سوخت گاز با نرخی پایین تر از نرخ خوراک بهره مند میشوند و قیمت سوخت گازی فاصله زیادی با قیمت تعیین شده برای خوراک دارد ، عددی که یک مجتمع پتروشیمی که خوراک اصلی آن گاز است برای هر متر مکعب گاز مصرفی خود می پردازد به صورت متوسط بیشتر از 10 یا 11 سنت نخواهد شد.

در عین حال رئیس کل بانک مرکزی نیز اعلام کرد که سرانجام قسط اول منابع ارزی بلوکه شده ی ایران دریافت شده و قسط دوم نیز تا چند روز آینده وصول خواهد شد.

امروز همچنین می توان به کاهش قیمت طلا و کاهش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد ؛ طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 99 هزار و سیصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3069 تومان در حال معامله است.

 روز دوشنبه جو مثبت و بعضا مبهمی بر بسیاری از صنایع بورسی حاکم بود.

درگروه معدنی 5 نماد رشد کرده اند. در این گروه “کبافق” کماکان صف فروش سبکی دارد و “کروی” با صف خرید روبروست .

درگروه محصولات شیمیایی 20 نماد مثبت بوده اند. در این گروه “پترول” بالاترین صف خرید را تجربه می کند.

درگروه فلزات اساسی 8 نماد افت کرده اند. در این گروه امروز نیز “فولاژ” صف فروش نه چندان ملموسی را تجربه می کند و صف های خرید سبکی نیر در برخی نمادهای مثبت دیده می شود.

در بخش مخابرات هر دو نماد رشد کرده و معاملات متعادلی حکمفرماست.

در بخش فنی مهندسی “رتکو” رشد کرده است.

در بخش خودرو تنها 9 نماد کاهش ارزش سهام را تجربه کرده است. در این بخش “خرینگ” بالاترین صف فروش را دارد و صف های خرید سبکی نیز به چشم می خورد.

در بخش شرکت های چند رشته ای تنها “وبانک” مثبت بوده و با صف خرید سبکی روبروست.

در گروه بانکی تنها “وعسگر” کاهش ارزش سهام را پشت سر گذاشته است. در این گروه صف خرید سنگینی در نماد “وبملت” دیده می شود.

در گروه سرمایه گذاری تنها 3 نماد افت کرده اند. در این گروه صف های خرید نه چندان سنگینی به چشم می خورد.

در بخش محصولات نفتی “شبریز” منفی بوده است.

در گروه دارویی 11 نماد رشد ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند. در این گروه بار دیگر “دجابر” صف خرید ملموسی را تجربه می کند و صف های فروش نه چندان سنگینی نیز دیده می شود.

در معاملات بخش غذایی تنها 6 نماد افت کرده اند. در این گروه صف های خرید و فروش نه چندان سنگینی به چشم می خورد.

در میان قندی ها تنها 3 نماد سقوط کرده اند. در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک فقط 2 نماد افت کرده اند.

در گروه ساختمانی 3 نماد منفی بوده اند .در این گروه “ثشرق” بالاترین صف خرید را تجربه می کند.

در این میان در گروه سیمانی 12 نماد رشد ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند. در این گروه “سفار” صف خرید نه چندان سنگینی را تجربه کرده و صف های فروش کم حجمی نیز دیده میشود.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 779 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد “وبملت” و”وبصادر” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 147 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”جم2″ و”بمپنا” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*