خانه / بورس و سهام / سرانجام 20 روزه حمايت از سهامدار خرد

سرانجام 20 روزه حمايت از سهامدار خرد

روز چهارشنبه تني چند از فعالان بازار سرمايه به همراه تعدادي از مديران نظارتي و اجرايي بورس با حضور در دفتر وزير اقتصاد به بررسي مصوبه محدوديت فروش يا طرح حمايت از سهامداران خرد پرداختند. فعالان بازار از اجراي اين مصوبه انتقاد كرده و مصوبه مزبور را اقدامي دخالت‌آميز در بازار توصيف مي‌كنند در حالي كه نهاد ناظر در بازار بر اين اعتقاد است كه به واسطه اين مصوبه، موفق شده با تفكيك معاملات خرد و بلوك و انجام معاملات در پايان ساعت براي بازيگران بزرگ بازار، بر گردش معاملات و نقدشوندگي سهام شركت‌هاي بورسي بيفزايد.

اين دفاع سازمان بورس به استناد گزارشي است كه در آن نماگرهاي اصلي بازار سرمايه در دوره 20 روزه قبل و بعد از اجراي ضوابط جديد معاملاتي مورد مقايسه قرار گرفته‌اند.

به موجب اين گزارش مواردي همچون متوسط روزانه ارزش معاملات خرد، تعداد نمادهاي داراي صف فروش در پايان روز، ارزش عرضه‌هاي ثبت‌شده در پايان دوره و … از كاهش برخوردار بودند.

در اين ميان متوسط روزانه تعداد نمادهاي معامله‌شده از كاهش چشمگيري برخوردار نبود (تنها يك درصد كاهش). از سوي ديگر نماگرهايي چون متوسط روزانه تعداد خريداران و متوسط روزانه تعداد فروشندگان از افزايش برخوردار بود. همچنين متوسط روزانه افت شاخص با رشد 94 واحد و رشد بيش از 100 درصدي نسبت تقاضا به عرضه در پايان دوره از موارد با اهميت در اين گزارش تلقي مي‌شود.

محبوبه مغاني

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*