خانه / بورس و سهام / آیا بهترین فرصت سرمایه گذاری پیش روی سهامداران قرار دارد ؟

آیا بهترین فرصت سرمایه گذاری پیش روی سهامداران قرار دارد ؟

بازار سهام در حالی بنا به دلایل مختلف روندی نامناسب طی دو ماهه اخیر را پشت سرگذاشت که به نظر می رسد در حال حاضر پس از افت قابل توجه قیمت سهام اکثر شرکت های بورسی ارزش بازار و ارزش ذاتی این شرکت ها به یکدیگر نزدیک شده اند که این امر بدان معناست که شرایط کنونی بهترین فرصت برای فعالان بازار سرمایه جهت سرمایه گذاری در بورس می باشد.

مدیر عامل شرکت کارگزاری کارآمد با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: با توجه به اینکه نماد شرکت های پتروشیمی طی هفته گذشته پس از ارایه بودجه سال مالی آتی با افت قیمت کمتر از حد انتظار سرمایه گذاران مورد بازگشایی قرار گرفت، به نظر می رسد امیدها و خوش بینی نسبت به آینده به بازار سهام بازگشته و بار دیگر توجه فعالان بازار سرمایه به سرمایه گذاری در بورس معطوف شده است. به طوریکه روند صعودی شاخص کل و ارزش سهام اکثر شرکت های بورسی طی روزهای آتی چندان دور از انتظار نخواهد بود.

فرزام ابوعلی همچنین در ارزیابی چگونگی تدوین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی آتی مجموعه های پتروشیمی براساس مفروضات جدید اظهار داشت: اگرچه برخی کارشناسان معتقدند شبهاتی پیرامون نحوه در نظر گرفتن نرخ خوراک مصرفی و نرخ تسعیر ارز در گزارشات منتشر شده وجود دارد، اما به نظر می رسد انحراف زیادی میان بودجه ارایه شده و واقعیت وجود ندارد.

وی اعلام تعدیل مثبت سود برآوردی توسط واحدهای مذکور طی سال آتی را محتمل دانست و در این خصوص گفت: پیش بینی می شود قیمت فروش جهانی محصولات پتروشیمی و فلزات اساسی طی سال آینده با رشد همراه شود، به گونه ای که شرکت های فعال در صنعت پتروشیمی از پتانسیل جبران هزینه های تحمیلی به آنها ناشی از افزایش قیمت خوراک مصرفی از محل افزایش درآمدهای حاصل از صادرات برخوردارند.

این کارشناس بازار سرمایه تداوم روند رو به رشد سودآوری شرکت های پتروشیمی را محتمل دانست و افزود: مجموعه های فعال در گروه پتروشیمی در حالی طی سال آینده به فعالیت خود ادامه خواهند داد که مفروضات و قیمت جدید خوراک مصرفی را در بودجه سال آتی خود لحاظ کرده اند و تا حدودی وضعیت تولید و فروش آنها مشخص شده است. از این رو با توجه به همه اتفاقات رخ داده طی سال جاری می توان گفت هنوز شرکت های پتروشیمی از توانایی شکوفایی و رشد طی سال آتی دارا هستند.

علاوه بر این، برخی از شرکت های پتروشیمی کمتر از ظرفیت اسمی تولید خود فعالیت می کنند به طوریکه همراه با راه اندازی طرح های توسعه ای در دست اجرا و افزایش ظرفیت اسمی تولید می توان به رشد سودآوری آنها امیدوار بود.

مدیر عامل شرکت کارگزاری کارآمد در خصوص صنایع پربازده براساس شرایط فعلی بازار سهام بیان کرد: اگرچه طی دو ماهه اخیر ارزش سهام بسیاری از شرکت ها با افت همراه شده و برخی پارامترها همچون بهره مالکانه شرکت های پتروشیمی و قیمت خوراک مصرفی پتروشیمی ها افزایش یافته اند، اما به نظر می رسد هنوز صنایع پتروشیمی، معدنی، فلزات اساسی و بانکی بهترین گزینه جهت کسب بازدهی مناسب از سرمایه گذاری در بورس باشند.

ابوعلی با بیان اینکه متوسط نسبت پی بر ای بازار حدود 4.6 مرتبه است، افزود: اگرچه مقایسه نسبت پی بر ای بازار و صنایع مختلف همیشه معیار مناسبی جهت سرمایه گذاری نیست، اما در حال حاضر میان متوسط پی بر ای بازار سهام و صنعت پتروشیمی تفاوت قابل اهمیتی وجود ندارد.

وی در ارتباط با صنعت خودرو نیز گفت: این گروه از جمله گروه های فعال بورسی است که ابهامات فراوانی پیرامون وضعیت آتی سودآوری آنها وجود دارد، به گونه ای که این امر موجب می شود تا ریسک سرمایه گذاری در این صنعت بیش از سایر صنایع باشد و سرمایه گذاری در آن نیازمند نگرش بلندمدت سرمایه گذاری است.

این مقام مسئول همچنین در ارتباط با صنایع کاشی و سرامیک و نیز سیمان ابراز داشت: با توجه به اینکه در بودجه سال آتی کشور توجه حائز اهمیتی به وضعیت ساخت و ساز و اجرای طرح های عمرانی اعمال نشده و بودجه سال آتی شرکت های مذکور برمبنای وضعیت واقعی آنها تدوین شده، به نظر می رسد این گروه ها چندان از پتانسیل رشد سودآوری و صعود قیمت سهام برخوردار نباشند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*