خانه / بورس و سهام / آنچه در بازار سهام روز یکشنبه 18 اسفند گذشت / بشکن بشکن در تالار حافظ

آنچه در بازار سهام روز یکشنبه 18 اسفند گذشت / بشکن بشکن در تالار حافظ

امروز یکشنبه هجدهم اسفند باز هم شاهد ریزش محسوس ارزش سهام در تقریبا تمام گروه های بورسی و افت شدید شاخص ها به تبع این امر بودیم.سقوط ارزش سهام در بسیاری از صنایع به ویژه بانکی، نفتی و پتروشیمی، فلزی و معدنی در عملکرد منفی شاخص ها بسیار موثر بوده است.

همچنین شاخص کل بورس تهران با ثبت افتی 715 واحدی به 77515 واحد رسید.دو نماد “شنفت” و “داسوه” بیشترین افزایش قیمت و “کاذر” و “کگاز” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند.همچنین “کگل” بیشترین تاثیر منفی و “کگل” بالاترین اثر مثبت را بر شاخص گذاشتند.

به هر حال علی رغم اینکه به نظر می رسید اسفند ماه بازار سرمایه داغ باشد اما متأسفانه آنچه مشخص است بازار تحقق زیان های فعالان داغ شده و سال طلایی بورس به سال زغالی بورس تبدیل گردیده است.

همچنین در پی دادمه سریال تغییر قوانین در بازار سرمایه امروز هم شاهد رونمایی از آنونس جدیدی بودیم و کارگردان این سریال که اتفاقاً در نقش بازیگر، فیلم نامه نویس، نورپرداز، حمل و نقل، گریم و تهیه کننده هم فعالیت دارد امروز تصمیم به افزایش سقف فروش سهم در بازار فرابورس از 50 هزار به 100 هزار سهم طی ساعت 9 تا 12 گرفت.

بنابر این گزارش اتفاقات این روزهای بورس بیشتر شبیه به سریال “شب های برره” شده چون در زمان پخش این سریال هر وقت از کارگردان آن سوال می کردند “آخر این سریال چه خواهد شد؟” پاسخی برای آن نداشت چراکه فیلم نامه هر قسمت از این سریال به صورت فی البداهه سر صحنه فیلم برداری نوشته می شد و پایان آن مشخص نبود.

این روزها هم شاهد اکران سریال “بورس برره” هستیم که کارگردان خوش ذوق آن معرف همه هست و نیازی به معرفی بیشتر ندارد. ایشان که کلاً همه کاره این سریال از خدمات تا تهیه کننده می باشد پاسخش در مواجه با سوال سهامداران مبنی بر زمان اتمام و نتیجه این تغییر قوانین، همانی است که کارگردان شب های برره می داد.

چراکه فیلم نامه تغییر قوانین بورس نیز هر روز در ساعت معاملات به صورت فی البداهه نوشته می شود و کسی از پایان آن و نتیجه ای که در بر دارد خبری ندارد.

به هر حال به نظر می رسد عید 93 این کارگردان خوش ذوق قسمت های جذابی از این سریال را در تالار به نمایش گذارد که جز خنده و شادی مخاطبان هیچ نتیجه دیگری در بر ندارد. آرزو داریم خداوند متعادل طول عمر با عزت به این کارگردانان خوش ذوق عطا کند که خنده و شادی مخاطبانشان را در این روزهای پرکار و مشغله فراهم می کنند.

 با آغاز معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس تهران به تبع افت ارزش سهام در تقریبا تمام گروه های بازار در مسیر نزولی قرار گرفت و بخصوص ریزش قیمت ها در گروه های بزرگ بازار از جمله نفتی وپتروشیمی، بانک و سرمایه گذاری، فلزی و معدنی و خودرویی و برخی از گروه های کوچکتر همچون سیمانی نیز در این سیر رو به افول بسیار تاثیرگذار بود. بدین ترتیب شاخص در کمتر از یک ساعت از کانال 78 هزار واحدی نیز فرو افتاد اما این پایان داستان نبود و ادامه سیل عرضه در نمادهای منفی، این نماگر را بیش از پیش در محدوده منفی فرو برد . برخی عرضه های سنگین در ساعت پایانی معاملات از جمله در نماد “کگل” نیز بر این روند دامن زد تا شاخص تا یک قدمی نیمه کانال 77 هزار واحدی نیز تنزل کند.

مهمترین تحول امروز بازار مربوطمی شود  به اعلام اینکه درصورت تعهد سهامدار عمده مبنی بر حفظ نقدشوندگی سهام تحت مدیریت خود در چارچوب مقررات مربوطه،سقف فروش درمورد سهام مذکور حذف خواهد شد.مدیر نظارت بر بازارها و بورس های سازمان نیز در این رابطه اعلام کرد که در صورتی که سهامداران حقوقی و نهادهای مالی با گذاشتن همزمان سفارش خرید و فروش به افزایش نقدشوندگی بازار کمک کنند،سقف های فروش برداشته می شود و این دسته از سهامداران حقوقی می توانند بدون کنترل و مدیریت فعلی در بازار به فعالیت بازارگردانی بپردازند.

همچنین طی روز جاری فرآیند پذیره نویسی یک میلیارد و پانصد میلیون سهام در دست انتشار مؤسسه اعتباري نور (سهامي عام در شرف تأسيس) در فرابورس کلید خورد و شاهد فروش بیش از 1،4 میلیارد سهم مذکور بودیم.گفتنی است که از میزان کل سرمایه اولیه این موسسه اعتباری 50 درصد توسط مؤسسین تامین شده و 50 درصد باقیمانده نیز بنا بوده تا از طریق پذیره‌نویسی عمومی تامین گردد.

در عین حال محمدرضا پور ابراهیمیاز اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با یکی از خبرگزاری های داخلی اعلام کرد که در جلسه عصر امروز این کمیسون ، رئیس کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک های دولتی پیرامون بحث افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی مورد سوال قرار خواهند گرفت.

امروز همچنین می توان به افت قیمت طلا و کاهش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد . طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 97 هزار و هشتصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3010 تومان در حال معامله است.

 روز یکشنبه جو منفی بر بسیاری از صنایع بورسی حاکم بود. درگروه معدنی تنها “کاما” رشد کرده است. در این گروه صف خرید و فروش خاصی دیده نمی شود . درگروه محصولات شیمیایی 11 نماد رشد کرده اند. در این گروه امروز نیز “شتولی” صف خرید محسوسی را پیش روی خود دیده و صف های فروش نه چندان سنگینی در برخی نمادها از جمله “شیراز” شکل گرفته است . درگروه فلزات اساسی تنها 3 نماد رشد کرده اند. در این گروه “فولاژ” باز هم صف فروش نه چندان ملموسی را تجربه می کند و صف های فروش سبگتری نیز در برخی دیگر از نمادها شکل گرفته است. در بخش مخابرات هر دو نماد افت کرده و معاملات متعادلی حکمفرماست. در بخش فنی مهندسی “رتکو” سقوط کرده است. در بخش خودرو تنها 2 نماد در محدوده مثبت معامله شده اند. در این بخش “خزامیا” باز هم بالاترین صف فروش را دارد. در بخش شرکت های چند رشته ای تمام نمادها افت ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند. در گروه بانکی 2 نماد در رشد کرده اند. در این گروه “وسینا” صف فروش نه چندان سنگینی دارد. در گروه سرمایه گذاری تمام نمادها سقوط نموده اند. در این گروه “وتوسم” صف فروش نه چندان محسوسی دارد. در بخش محصولات نفتی تنها 2 نماد مثبت بوده اند. در این گروه “شنفت” بار دیگر صف خرید سبکی دارد. در گروه دارویی فقط 4 نماد رشد ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند. در این گروه صف خرید “دجابر” پابرجا مانده و در بسیاری از نمادهای منفی صف های فروش سبکی دیده می شود. در معاملات بخش غذایی تنها “غچین” رشد کرده است. در این گروه صف های خرید و فروش قابل ذکری دیده نمی شود. در میان قندی ها همه نمادها در محدوده منفی معامله شده اند. در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک 3 نماد در آخرین معاملات در محدوده مثبت بوده اند. در گروه ساختمانی تنها 2 نماد رشد کرده اند .در این گروه صف های فروش سبکی در بسیاری از نمادهای منفی شکل گرفته است.در این میان در گروه سیمانی تنها 3 نماد رشد ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند. در این گروه صف های فروش نه چندان ملموسی به چشم خورده و “ستران” صف خرید قابل ملاحظه ای را تجربه می کند.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 546 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد “فاراک” و”وپاسار” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 1،7 میلیارد سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”ونور” و”بمپنا” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*