خانه / بورس و سهام / آیا سهام شرکتهای برقی ها جان تازه ای می گیرند؟

آیا سهام شرکتهای برقی ها جان تازه ای می گیرند؟

بیش از سی صنعت دربازار سرمایه ایران طبقه بندی شده است و برقی ها با 12 نماد یکی ازگروه های کوچک بورسی محسوب می شود که فعالان آن بواسطه برخی تحولات هر از چند گاهی مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار می گیرند. گفتنی است در برنامه های توسعه ای کشور حمایت از صنعت برق در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته، اما شرکت های اصلی در این صنعت همچنان دولتی هستند و شرکت هایی که در صنعت برق بورس طبقه بندی شده اند بیشتردر زمینه تولید برخی از قطعات فعالیت می نمایند و بنابراین بورس نمی تواند بیانگر توان کشور در صنعت برق باشد که امید می رود در آیند شاهد حضور شرکت های بیشتری از این صنعت در بازار سرمایه باشیم.

12 شرکت پذیرفته شده در 4 طبقه تولید کابل، الکتروموتور، لامپ و تأسیسات طبقه بندی شده اندکه از جمله مهمترین شرکت های این گروه می توان به ایران ترانسفو، کنتورسازی، پارس سوئیچ و کابل شهید قندی اشاره نمود. گفتنی است این صنعت از ابتدای سال جاری تا کنون توانسته به میانگین بازدهی 196درصدی دست یابد. این در حالی است که متوسط بازدهی کل بازار تا این مقطع 140 درصد گزارش می شود. یادآوری می شود میانگین بازدهی بازار در اواسط دی ماه به 200 درصد نزدیک شده بود که با افت اخیر قیمت ها این رقم به 140 درصد کاهش یافت.

در خصوص بازدهی این گروه باید گفت در نیمه اول سال که میانگین بازدهی بورس به 96درصد رسیده بود، میانگین بازدهی این صنعت 164درصد بود ولی در نیمه دوم سال و تا این مقطع که میانگین بازدهی کل بازار 33درصد محاسبه شده، میانگین بازدهی این صنعت به 18درصدرسیده است .

 حجم کل معاملات بورس تا این مقطع از سال با احتساب معاملات بلوکی211.66 میلیارد سهم مورد معامله قرارگرفته که سهم گروه برقی در این عدد 1.58 میلیارد سهم گزارش می شود و این گروه کمتر از نیم درصد از ارزش روز بازار را در اختیار دارد .

افت نرخ بازدهی این گروه در نیمه دوم سال نسبت به سایر گروه ها و حتی نسبت به وضعیت خود این گروه در نیمه اول سال بیانگر وجود نگرانی های در خصوص این گروه در بین فعالان بازار سرمایه است که با یک بررسی ساده براحتی می توان این نگرانی را یافت.

گفتنی است در یک سال گذشته حجم مطالبات شرکت های طرف حساب با دولت افزایش چشمگیری یافته که مشکلات فراوانی را هم به دنبال داشته است شرکت های صنعت برق بورس نیز که عمدتاً محصولات خود را به دولتی ها می فروشند نیز با این مشکل مواجه اند البته با رکود صنعت ساختمان شرکت های تولیدکننده سیم و کابل نیز با مشکل مواجه شده اند اما همانطور که اشاره شد معضل اصلی در حال حاضر همان مطالبات معوقه آنها می باشند.

سابقه این گروه نشان داده چنانچه معضلاتی از این دست پیش روی آنها نباشد نمادهای این گروه براحتی و بدون هیاهو می توانند بازدهی مناسبی را داشته باشند اخیراً زمزمه هایی شنیده می شود که دولت در سال آینده قصد دارد بطور محسوسی نسبت به پرداخت بدهی های خود اقدام نماید که این موضوع بارها نیز از رسانه های مختلف به نقل ازمسئولین بیان شده است بنابراین گروه برقی نیز می تواند با دریافت مطالبات وضعیت خود را مجدداً بازیابی نموده و به این ترتیب شاهد رشد آنها خواهیم بود.

در پایان گفتنی است تاکنون 4 شرکت اقدام به ارایه پیش بینی درآمد سال مالی 93 نموده اند که شرکت های نیروترانس ،ایران ترانسفو، پارس سوئیچ و کابل شهید قندی تا این لحظه اقدام به تنظیم این گزارش نموده اند که به جز کابل شهید قندی بقیه شرکت ها سود آوری خود را افزایش داده اند که در این بین ایران ترانسفو با رشد 73 درصدی سود سال مالی آتی خود وضعیت بهتری داشته است. البته عمده این رشد سودآوری از محل سرمایه گذاری ها عنوان شده است.

بورس نیوز

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*