خانه / بورس و سهام / چرا شاخص بورس تا ۷۶ هزار واحد سقوط کرد ؟

چرا شاخص بورس تا ۷۶ هزار واحد سقوط کرد ؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: فرسایشی شدن روند نزولی حرکت شاخص با تداوم دستورالعمل محدودیت معاملات سهام موضوعی قابل پیش بینی بود و تا زمانی که این قانون برداشته نشود حقوقی ها به بازار سرمایه بازنمی‌گردند.

جواد سنگینیان در گفت و گو با تسنیم در خصوص افت پی‌درپی این روزهای شاخص بورس گفت: یکی از دلایل این اتفاق، سلیقه‌ای عمل کردن مدیران و تصمیم‌گیران بازار سرمایه است که با تصمیمات بدون برنامه خود نشان می‌دهند که اعتقادی به اصول بازار ندارند.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: وقتی به شخص حقیقی یا حقوقی گفته می‌شود که سهم نفروش، این موضوع مساوی است با نقض حقوق مالکیت در بورس که پی‌آمد آن ایجاد بحران نقدینگی در بازار سرمایه، ترس سرمایه گذاران برای خریدوفروش سهام، فرار سرمایه از بورس و ترس نقدشوندگی سهام است.
وی اضافه کرد: ادامه دار و فرسایشی شدن روند نزولی حرکت شاخص با تداوم دستورالعمل محدودیت معاملات سهام موضوعی قابل پیش بینی بود و تا زمانی که این قانون برداشته نشود حقوقی ها به بازار سرمایه بازنمی‌گردند و بورس نیز شاهد روند متعادل و عادی خود نخواهد بود.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: محدودیت معاملات در بورس باعث شده تا نقدینگی از بازار سرمایه خارج شود و به سمت بانک‌ها برود.‌ البته قسمتی از نقدینگی بورس هم در حال حاضر به سمت خریدوفروش اوراق مشارکت متمایل شده است.
سنگینیان با انتقاد از دستورالعمل بورس در مورد محدودیت معاملات سهام گفت: با این قانون در حال حاضر کارگزاری‌ها عملا غیرفعال شده اند؛ چرا که وقتی نمی‌توانند سهامی را بفروشند در پی آن نقدینگی برای خرید سهام ندارند و آن میزان از نقدینگی موجود خود را نیز به دلیل ادامه‌دار بودن کاهش شاخص بورس و افت قیمت سهام در حال انتظار نگه می‌دارند.
وی اضافه کرد: با وجود خبرهای خوش منتشر شده از توافقات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها، کاهش چشمگیر نوسانات بازارهای رقیب بازار سرمایه نسبت به سال گذشته، روشن شدن وضعیت نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و رفع اثرات آن بر بورس و مسائلی از این دست انتظار می‌رود بازار سرمایه معاملات متعادلی را این روزها به خود ببینید اما تصمیمات مدیران سازمان بورس مانع از این اتفاق در بازار سرمایه شده است.
این کارشناس بازار سرمایه گفت: در تمامی اقتصادها و بورس‌های دنیا وقتی بحران ایجاد می‌شود متولیان اقتصادی آن کشور با اعمال بسته‌های تشویقی سعی در کاهش بحران و بازگشت اقتصاد و بازار به شرایط عادی دارند اما در کشور ما وقتی بحرانی بوجود می‌آید با ایجاد و وضع قوانین محدود کننده به تداوم شرایط بحرانی دامن زده می‌شود.
وی اضافه کرد: پی‌ آمد تصمیمات نادرست مدیران بورس هم این روزها باعث شده تا نقدینگی از بورس خارج شود و آمار نیزنشان می‌دهد که حجم معاملات این روزهای بورس تا چه میزان کاهش یافته است.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه عدم ثبات تصمیم‌گیری و قانون‌گذاری در بازار سرمایه را عامل اصلی وضعیت بازار سرمایه و افت شاخص برشمرد و افزود: مدیران بازار سرمایه احساس می‌کنند قیم سرمایه‌گذاران هستند و این موضوع مصداق بازار دخالت در بازار سرمایه است.
سنگینیان با تاکید بر این که تداوم اعمال دستورالعمل محدودیت معاملات موجب فرسایشی شدن افت بازار سرمایه و کاهش شاخص بورس شده گفت: این دستورالعمل موجب شده تا در شرایط عرضه و فروش سهام در بورس ادامه داشته و تقاضا محدود باشد.
مدیر سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری معین خردمندان با اشاره به این که قوانین موجود در بورس نیاز به بازنگری و اصلاح دارد تصریح کرد: همه بازار سرمایه شاخص نیست. ضمن این که رشدی که بازار سهام در سال 92 داشت به خاطر رشد صنایعی مانند پالایشگاهی‌ها و بانکداری بود. بعلاوه این که انتخابات ریاست جمهوری و نیز عرضه‌های اولیه‌ای که با قیمت مناسب انجام شد در این رشد بی‌تاثیر نبوده است.

یک نظر ثبت شده

 1. سلام

  روند شاخص بورس با سیاست های باز دارنده (خذف پتروشیمی ها و محدود کردن عرضه و …) جز به تاخیر انداختن اصلاح شاخص نتیجه ای نداشت. تنها چیزی را که می توان گفت این است که جور افت قیمت در این روند کاهشی را بقیه صنایع مثل سیمان خودرو و .. و در نهایت هلدینگ ها و بانکی ها به دوش کشیدند و پتروشیمی ها به نوعی کمتر از انچه باید افت کردند.

  از انجایی که قطعا روند علاقه ای به تغییر ندارد ( شاید با قانون اینرسی در فیزیک بشود مقایسه کرد) و نیاز به محرک هایی دارد تغییر اینچنین روند کاهشی در شاخص به راحتی امکان پذیر نیست و قطعا هیجان بازار چند روز اینده را به حرکت سینوسی مثبت و منفی وا خواهد داشت.( به لحاظ روانشناسی بازار باید خریداران – فروشندگان و بدون تصمیم های حاشیه بازار در چند سیکل سینوسی هم جهت و خریدار گردند. ) این موضوع حتی در صورتی که سال جدید و تعطیلی چند روزه و فروش حقوقی ها در پایان سال و تعدیل های نهایی و مجمع ها نیز رخ نمی داد – قطعا- اتفاق می افتاد.
  با این اعتقاد که رالی روند کاهشی شاخص انرژی خود را از دست داده است اصلاح ان تا 76000 متصور نیست . تاریج مجددا تکرار میشود و تئوری چارلز داو روند آینده را که شخصا معتقدم قبل از سال جدید (1393) اتفاق خواهد افتاد اینگونه توصیف می کند:
  the major trend takes place in three distinct phases:
  1- an accumulation phase
  2- public represents phase
  3- distrution phase
  فاز اول این ترند بزرگ قبل از عید امسال فعال شده و نشانه هایی از افزایش حجم معاملات در قیمت های پائین را رقم خواهد زد.(حجم معاملات روند را تصدیق می کند(
  در این فاز تکنیکالیست های ماهر علائم تغییر روند و سهام های ذیقیمت را شناسایی و در کمترین و نازلترین قیمت خریداری خواهند کرد.
  فاز دوم که مشارکت عمومی با تغییر رویه روند همراه خواهد بود کلیه تکنیکالیست ها ماهر و آماتور را در فاز خرید قرار داده و رشد قیمت ها به وضوح اغاز خواهد شد.
  در فاز سوم انهایی که فقط به اخبار بورس رجوع می کنند مطلع شده و با این ایده که شاخص مرز 90000 و سپس 120000 را زین پس لمس خواهد کرد اقدام به خرید گسترده می کنند که خود مزید بر علت است تا شاخص بار دیگر اوج بگیرد.
  رفتار هیجانی سهامداران حقیقی و گاهی حقوقی ایرانی اصلاح ها و تعدیل ها بعدی را نیز تحت الشعاع قرار داده و وضوح اصلاح های اتی در چارت ها بزرگنمایی میشود و این خود پتانسیل گذشتن از مرز 90000 شاخص را سرعت خواهد بخشید. از آنجایی که خطوط مقاومت خود ساپورت های اینده را تشکیل خواهند داد بازگشتی به زیر 90000 در سال اتی متصور نیست و حد اقل چندین ماه روند کلی مثبت خواهد بود.
  19/12/1392

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*