خانه / بورس و سهام / بهترین فرصت برای بهینه کردن سبد سهام

بهترین فرصت برای بهینه کردن سبد سهام

در وضعیت فعلی، اکثریت سهام هر یک به فراخور حال خود با افت قیمت مواجه شده اند و اینجا است که می توان سهام ارزنده را با قدری تحلیل و تأمل پیدا کرد تا پس از بهبود شرایط و بروز نشانه هایی برای بازگشت روند صعودی به بورس بتوان در بهترین قیمت ها وارد سهم شد.
هنگامی که نبض از کار می افتد و قلب از تپش باز می ایستد، مرگ فرا می رسد تا روح با خروج از جسم به آرامشی عمیق دست یابد.

 نبض بازار سرمایه نیز مدتی است به مانند موجودی جاندار رو به مرگ بوده و کند می زند و روندی ضعیف را در نظام عرضه و تقاضای خود سپری می کند.

این روند در شرایطی رخ داده که ماه های ابتدایی امسال پول سرگردان در جامعه و فراری از سایر بازارهای موازی که در اقتصاد کشور ایجاد تورم می کرد، وارد بورس شد تا دیگر نرخ تورم افزایش نیابد. اما مدتی می گذرد که این حجم از سرمایه ها با تضرر و سرگردانی دوباره مواجه شده است.

در این میان و پس از آنکه شاخص از نزدیکی مرز 90 هزار واحد سر به زیر انداخت، بسیاری در مقاطع مختلف از برگشت آن سخن گفتند و در آخر اکثراً به این اتفاق نظر رسیدند که شاخص در مرز 77 هزار واحد به روال طبیعی خود باز می گردد. اما در واقعیت این امر تاکنون اتفاق نیفتاده و به نظر می رسد تا زمانی که این روح سرگردان در بازار تکلیف خود را نداند، آرام بشو نیست.

این روح سرگردان که همانا پول بدون تحلیلی است که به دلیل تبلیغات گسترده پیرامون بورس وارد آن شده، هم اکنون با نوعی سرگردانی و تزلزل مواجه است و بایستی منتظر ماند و دید که این نقدینگی ها به عنوان عامل اصلی بالا بودن نرخ تورم، چه زمانی آرام می گیرد.

اما شاید برای بررسی موشکافانه تر دلایل منفی بودن و ماندن روند معاملات، برخی ریسک های سیستماتیک و تصمیم گیری های نابهنگام و کارشناسی نشده موجب شده نقدینگی با وجود سهام ارزنده و دارای پتانسیل رشد در شرایط فرسایشی بورس همچنان مغفول مانده و همانند بیماری در تخت با معاملات نه چندان دلچسب خود دست و پنجه نرم کند و با عجز و ناله بازماندگان که سهامداران خرد هستند در حال جان کندن باشد.

اما نکته مهم اینجاست که شرایط کنونی گرچه چندان با ثبات همراه نیست، اما بهترین فرصتی است که می توان استراتژی های سرمایه گذاری را بهینه کرده و در راستای جایگزینی سهام صنایع پرپتانسیل اقدام کرد. زیرا در وضعیت فعلی، اکثریت سهام هر یک به فراخور حال خود با افت قیمت مواجه شده اند و اینجا است که می توان سهام ارزنده را با قدری تحلیل و تأمل پیدا کرد تا پس از بهبود شرایط و بروز نشانه هایی برای بازگشت روند صعودی به بورس بتوان در بهترین قیمت ها وارد سهم شد و بازدهی مطلوب را کسب کرد. بدین ترتیب گرچه بسیاری از سهام در قیمت های فعلی و با کاهش قابل توجهی که طی هفته های اخیر تجربه کرده اند، ارزنده هستند، اما بازهم بسیاری از سهام به دلیل شرایط بنیادی ارزش خرید و سرمایه گذاری ندارند.

زیرا شاید بتوان گفت سهام همانند انسانی است که در ابتدا با قیمت اسمی 100 تومان در مرحله نوزادی است و با اجرای طرح های توسعه ای و افزایش ظرفیت تولیدی رشد قیمت کرده و طی روند رو به رشد مرحله جوانی خود را سپری می کند. اما بعد از چندین سال و در صورت عدم به روز رسانی خطوط و تجهیزات به مرحله میان سالی و ثبات قیمت می رسد و در پایان با ورود به مرحله پیری سر به زیر خم می کند؛ بطوریکه به تدریج حتی با کاهش قیمت ها همراه شده و دیگر نبض آن تپشی ندارد.

در پایان این گزارش می افزاید، برای رسیدن این روح سرگردان بورس به آرامش بهتر به نظر می رسد که شرایط ثبات و آرامش هرچه بیشتر برای افزایش اعتماد سرمایه گذاران فراهم شود و تا جایی که امکان دارد از اتخاذ تصمیمات و اقدامات یک شبه جلوگیری به عمل آید.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*