خانه / بورس و سهام / وضعیت سهام شرکتهای دارویی در سال 93 چگونه است ؟

وضعیت سهام شرکتهای دارویی در سال 93 چگونه است ؟

شرکت های فعال در صنعت دارو در سال 92 به طور میانگین حدود 160 درصد افزایش سودآوری را تجربه کرده اند که عمدتاً به این دلیل بوده است که محصولات این صنعت در سال 91 هیچگونه افزایش نرخی نداشتند و در سال 92 با مجوز افزایش نرخ فروش محصولات شاهد رشد بسیار خوبی در افزایش سود شرکت ها بودیم.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب به خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: صنعت دارو در چند سال گذشته در خصوص مقایسه روند سودآوری با سایر صنایع روند با ثباتی را طی کرده است بنابراین از لحاظ ارزش بازار با سایر صنایع فاصله داشت ولی با افزایش سودآوری ناشی از افزایش نرخ فروش محصولات و نرخ ارز در سال 92 توانست این فاصله را کاهش دهد.

آرین نژاد با اشاره به تأثیر کاهش تحریم ها و گشایشات بین المللی بر صنعت دارو ابراز داشت: با کاهش تحریم های بین المللی شرکت های دارویی در تأمین مواد اولیه وارداتی خود با مشکل کمتری رو به رو شده اند و راحت تر می توانند مواد مورد نیاز خود را تأمین کنند بنابراین شاهد کاهش بهای تمام شده در محصولات و افزایش حاشیه سود خواهند بود.

مدیر سرمایه گذاری البرز دارو در مورد چشم انداز صنعت دارو ابراز داشت: بازار فروش محصولات در صنعت دارو به سمت رقابتی شدن حرکت خواهد کرد و دیگر به این صورت که هر شرکتی هر نوع محصولی را با هر کیفیتی تولید می کرد می توانست آن را در بازار به فروش برساند نخواهد بود بنابراین در سال آینده شرکت هایی که محصول بهتر و با کیفیت بالاتر تولید کنند و برنامه افزایش تنوع محصول را در دست اجرا داشته باشند خواهند توانست در بازار رقابتی سهم بیشتری از این بازار سودآور را از آن خود کنند.

وی تصریح کرد: لازمه رسیدن به اهداف بلندمدتی حرکت در مسیر توسعه دانش فنی و تکنولوژیکی در این صنعت می باشد بنابراین شرکت های این صنعت باید برای بالا بردن شاخص های تولید یک محصول خوب و استاندارد (GMP) اقدامات لازم را صورت دهند. لذا از مهمترین سیاسیت هایی که اخیراً مورد توجه مسئولین این شرکت ها قرار گرفته است بحث تحت لیسانی بودن یا مشارکت با سرمایه گذاران خارجی می باشد.

آرین نژاد به مزیت های صنعت دارو اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر ارزش جایگزینی شرکت های دارویی بسیار بالاست بنابراین ایجاد پروژه های جدید نیازمند منابع مالی و زمان زیاد می باشد که این موضوع می تواند برای شرکت های موجود که پروژه های خوبی را در چند سال گذشته به بهره برداری رسانده اند در جهت افزایش جذب سرمایه گذاری و سودآوری بسیار مفید واقع گردد.

وی افزود: این صنعت یک صنعت با ثبات و کم ریسک نسبت به سایر صنایع می باشد که با میانگین رشد 20 تا 25 درصد در هر سال به حرکت خود ادامه می دهد بنابراین شرکت های این صنعت پتانسیل های زیادی را دارا می باشند که می تواند در صورت ثبات شرایط به مرحله ظهور برسند.

آرین نژاد با اشاره به استراتژیک بودن محصول تولیدی صنعت دارو عنوان کرد: دارو هم برای دولت هم برای مردم محصولی استراتژیک و مهم محسوب می شود بنابراین کشش قیمتی پایین تری نسبت به محصولات تولیدی سایر صنایع دارا می باشد در عین حال قیمت تولیدی محصولات داخلی در مقایسه با محصولات خارجی بسیار پایین است. بنابراین رقیب جدی خارجی در این مورد خیلی مطرح نمی باشد ولی یک سری داروها هستند که نیازمند تکنولوژی بالایی برای تولید هستند که در حال حاضر وارداتی می باشند که لازم است برای تولید این محصولات سرمایه گذاری خوبی صورت گیرد.

این کارشناس از عمده ترین موانع صنعت دارو در سال آینده را احتمال ثبات نرخ فروش در سال آینده، رقابت شرکت ها برای عرضه و افزایش دوره وصول مطالبات، نبود محصولات بازار گرا در برخی شرکت ها و تکنولوژی قدیمی در صنعت عنوان کرد.

آرین نژاد با اشاره به افزایش عرضه در بازار داخلی و نیاز برنامه ریزی برای کشف بازارهای جدید ابراز داشت: تا سال گذشته شرکت ها بیشتر نگاه به بازار داخلی داشتند ولی با پیش بینی صورت گرفته از افزایش عرضه در بازار داخلی در سال آینده به نظر می رسد شرکت های این صنعت باید استاندارد سازی های بین المللی در جهت افزایش رتبه GMP خود حرکت کنند تا بتوانند با شرکت های خارجی قرار داد انتقال دانش فنی و تولیدی ببندند تا بتوانند در آینده به کشف بازارهای جدید و صادرات اقدام کنند.

وی افزود: در حال حاضر حدود 5 تا 6 درصد از فروش محصولات به فروش صادراتی اختصاص دارد که رقم زیادی نیست.

مدیر سرمایه گذاری البرز در مورد شاخص های صنعت دارو در سال 92 ابراز داشت: از ابتدای سال 92 میانگین بازدهی شرکت های فعال این صنعت در حدود 246 درصد بوده است و سود خالص این شرکت ها عموماً از رشد بالای 150 درصدی برخوردار بوده در کنار این موارد فروش این شرکت ها نسبت مدت مشابه سال قبل از رشد بالای 85 درصدی برخوردار بوده است. این در حالی است که مبلغ فروش شرکت ها رشد 60 تا 70 درصدی را طی سال تجربه کرده اند. بنابراین عملکرد شرکت های این صنعت در سال 92 بسیار مطلوب بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه در مورد پی بر ای این صنعت و پیش بینی آینده صنعت دارو در بازار سرمایه اظهار داشت: صنعت دارو وزن زیادی را در بازار سرمایه به خود اختصاص نداده است بنابراین جا دارد در آینده با توجه به پتانسیل های صنعت این حجم افزایش یابد از سویی دیگر با توجه به میانگین نسبت قیمت بر درآمد صنعت دارو در محدوده 6 تا 7 واحدی به نظر می رسد در مقایسه با میانگین نسبت قیمت بر درآمد کل بازار سرمایه در محدوده 8 واحدی این صنعت توانایی تعدیل 10 درصدی را در خود داشته باشد.

چراکه توانایی ادامه روند سودآوری شرکت های دارویی متسمر خواهد بود و می توان در گزارش های 3 ماهه و 6 ماهه شاهد افزایش نسبت قیمت بر درآمد شرکت های صنعت دارو بود.

وی ادامه داد: به طور میانگین این صنعت حاشیه سود خالصی در محدوده 27 درصدی دارد و همین طور سود عملیاتی آن در حدود 38 درصد در سال ارزیابی می گردد که این صنعت را می تواند برای سرمایه گذاری جذاب سازد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*