خانه / بورس و سهام / گزارش هفتگی بازار بورس و پیش بینی هفته آینده

گزارش هفتگی بازار بورس و پیش بینی هفته آینده

معاملات در بورس تهران طی این هفته نیز طبق انتظار روندی منفی را تجربه کرد و به غیر از نیمه ابتدایی معاملات روز شنبه و نیمه پایانی روز چهارشنبه که شاهد رونق نسبی معاملات بودیم، در سایر برهه ها سیری رو به افول بر تقریبا تمام گروه ها حاکم بود.

روز شنبه بازار با اقبال سرمایه گذاران کار خود را آغاز کرد اما پس از گذشت یک ساعت کم کم سایه سنگین عرضه ها بر معاملات حکمفرما شد و در نهایت نیز این روند منجر به سقوط شاخص های اصلی بازار گردید. سقوط ارزش سهم در گروه هایی همچون پتروشیمی و پالایشی، فلزی و معدنی ، خودرویی، سیمانی و دارویی در این سیر بسیار اثرگذار بود.

روز یکشنبه روند منفی حاکم بر بازار تشدید شد و تحت تاثیر فشار عرضه ها در تقریبا تمام گروه ها به ویژه بانکی، نفتی و پتروشیمی، فلزی و معدنی، شاخص ها عقبگردی چشم گیر را تجربه کردند.

در روز میانی هفته کمی از فشار عرضه ها کاسته شد اما این امر از ریزش شاخص ها جلوگیری نکرد. در این روز گروه پتروشیمی، خودرویی، بانکی، فلزی، مخابرات و معدنی در عملکرد منفی شاخص ها تاثیر شایانی داشتند اما شاهد اقبال سرمایه گذاران به تعداد ملموسی از نمادهای پالایشی، سیمانی و کانی غیر فلزی بودیم.

در معاملات روز سه شنبه اما بار دیگر بر فشار عرضه ها افزوده شد و به تبع این امر شاخص ها افتی قابل ملاحظه را تجربه کردند.

این روند در نیمه ابتدایی روز پایانی هفته نیز ادامه یافت اما در ادامه شاهد بازگشت رونق به بسیاری از نمادها به ویژه در بخش بانک و سرمایه گذاری، پتروشیمی، فلزی، چند رشته ای صنعتی، خودرویی و انفورماتیک بودیم. گفتنی است در طول این هفته شاخص کل بورس افتی بیش از دو درصدی را نسبت به پایان معاملات هفته گذشته تجربه کرد و شاخص کل فرابورس نیز 1،8 درصد پایین آمد.

تحولات صورت گرفته در ضوابط معاملاتی مربوط به سقف فروش:

ضوابط مربوط به سمت فروش که از 26 بهمن وضع شده بود، در اوایل هفته دچار تغیرر و تحول شد و در نهایت طی روز چهارشنبه نیز خبر لغو این ضوابط به بازارها رسید. عصر روز شنبه اعلام شد که با تصویب هیئت مدیره سازمانبورس حداکثر حجم سفارش های فروش وارده توسط هر کد معاملاتی بین ساعت 8:30 الی 12 هر روز ، از یک درصد حجم مبنا یا 50 هزار سفارشب ه 2 درصد حجم مبنا یا 100 هزار سهم افزایش یافته است. همچنین اعلام گردید که درصورت تعهد سهامدار عمده مبنی بر حفظ نقدشوندگی سهام تحت مدیریت خود در چارچوب مقررات مربوطه،سقف فروش درمورد سهام مذکور حذف خواهد شد. مدیر نظارت بر بازارها و بورس های سازمان در این رابطه اعلام کرد که در صورتی که سهامداران حقوقی و نهادهای مالی با گذاشتن همزمان سفارش خرید و فروش به افزایش نقدشوندگی بازار کمک کنند،سقف های فروش برداشته می شود و این دسته از سهامداران حقوقی می توانند بدون کنترل و مدیریت فعلی در بازار به فعالیت بازارگردانی بپردازند. این روند تا روز چهارشنبه ادامه یافت اما در این روز مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران اظهار داشت با توجه به مقطعی بودن این ضوابط و پدیدار شدن نشانه هایی از تعادل بازار، با هماهنگی سازمان بورس و اوراق بهادار ضوابط معاملاتی مربوط به سقف فروش از روز شنبه آینده لغو شده و کلیه ضوابط معاملاتی به شرایط قبل از اجرای این مقررات بر می گردد.

عرضه های اولیه در فرابورس:

همانطور که پیش تر اعلام شده بود، در روز چهارشنبه شاهد دو عرضه اولیه در بازار دوم فرابورس بودیم. در این عرضه ها 10 درصد از سهام شركت دارویی كي بي سي و 10 درصد از سهام شركت سرمايه گذاري اعتلاء البرز به فروش رسید. سهام شرکت کی بی سی در این فرایند در سطح 1200 تومان کشف قیمت شد و هر سهم اعتلاء البرز نیز در 380 تومان قیمت خورد . در این عرضه ها نیز درصد بیشتری از سهام مورد نظر به مشتریان آنلاین اختصاص داده شد.

آخرین اقدامات شرکت سپرده گذاری مرکزی:

ابتدای این هفته مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار از راه اندازی سامانه سرت دیسترو(CERT DISTRO)خبر داد. با راه اندازی این سامانه قرار است تا گواهینامه های سهام به سهامدارانبه صورت غیر حضوری توزیع شده و پس از مراجعه سهامداران به یکی از 20 دفتر منتخب پیشخوان دولت در سراسر کشور و ثبت تقاضا برای صدور گواهی سهام، مراحل اداری و قانونی در این خصوص انجام شده و در پایان، اطلاعات مورد نیاز برای مراجعه به اینترنت و دریافت برگ سهام از طریق پیامک برای درخواست کنندگان ارسال شود. در اواخر هفته نیز مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی پیرامون راه اندازی سامانه ” پس از معاملات” اعلام کرد این سامانه از حیث فنی آماده بوده با ایجاد هماهنگی های لازم میان کاربران داخلی شرکت سپرده گذاری و ذینفعان خارجی اعم از کارگزاران، در سال آینده مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

پذیره نویسی موسسه اعتباری نور:

فرآیند پنج روزه پذیره نویسی یک میلیارد و پانصد میلیون سهام در دست انتشار مؤسسه اعتباري نور (سهامي عام در شرف تأسيس) از روز یکشنبه در فرابورس کلید خورد و البته این پذیره نویسی تنها در مدت دو روز کاری با موفقیت به پایان رسید. از میزان کل سرمایه اولیه این موسسه اعتباری 50 درصد توسط مؤسسین تامین شده و 50 درصد نیز از طریق پذیره‌نویسی عمومی تامین گردید.

پیش بینی هفته آینده بازار سهام :

بازار در حالی به استقبال آخرین هفته معاملاتی سال 92 می رود که شاهد لغو محدودیت های سقف فروش و بازگشت ضوابط معاملاتی به حالت پیش از 26 بهمن خواهیم بود امری که مسلما منجر به تحریک حجم و ارزش معاملات می شود اما در عین حال نزدیک شدن بیش از پیش به تعطیلات سال نو در مقابل این روند قرار می گیرد و بخشی از این تاثیر گذاری را خنثی خواهد ساخت. همچنین با در نظر گرفتن وضعیت بازار در هفته های آخر معاملاتی  چند سال گذشته می توان به ثبات نسبی و یا حتی بهبود فضای معاملات مطمئن بود. در عین حال با به کف قیمت رسیدن ارزش سهام در بسیاری از گروه های بزرگ ار حیث بنیادی و همچنین آمادگی شاخص های اصلی بازار برای آغاز موجوی صعودی، می توان حتی به آغاز روند احیای معاملات از همین هفته کمی امیدوار بود اما همانطور که گفته شد قرار گرفتن معاملات این هفته در آستانه تعطیلات نوروز این امر را در حد  احتمالی ضعیف قرار می دهد. با ادامه تعدیلات قیمتی در برخی از نمادهای پتروشمی در طول  این هفته، می توان به اقبال  سرمایه گذاران به این گروه امید داشت. گروه پالایشی می تواند ثبات نسبی را تجربه کند. گروه بانک و سرمایه گذاری  از شانس بالاتری برای صعود برخوردار هستند. برای داروی ها و ساختمانی ها نیز روند روبه رشدی پیش بینی می شود. گروه معدنی و فلزی نیز با توجه به اصلاح قیمتی قابل ملاحظه می توانند سیر صعودی خود را آغاز نمایند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*