خانه / بورس و سهام / آنچه در بازار بورس روز دوشنبه 26 اسفند 92 گذشت

آنچه در بازار بورس روز دوشنبه 26 اسفند 92 گذشت

دوشنبه بیست و ششم اسفند بار دیگر شاهد اقبال سرمایه گذاران به بسیاری از نمادها در گروه های مختلف بودیم و بدین ترتیب شاخص های اصلی بازار نیز رشد محسوسی را پشت سرگذاشتند. رونق معاملات در بخش های مختلف به ویژه بانکی و سرمایه گذاری، مخابرات، فلزی و معدنی و پتروشیمی در عملکرد مثبت شاخص ها بسیار موثر بوده است.

روز جاری شاخص کل بورس تهران با ثبت رشدی 614 واحدی به 78430 واحد رسید. دو نماد “کترام” و “چکارن” بیشترین افزایش قیمت و “رمپنا” و “شسینا” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند. همچنین “اخابر” بیشترین تاثیر مثبت و “رمپنا” بالاترین اثر منفی را بر شاخص گذاشتند.

 با از سرگیری معاملات در روز میانی این هفته شاخص کل بورس به لطف رونق معاملات در تقریبا تمام گروه ها سیری صعودی را در پی گرفت و در همان دقایق اولیه بار دیگر وارد کانال 78 هزار واحدی شد. اقبال سرمایه گذاران به بسیاری از گروه ها به ویژه بانکی، پالایشی و پتروشیمی، فلزی، مخابرات و و خودروسازی در این روند بسیار موثر واقع شد. با این وجود از اواسط معاملات شاهد ایجاد ثبات نسبی در بسیاری از نمادها بودیم و برخی تک سهم ها در گروه های محتلف نیز به محدوده منفی خزیدند. گروه پالایشی نیز در این برهه با بی مهری سرمایه گذاران روبرو شد. در ادامه عرضه بسیاری از صف های خرید در نمادهای بزرگ بازار باز هم به رشد شاخص دامن زد تا این نماگر سرانجام از نیمه کانال 78 هزار واحدی نیز عبور کند. اما بازگشایی “رمپنا” و افت حدود 15 درصدی ارزش سهام در این نماد، شاخص را به میزان ملموسی پایین کشید و پس از این برهه نیز شاخص رشدی بسیار ملایم را تا پایان زمان معاملات پشت سر گذاشت.

امروز مدیریت بازار فرابورس از عرضه اولیه سهام شرکت آهن و فولاد ارفع در روزهای باقی مانده از سال جاری خبر داد. بر این اساس قرار است تا در روز چهارشنبه هفته جاری تعداد 99،743،250 سهم معادل 5 درصد از سهام شركت آهن و فولاد ارفع براي اولين بار در بازار دوم فرابورس گردد.شایان ذکر است پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 1392،12،29 بر اساس عملکرد 9 ماهه 46 ریال اعلام شده و همچنین سود هر سهم سال مالی منتهی به 1393،12،29 با 1028 درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل، 519 ریال پیش بینی شده است.

در حالی که روز گذشته شایعات گسترده ای پیرامون خرید بلوک سهام پتروشیمی پارس از سوی نفت و گاز پارسیان مطرح شده بود، روز جاری این شرکت در اطلاعیه شفاف سازی خود اظهار داشت که شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان اعلام کرده است که “پارسان” قصد خرید 39،56 درصد از شرکت پتروشیمی پارس را به مبلغ 52،400 میلیارد ریال به صورت نقد و اقساط دارد و دراین زمینه مذاکرات با فروشنده انجام شده است اما تا کنون این قرارداد به نتیجه نرسیده است.

در عین حال وزیر اقتصاد نسبت به فرآیند واگذاری شرکت های دولتی به دستگاه های مختلف بابت رد دیون لب به اعتراض گشود. طیب نیا در این زمینه اعلام کرد که سازمان خصوصی سازی می بایست سهام شرکتهای دولتی را به بخش خصوصی واگذار کرده و از درآمدهای حاصل شده از این راه در رد دیون دولت به دستگاههای طلبکار استفاده نماید. وی اظهار داشت که تلاش خواهد شد در سال آینده این تهاتر میان دولت و دستگاه های طلبکار به حداقل برسد.

همچنین وزیر نیرو نیز درمصاحبه با یکی از خبرگزاری های داخلی از اصلاح شیوه واگذاری نیروگاه ها خبر داد. چیت چیان در این زمینه اعلام کرد در صورت تصویب طرحی که از سوی دولت به مجلس ارائه شده، خصوصی سازی نیروگاه های دولتی با شیوه مناسب تری پیگیری خواهد شد. بر اساس این طرح قرار است نیروگاه‌های دولتی به یک شرکت تبدیل گردند و در فرآیند واگذاری در صورتی که نیروگاهی دارای بدهی باشد، بدهی و اموال آن باید با هم واگذار شود.

همچنین در پی موافقت هیات پذیرش فرابورس با پذيرش بانك خاورميانه در بازار دوم فرابورس، نماد این شرکت در روز جاری در بازار پايهمتوقف گردید و قرار است که از روز چهارشنبه این نماد در بازار دوم فرابورس گشایش یابد.

امروز همچنین می توان به ثبات قیمت طلا و افزایش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد. طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 99 هزار و هشتصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3008 تومان در حال معامله است.

 روز دوشنبه جو مثبت و بعضا مبهمی بر بسیاری از صنایع بورسی حاکم بود. درگروه معدنی تنها 2 نماد منفی بوده اند. در این گروه “ومعادن” صف خرید نه چندان سنگینی داشته و ” کبافق” باز هم با صف فروش روبروست . درگروه محصولات شیمیایی تنها 8 نماد افت کرده و 2 نماد نیز در آخرین معاملات منفی شده اند. در این گروه “تاپیکو” صف خرید ملموسی دارد. درگروه فلزات اساسی فقط 5 نماد در معاملاتی پایانی در محدوده منفی باقی مانده اند .در این گروه “وتوکا” با صف خرید ملموسی روبروست و “فباهنر” نیز صف فروش قابل ملاحظه ای را تجربه می کند. در بخش مخابرات هر دو نماد رشد کرده و “اخابر” باز هم صف خرید پر حجمی را پشت سر گذاشته است. در بخش فنی مهندسی “رمپنا” در بازگشت به چرخه معاملات افت قیمتی بیش از 14 درصد را پشت سر گذاشته است. در بخش خودرو 8 نماد افت کرده اند که بار دیگر بیشتر این نمادها از میان قطعه سازان می باشند. در این بخش “خزامیا” صف خرید ملموس خود را حفظ کرده و “خرینگ” بالاترین صف فروش را دارد. در بخش شرکت های چند رشته ای “وبانک” مثبت بوده و صف خرید سبکی دارد و “وصندوق” نیز در آخرین معاملات وارد محدوده مثبت شده است. در گروه بانکی تنها 4 در محدوده منفی معامله شده اند. در این گروه “وانصار” صف خرید ملموسی دارد. در گروه سرمایه گذاری 5 نماد افت کرده اما 2 نماد از میان آنها در معاملات پایانی پا به محدوده مثبت قیمتی گذاشته اند. در این گروه “وخارزم” بالاترین صف خرید را دارد. در بخش محصولات نفتی 4 نماد منفی بوده و یک نماد نیز در معاملات پایانی سقوط کرده است. در این گروه صف خرید “ونفت” پابرجا مانده است. در گروه دارویی 6 نماد کاهش ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند. در این گروه “کی بی سی” باز هم بالاترین صف خرید را دارد. در معاملات بخش غذایی 3 نماد افت کرده اند.در این گروه در نماد “وبشهر” امروز نیز صف خرید سنگینی دیده می شود. در میان قندی ها تنها “قشهد” افت ارزش سهام را تجربه کرده است. در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک 2 نماد در درصدهای منفی به کار خود پایان داده اند. در گروه ساختمانی 4 نماد افت کرده اند. در این گروه “ثشاهد” حجیم ترین صف خرید را تجربه می کند. در این میان در گروه سیمانی 12 نماد کاهش ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند. در این گروه کماکان “سشرق” بالاترین صف خرید را تجربه می کند.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 1،1 میلیارد سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد “وبصادر” و”فاراک” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 556 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”دی” و”ثشرق” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*