خانه / آخرین اخبار / دستمزد کارگر ایرانی به دلار چقدر می‌شود؟ + مقایسه

دستمزد کارگر ایرانی به دلار چقدر می‌شود؟ + مقایسه

هر چند طی سال‌های اخیر همواره حداقل دستمزد افزایشی را نسبت به سال پیش از آن تجربه کرده است اما رشد تورم سبب شده است میزان افزایش حقوق و دستمزد متناسب با هزینه‌های خانوار نباشد .

بررسی ها نشان می دهد حقوق کارگران ایرانی در تمامی سال های گذشته کمتر از استانداردهای بین المللی بوده است به طوری که در بهترین سال ها از نظر افزایش حقوق و نرخ برابری دلار با ریال ، حداقل دستمزد بر مبنای دلاری از 275 دلار فراتر نرفته است . این در حالی است که بر اساس استانداردهای بین المللی مبلغ 275 دلار برای یک ماه کار اصلا مبلغ زیادی محسوب نمی شود .

حداقل دستمزد در سال آینده با 25 درصد افزایش به 608هزار و900 تومان رسید. بر اساس این گزارش به نظر می رسد با توجه به برنامه دولت برای استاندارد کردن قیمت های کالاهای یارانه ای در ایران و ایجاد تناسب میان قیمت فروش سوخت در ایران با استانداردهای بین المللی فاصله دستمزد ایران با استانداردهای بین المللی نیز باید کاهش یابد .

سازمان جهانی کار پیش از این در گزارشی حداقل دستمزد در برخی کشورها را اعلام کرده بود. بر اساس این گزارش در سال 2010 در اندونزی هر کارگر حداقل 250 دلار و در مکزیک 600 دلار حقوق می گرفت. حداقل دستمزد در کشوری چون چین که به داشتن نیروی کار ارزان مشهور است نیز 700 دلار بوده است کما اینکه در مصر نیز همین وضعیت حاکم بود و کارگران از حداقل حقوق 700 دلاری برخوردار بوده اند .

بررسی ها نشان می دهد در مورد چین، قیمت سایر عوامل تولید پایین نگه داشته شده و در نتیجه بهای تمام شده کالا کاهش می یابد . حداقل دستمزد در پرو نیز 600 دلار اعلام شده است اما در کشور ترکیه که همسایه ایران است، حداقل دستمزد 1400 دلار اعلام شده است .

حداقل دستمزد در پرتغال 1600 ، آفریقای جنوبی 2400 ، آلمان 2800 و آمریکا 3400 دلار از سوی سازمان جهانی کار اعلام شده است . این ارقام دستمزد اسمی ماهانه را تشکیل می دهد وطبیعتا دریافتی کارگران این کشورها می تواند بیش از این رقم باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*