خانه / بورس و سهام / آنچه در بازار سرمایه روز سه شنبه 5 فروردین گذشت

آنچه در بازار سرمایه روز سه شنبه 5 فروردین گذشت

سه شنبه پنجم فروردین شاهد بودیم که در کشمکش میان نمادهای مثبت و منفی بازار سرانجام نمادهای مثبت قافیه را باختند و با وجود برخی حمایت های صورت گرفته از این نماگر در لحظاتی پایانی معاملات،عملکردی منفی در اولین روز کاری سال جدید در سابقه بورس تهران به ثبت رسید.

در این معاملات شاخص کل بورس تهران با ثبت افتی در حدود 2 واحدبه 79013 واحد رسید. دو نماد “خعتبار” و “واتی” بیشترین افزایش قیمت و “غالبر” و “خزر” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند. همچنین “شبندر” بیشترین تاثیر منفی و “وبصادر” بالاترین اثر مثبت را بر شاخص گذاشتند.

 با از سرگیری معاملات در اولین روز کاری از سال 93 شاخص کل بورس به لطف رونق معاملات در گروه هایی همچون غذایی، سیمانی، ساختمانی، سرمایه گذاری و خودرویی و برخی نمادهای بانکی در مسیر صعود قرار گرفت و در مقابل گروه پالایشی فشار شدیدی را بر این نماگر در جهت معکوس وارد می آورد. این سیر صعودی و آرام تا اوخر ساعت ابتدایی معاملات ادامه یافت اما جو مبهم و بعضا منفی گروه های بزرگی همچون بانکی، پتروشیمی و بسیاری از گروه های دیگر منجر به آغاز روند نزولی شاخص شد. در مقطعی شاهد جهش جزئی شاخص به لطف معاملات پرحجم بر روی نماد “خساپا” در محدوده مثبت بودیم اما باز هم این نماگر در مسیر سقوط قرار گرفت. در در نیمه دوم معاملات افول شدید”شبندر” به میزان ملموسی از رشد ساعات پیشین شاخص کاست و سپس معاملات مثبت “وبصادر” کمی این روند را احیا کرد. در ادامه شاهد منفی تر شدن فضای معاملات در بسیاری از گروه ها همچون سرمایه گذاری و فلزی بودیم. جو مبهم و بعضا منفی حاکم شده بر تعداد محسوسی از این گروه ها بدین ترتیب شاخص را در نیم ساعت پایانی معاملات به محدوده منفی فرو برد. بازگشایی “واتی” در محدوده مثبت و همچنین عرضه بخشی از صف خرید “سفارس” در لحظات پایانی این نماگر را وارد محدوده مثبت ساخت اما در نهایت شاخص بار دیگر به محدوده منفی خزید.

امروز اعلام گردیدبا استناد به اختیارات بند (ب) مادۀ 4 قانون توسعۀ ابزارها و نهادهای مالی جدید که بر اساس آنبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار اجازه داده شده است که بر اساس تغییرات نرخ تورم حداقل سرمایه لازم برای تشکیل صندوق­های سرمایه‌ گذاری را افزایش دهد، این نهادحداقل سرمایۀ لازم برای تشکیل صندوق­های سرمایه­گذاری رااز 500 میلیون تومان به دو میلیارد تومان افزایش داده است.

همچنین شرکت سرمایه گذاری خوارزمی در اطلاعیه ای اعلام کرد در رابطه با مزایده مربوط به واگذاری صد در صد مجموعه نیروگاه منتظر قائم ، شرکت پیشنهاد خود را ارائه نموده و بانک صادرات برای عقد قرارداد مذکور از شرکت سرمایه گذاری خوارزم دعوت کرده است. پس از نهایی شدن قرارداد اطلاع رسانی کامل انجام می شود.

امروز همچنین می توان به ثبات قیمت طلا و رشد ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد. طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 97 هزار و سیصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3025 تومان در حال معامله است.

 روز سه شنبه جو مبهمی بر بسیاری ازصنایع بورسی حاکم بود. درگروه معدنی 4 نماد مثبت بوده اند. در این گروهصف فروش “کبافق” پابرجا مانده است. در گروه محصولات شیمیایی 16 نماد افت کرده و 2 نماد نیز در آخرین معاملات منفی شده اند. در این گروه “پاکشو” بالاترین صف خرید را تجربه می کند. درگروه فلزات اساسی 12 نماد افت کرده اند.در این گروه “ارفع” با صف خرید محسوسی روبروست و “فولاژ” صف فروش دارد. در بخش مخابرات هر دو نماد رشد کرده و معاملات متعادل است. در بخش فنی مهندسی “رمپنا” افت کرده و صف فروش محسوسی را تجربه می کند. در بخش خودرو 10 نماد رشد کرده اند. در این بخش امروز “خساپا” صف خرید قابل ملاحظه ای دارد. در بخش شرکت های چند رشته ای همه نمادها منفی بوده اند. در گروه بانکی7نماد در محدوده منفی باقی مانده اند. در این گروه “وزمین” صف خرید دارد. در گروه سرمایه گذاری نیز در آخرین معاملات 7 نماد با درصدهای منفی به کار خود پایان داده اند.در این گروه”وخارزم” بالاترین صف خرید را تجربه می کند.در بخش محصولات نفتی همه نمادها منفی بوده اند.در این گروه “شبندر” صف فروش محسوسی دارد.در گروه دارویی 13 نماد کاهش ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند. در این گروه “کی بی سی” باز هم بالاترین صف خرید را دارد. در معاملات بخش غذایی 7 نماد در آخرین معاملات منفی بوده اند. در این گروه در نماد “وبشهر” بار دیگر صف خرید سنگینی دیده می شود. در میان قندی ها همه نمادها در درصدهای مثبت به کار خود پایان داده اند. در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک 5 نماد در نهایت در محدوده مثبت بوده اند. در گروه ساختمانی 4 نماد افت کرده و 3 نماد نیز در آخرین معاملات منفی بوده اند.. در این گروه صف فروش محدود در نماد “وآذر”دیده می شود.در این میان در گروه سیمانی تنها 9 نماد کاهش ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند. در این گروه “سفارس” بالاترین صف خرید را تجربه می کند.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 428 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد “وبصادر” و”فاراک” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 56 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”ثتران” و”ثشرق” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*