خانه / بورس و سهام / ورود سهام عدالت به بورس چه تاثیری در بازار دارد ؟

ورود سهام عدالت به بورس چه تاثیری در بازار دارد ؟

محمد حسین فاتحی ضمن بیان اینکه بورس ترکیبی از سهامداران و سرمایه گذارانیست که تصور دارند سود معقولی را در مدت معینی بدست اورند تاکید کرد: مهمترین آفت این بازار تحرکات و تغییرات ناگهانی است که در قیمتها ایجاد می شود و ریسک سرمایه گذاری را افزایش می دهد. البته در بورس افرادی هم هستند که دوستدار ریسک هستند و از این نابسامانیها لذت می برند و اصولا با همین تلاطمهای ایجاد شده در بازار نفع می برند که در واقع سرمایه گذار واقعی نیستند و دلالند. آنچه مسلم است مردم عادی بدنبال یک نرخ سود معقولند که از طریق بازارهای مطمئن بدست می آید.

وی یادآور شد: برای رونق بازار بورس و عملکرد بهتر آن در اقتصاد مهمترین عامل باز گرداندن آرامش به بازار است ضمن اینکه باید شفاف سازی صورت بگیرد و سهامدار از شرایط حال و آینده سهام خود آگاه باشد که این در حال حاضر محقق نیست. الان کسیکه سهام می خرد مطمئن نیست که در آینده کوتاه چه اتفاقی می افتد و البته تمامی اتفاقات بین المللی و داخلی و کلیه تصمیمات بر عملکرد این بازار هم تاثیر گذارند.

فاتحی در پاسخ به این سوال که ورود سهام عدالت چه تاثیری بر بازار سرمایه دارد گفت: ورود سهام عدالت به بازار بورس هم به درستی کارشناسی نشده و اثرات آن بر بورس نا مشخص است که این ورود یکباره و غیرکارشناسی به عدم شفافیت بازار و ایجاد تلاطم در آن منجر می شود گرچه الان نمی توان بدون بررسی دقیق همه جوانب و اثرات بصورت دقیق اظهار نظر کرد ولی شاید در ابتدا بصورت تصنعی و مقطعی شاخصها را افزایش دهد.

وی یکی دیگر از مشکلاتی که در اقتصاد ما وجود دارد و به عملکرد بازار بورس لطمه می زند را وجود بازار موازی و مخرب سکه و دلار دانست و خاطر نشان کرد: هرگاه این بازار رونق می گیرد بازار سهام را از رونق می اندازد و این نشان می دهد که بازار سهام در این شرایط جای مطمئنی برای سرمایه گذاران واقعی و رسک گریز نیست چون تلاطمات زیادی دارد.

 این استاد دانشگاه در پایان در بیان راه حل رونق بخشی بازار تصریح کرد: برای رونق بخشی به بورس و جذب سرمایه گذاران واقعی باید با کم کردن از تنشها و تلاطمات از اتخاذ تصمیمات یکباره و غیر کارشناسی دقیق و روشن بپرهیزیم و شرایط ثبات و پایداری را به اقتصاد برگردانیم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*