خانه / بورس و سهام / افت بیش از 500 تومانی بهاي مس

افت بیش از 500 تومانی بهاي مس

همان‌طور که بر اساس پیش‌بینی‌های کارشناسان حوزه فلزات پایه انتظار می‌رفت قیمت مس روز گذشته با روند نزولی و بدون رقابت انجام شد.

به گفته فعالان بازار این کاهش قیمت به دلیل افت نرخ ارز در روز شنبه بوده است، البته نا‌گفته نماند نرخ ارز در روز گذشته کاهش خود را جبران کرد که به گفته فعالان آگاه تاثیر خود را روز دوشنبه بر بازار فلزات خواهد گذاشت. البته این در حالی است که کاهش فلزات پایه در بورس لندن نیز در افت قیمت این فلزات تاثیر بسزایی داشته است، اما از آنجا که نرخ ارز این روز‌ها سکان بازار را به‌دست گرفته در نتیجه تجار قیمت‌ها را بر اساس این واحد پولی می‌سنجند. از طرفی کارشناسان حوزه فلزات پیش‌بینی کرده اند که در هفته آینده نیز مس با کاهش بیشتری رو به رو شود و همچنان این فلز بدون رقابت در رینگ فلزات بورس کالا معامله خواهد شد.
به این ترتیب روز گذشته در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران بیش از 11 هزار تن محصولات مسی در رینگ مبادلاتی عرضه شد. بر اساس این گزارش شرکت صنایع ملی مس 1900 تن مس کاتد را در این روز عرضه کرد. این شرکت همچنین، 900 تن مس کاتد درجه 2 را روی تابلوی عرضه برد. از دیگر محصولات عرضه شده از سوی شرکت صنایع ملی مس ایران در این روز می‌توان به 7 هزار تن مس کم عیار (سرباره G)، 11 هزار تن مس کم عیار (سرباره C)، 11  هزار تن مس کم عیار (سرباره R) و 12 تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. شرکت دنیای مس کاشان نیز 300 تن مس مفتول را در رینگ محصولات صنعتی و معدنی عرضه کرد.
بر این اساس مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت پایه 18 هزار و 18 تومان در هر کیلو به فروش رسید که با اندکی تغییر(38/0 معادل 70 تومان افزایش) با قیمت 18 هزارو 88 تومان مورد معامله قرار گرفت که نسبت به هفته گذشته کاهش 555 تومانی را تجربه کرده است. کل عرضه برای این محصول یک هزار و 900 تن بوده، در حالی که تقاضا برای آن 2 هزار و 980 تن ثبت شده است.از طرفی مس کاتد2 شرکت ملی مس با قیمت پایه 18 هزار و 18 تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته کاهش 572 تومانی را تجربه کرده است.
کل عرضه برای این محصول 900 تن بوده که نسبت به میزان تقاضا برابری می‌کرد. همچنین مفتول مس شرکت ملی مس نیز با قیمت پایه 18 هزار و 601 تومان مورد دادوستد قرار گرفت که با ایجاد رقابت با قیمت 19 هزار و 159 تومان به فروش رسید که نسبت به آخرین عرضه افت 555 تومانی را در هر کیلو به ثبت رساند.
کل عرضه برای این محصول یک هزار و 600 تن بوده، در حالی که با تقاضای سه هزار و 780 تنی رو به رو بوده است.مفتول مس شركت دنیای مس کاشان نيز در اين روز با قیمت 18 هزار و 651 تومان در هر کیلو عرضه شد که با اندکی تغییر (33/1 درصد معادل 241 تومان افزایش) با قیمت 18 هزارو 900 تومان در رینگ فلزات معامله شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته با کاهش 526 تومانی مواجه گردید. کل عرضه برای این محصول 300 تن بوده، اما تقاضا‌کنندگان خواستار 8 هزار و 40 تن در اين رینگ معاملاتی بوده‌اند.
از سوی دیگر سایر فلزات پایه نیز در بازار آزاد با روند نزولی مواجه شد، به طوری که تمامی فلزات از 50 تا 100 تومان در هر کیلو کاهش قیمت را تجربه کردند. البته این در شرایطی است که مس و قلع در بازار آزاد با کاهش 500 تومانی در هر کیلو رو به رو بوده اند.به گفته کارشناسان پیش‌بینی می‌شود که قیمت فلزات پایه با توجه به پارامترهای موجود تا انتهای هفته به روند نزولی خود ادامه دهند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*