خانه / سیاسی / ماجرای رصد صلاحیت و تایید صلاحیت تاجگردون و حسنوند چیست؟

ماجرای رصد صلاحیت و تایید صلاحیت تاجگردون و حسنوند چیست؟

همزمان با اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان در هیأت‌های نظارت استانی و مرکزی که در تاریخ ۲۲ دی ماه از سوی شورای نگهبان به فرمانداری‌های سراسر کشور اعلام شد، شایعات و گمانه زنی‌های رسانه‌ای درباره تائید و رد صلاحیت تعدادی از داوطلبان نمایندگی مجلس آغاز شد.

در این میان اسامی داوطلبان، نتیجه بررسی صلاحیت ۲ تن از داوطلبان یعنی آقایان غلامرضا تاج گردون نماینده گچساران و باشت و فریدون حسنوند نماینده اندیمشک بیشتر جلب توجه کرد و خبر رد صلاحیت آنان در رسانه‌ها منتشر شد. دو روز بعد برخی رسانه‌ها با انتشار خبر تأیید صلاحیت ۲۴ ساعته آنان، از فشار و لابی گری این دو نماینده برای تأیید صلاحیت از سوی شورای نگهبان سخن گفتند و اندکی بعد نیز نامه تأیید صلاحیت آنان منتشر شد. اما واقعیت چه بود؟

کاندیداهای تایید صلاحیت شده مجلس غلامرضا تاجگردون صلاحیت نمایندگان مجلس سوابق فریدون حسنوند سوابق غلامرضا تاجگردون تایید صلاحیت کاندیداها بررسی صلاحیت انتخابات مجلس 98 انتخابات ایران 98 اخبار گچساران اخبار شورای نگهبان اخبار اندیمشک اخبار انتخابات

انتقاد توکلی و نادران از تایید صلاحیت تاجگردون و حسنوند

پس اعلام تایید صلاحیت روسای کمیسیون های انرژی و برنامه و بودجه بود که «دیده‌بان شفافیت و عدالت» وابسته به «احمدتوکلی» نماینده سابق مجلس و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در توئیتی درباره تایید صلاحیت برخی افراد «تاجگردون و حسنوند» از سوی شورای نگهبان انتقاد کرد.

این در حالی است که اخیرا اسناد و مدارکی مبنی بر تخلف و فساد از «غلامرضا تاجگردون» در فضای مجازی دست به دست شده است و حواشی زیادی پیش از احراز صلاحیت کاندیداهای مجلس شورای اسلامی ایجاد کرد، که حساسیت ها را نسبت به احراز صلاحیت تاجگردون بالا برد.

از سوی دیگر، «الیاس نادران» در واکنش به تایید صلاحیت تاجگردون و حسنوند پیامی توئیتری منتشر کرد.

«تاجگردون و حسنوند روسای کمیسیون بودجه و انرژی مجلس امروز توانستند با فشار و لابی تایید صلاحیت بگیرند! این که امروز کوتاه آمدید و چشم بر پرونده های اقتصادی بستید، جادوی بودجه و نفت است؟! جواب جوانان عدم احراز شده را چه می دهید؟»

کدخداییهیچ‌کس با فشار به شورای‌نگهبان تأیید صلاحیت‌نشده

پس از این موضع گیری ها و انتقادات نسبت به تایید صلاحیت این دو رئیس کمیسیون، سخنگوی شورای نگهبان گفت: اصلا و ابدا هیچ کس با فشار تأیید صلاحیت نشده و این‌ها همگی شایعه است، ما نظرات هیات مرکزی را اعلام کردیم که همگی مستند به مدارک قطعی در پرونده‌های آنان است.

«عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگویی درباره رد‌صلاحیت برخی نامزد‌های انتخابات گفت: طبیعتا آن‌ها حق اعتراض دارند و اعتراض‌شان را اعلام کردند، البته برخی‌ انتظار دارند که ما چشم‌پوشی داشته باشیم، اما قانون اجازه نمی‌دهد.

وی گفت: تلاش ما این است که در رابطه با بررسی صلاحیت‌ها براساس قانون عمل کنیم، آنچه قانون مقرر کرده، این است که هیچ تعارفی با کسی نداریم، طبیعتا نسبت به سلایق سیاسی آن‌ها ما نگاهی نداریم و فقط و فقط مستنداتی است که در پرونده‌ها وجود دارد و با قوانین انتخابات انطباق دارد.

سخنگوی شورای نگهبان که با خبرگزاری صداوسیما گفت‌وگو کرده است، در پاسخ به این که گفته می‌شود برخی با فشار به شورای نگهبان تأییدیه گرفته‌اند، خاطرنشان کرد: خیر این گونه نیست، ما در مرحله گذشته هیات مرکزی و هیات استانی را داشتیم و مرحله کنونی مرحله شورای نگهبان است، اسامی ممکن است از جهت ترتیبات اداری دیر و یا زود اعلام شود، اما آنچه اعلام شده است، همگی مصوبات هیات مرکزی و هیات استانی است، در این مرحله هم که امروز در خدمت شما هستیم، مرحله رسیدگی به شکایات است که طبیعتا هر شکایتی باشد، بررسی می‌شود و اگر حقی از کسی تضییع شده باشد، طبیعتا احقاق حق خواهد شد.

کدخدایی در پایان خاطرنشان کرد: اصلا و ابدا هیچ کس با فشار تأیید صلاحیت نشده است و این‌ها همگی شایعه است، ما نظرات هیات مرکزی را اعلام کردیم که همگی مستند به مدارک قطعی در پرونده‌های آنان است.

چرا تاجگردون و حسنوند رد و دوباره تایید صلاحیت شدند؟

آنطور که در برخی اخبار اشاره شده، پرونده تاجگردون و حسنوند وقتی در هیأت مرکزی نظارت مورد بررسی و مداقه قرار می‌گیرد، هیأت مرکزی، رأی به تایید صلاحیت این دو نماینده می‌دهد؛ اما اعلام نظر درباره پرونده آنها را به دلیل بررسی‌های بیشتر و کارشناسی‌تر به تأخیر می‌اندازد و از همین روی، نتیجه بررسی صلاحیت این دو نفر در فهرست اعلام شده به وزارت کشور خالی می‌ماند.

پس از بررسی‌هایی که در شب اعلام نتایج و روز ۲۳ دی ماه صورت می‌گیرد، مجدداً مستندات پرونده هر دو نماینده با حضور آنان در شورای نگهبان و توضیح در خصوص موارد مطروحه مورد بررسی قرار می‌گیرد و هیأت مرکزی نظر اولیه خود را تأیید می‌نماید. این نظر با تأخیر دو روزه به وزارت کشور ارسال و در رسانه‌ها منتشر می‌گردد.

حالا شورای نگهبان از سوی بخش های مختلف جامعه اعم از سیاسیون، رسانه ها، کنشگران سیاسی و برخی تشکل ها مورد سؤال است که چرا علیرغم مطرح بودن مباحث مختلف پیرامون اقدامات و عملکرد «غلامرضا تاجگردن» در حوزه اقتصادی که بسیاری از اسناد آن را طی هفته گذشته و روزهای اخیر می توان در فضای مجازی مشاهد کرد از جمله مطرح شدن نام وی در پرونده بانک سرمایه، بحث خرید و فروش قیر از طریق یکی از زیر مجموعه های نفت پاسارگارد و پرونده آتیه صبا نام وی در میان تایید صلاحیت شدگان انتخابات مجلس یازدهم قرار گرفته است.

از طرفی در مورد «فریدون حسنوند» گفته می شود که او در ایجاد و تشدید اختلافات بین دزفول واندیمشک نقش عمده ای  داشته است تا جایی که به همراه شهردار دزفول دو شهر انقلابی وشهید پرور اندیمشک و دزفول را به درگیری کشانده اند. او همچنین ۸سال پیش بعد از دو دوره نمایندگی، رد لاحیت شد و نتوانست به مجلس برود. اکنون شورای نگهبان در مورد این دو نماینده که اتفاقا جزو نمایندگان با نفوذ مجلس هستند، مورد سؤال است.

منبع : تابناک

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*