خانه / بورس و سهام / معامله سهام به یک سوم ارزش واقعی

معامله سهام به یک سوم ارزش واقعی

به دنبال کاهش سیاست های تنش زا در روابط بین المللی، سرمایه گذاران به ثبات و یا حتی کاهش تحریم ها امیدوار شدند که همین امر موجب افزایش اقبال افراد به سرمایه گذاری در بورس و در پی آن آزاد شدن پتانسیل این بخش از اقتصاد خواهد شد.

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: طی سال های گذشته و با افزایش محدودیت ها، بسیاری از صنایع همچون صنعت بانکداری و سیمان فاصله زیادی از ارزش های ذاتی خود گرفتند. به گونه ای که می توان گفت بسیاری از شرکت ها در حال حاضر در قیمت هایی حدود یک سوم ارزش واقعی خود در حال معامله هستند.

فریبرز پرنا ادامه داد: یکی دیگر از دلایل عدم رشد مناسب بازار سرمایه طی سال های اخیر جذب نقدینگی به سمت بازارهای موازی همچون مسکن، سکه و ارز بوده، به گونه ای که رشد بازارهای مذکور طی این دوران به بیش از 500 درصد رسیده که این امر مانع از خودنمایی بورس و آزاد شدن پتانسیل های آن شده است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تغییر شرایط اقتصادی کشور و امیدواری ها نسبت به بهبود آن اظهار داشت: با وجود شرایطی که در گذشته در کشور حاکم بود، خوشبختانه در حال حاضر و با روی کارآمدن دولتی که نگرشی متفاوت نسبت به دولت قبلی دارد، به راحتی شاهد حرکت نقدینگی از بازارهای دیگر به سمت بورس هستیم که این خود نوید بخش رونق بازار سرمایه در سال جاری می باشد.

وی همچنین اضافه کرد: با توجه به عقب ماندن رشد بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی طی سال های اخیر، می توان گفت حرکت مثبت کنونی شاخص بورس به منزله شروع روند صعودی آن می باشد و شرکت های بورسی آنقدر از ارزش ذاتی خود عقب هستند که در یک بازه میان مدت نگرانی پیرامون حبابی بودن رشد شاخص کل وجود نخواهد داشت.

پرنا پیرامون دو صنعت بانکی و خودرویی نیز تصریح کرد: با ثبات وضعیت و برگشت نقدینگی ها به بانک ها، شرکت های فعال در این گروه از پتانسیل رشد مناسبی برخوردار شده؛ از همین رو به نظر می رسد اقبال کنونی فعالان بازار سرمایه به این گروه چندان غیر منطقی نباشد.

در خصوص وضعیت صنعت خودرو نیز باید گفت، شرکت های فعال در این گروه از نظر خطوط تولید و تجهیزات با مشکل خاصی مواجه نیستند بلکه تنها مانع رشد آنها طی سال های اخیر بحث تحریم ها و عدم تأمین قطعات مورد نیاز این صنعت بوده که با توجه به افزایش امیدها برای بهبود روابط بین المللی، به نظر می رسد نگاه بلندمدت و مثبت اهالی تالار به این گروه نیز از پشتوانه معقولی برخوردار باشد.

وی اضافه کرد: در بسیاری از شرایط وقتی سرمایه گذاران از بهره برداری طرح توسعه ای شرکتی در چند سال آینده با خبر می شوند، بلافاصله نسبت به سهم مذکور اقبال نشان می دهند. حال آنکه در شرایط فعلی نیز اقبال بازار سرمایه به سهام گروه خودرویی امری طبیعی و به جاست؛ چراکه سرمایه گذاران آینده این شرکت ها را مورد معامله قرار می دهند، نه وضعیت کنونی آنها را.

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه پیرامون چشم انداز قیمت دلار و میزان اثرگذاری آن بر سودآوری شرکت های فعال در بورس عنوان کرد: به نظر می رسد در بهترین شرایط اقتصادی نیز قیمت دلار از دو هزار و 500 تومان پایین تر نخواهد آمد. بنابراین با توجه به اینکه اغلب شرکت های بورسی نیز این نرخ را در بودجه های خود در نظر گرفته اند، می توان گفت حتی با کاهش قیمت ارز و رسیدن آن به نرخ مبادله ای نیز برای شرکت های صادرات محور مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*