خانه / بورس و سهام / آنچه در بازار بورس روز دوشنبه 11 فروردین گذشت

آنچه در بازار بورس روز دوشنبه 11 فروردین گذشت

دوشنبه یازدهم فروردین روند رو به رشد بازار ادامه پیدا کرد و اقبال نسبی سرمایه گذاران به بسیاری از گروه ها را نظاره گر بودیم. در این معاملات اقبال سرمایه گذران به بسیاری از نمادها به ویژه در گروه های نفتی، خودرویی، غذایی، مخابرات و تعدادی از نمادهای بانکی و سرمایه گذاری و پتروشیمی در عملکرد مثبت شاخص ها تاثیر شایانی داشتند.

روز جاری شاخص کل بورس تهران با ثبت افزایشی 272 واحدی به 78741 واحد رسید. دو نماد “دلر” و “ساراب” بیشترین افزایش قیمت و “وتوس” و “قهکمت” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند. همچنین “شبندر” بیشترین تاثیر مثبت و “رمپنا” بالاترین اثر منفی را بر شاخص گذاشتند.

 با از سرگیری معاملات در روز دوشنبه ، شاخص کل بورس تهران به لطف رونق نسبی معاملات در گروه های مختلف به ویژه نفتی و شیمیایی، انفورماتیک، خودرو و کانی غیر فلزی در مسیر صعود قرار گرفت و به سرعت از نیمه کانال 78 هزار واحدی عبور کرد. در ادامه بهبود نسبی معاملات در گروه بانک و سرمایه گذاری و رونق بیش از پیش در دیگر گروه ها همچون غذایی بر این روند دامن زد اما عرضه صف فروش “رمپنا” منجر به افت مقطعی شاخص گردید. این نماگر در ادامه باز هم به مدار صعود باز گشت اما در این برهه شاهد افول تعداد محسوسی از نمادهای پتروشیمی تزلزل بانکی ها بودیم که این امر از رشد ملموس شاخص جلوگیری کرد. در ادامه اقبال بیشتر به گروه پالایشی و همچنین بازگشایی “وتجارت” در محدوده مثبت منجر به رشد بیشتر شاخص گردید. در ادامه بار دیگر “رمپنا” به صف فروش رسید و عرضه این صف کمی شاخص را پایین کشید و سپس ثبات نسبی بر حرکت این نماگر تا پایان معاملات روزانه حاکم گردید.

امروز مشخص گردید که هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد ماده (1) قانون هدفمند کردن یارانه ها، تعرفه جدید گاز مصارف خانگی، عمومی و صنعتی سال 93 را تعیین کرده است. بر این اساس تعرفه های گاز برای مصارف خانگی به میزان 20 درصد و برای مصارف عمومی (دولتی، کسب و خدمات) به میزان 30 درصد افزایش می یابد. همچنین نرخ گاز برای مصارف صنعتی (غیر از موارد مذکور در بند (د) ) از هفتصد ریال به ازای هر متر مکعب یک هزار ریال افزایش و نرخ گاز برای سایر مصارف مندرج در جدول جدول شماره 1 پیوست تصمیم نامه شماره 214883/ت45937ن مورخ 27/9/1389به میزان پانزده درصد افزایش می یابد. شایان ذکر است که این مصوبه از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده و از 1/1/1393 لازم الاجراست.

همچنین روز جاری شاهد عرضه موفقیت آمیز 220 میلیون سهم معادل 100 درصد از سهام كنترلي شرکت توليد نيروي برق آبادان در متعلق به توانير در قیمت 46171 ریال بودیم.

امروز همچنین می توان به ثبات قیمت طلا و رشد ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد.طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 96 هزارو پانصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3049 تومان در حال معامله است.

روز دوشنبه جو مبهم و بعضا مثبتی بر بسیاری از گروه ها حاکم بود. درگروه معدنی 7 نماد در محدوده مثبت به کار خود پایان داده اند. در این گروه صف “کبافق” صف فروش دارد.درگروه محصولات شیمیایی 18 نماد افت کرده اند. در این گروه بار دیگر “پاکشو” بالاترین صف خرید را تجربه می کند. درگروه فلزات اساسی 9 نماد افت کرده اند. در این گروه بار دیگر “ارفع” با ملموس ترین صف خرید روبروست و “فولاژ” صف فروش دارد. در بخش مخابرات هر دو نماد مثبت بوده و معاملات متعادل است. در بخش فنی مهندسی “رمپنا” منفی بوده و معاملات در حال تعادل است.در بخش خودرو تنها 4 نماد منفی بوده اند.در این بخش “خساپا” حجیم ترین صف خرید را داشته و “خعتبار” باز هم ملموس ترین صف فروش را دارد.در بخش شرکت های چند رشته ای 3 نماد منفی بوده اند. در گروه بانکی 8 نماد منفی بوده اند. در این گروه صف خرید و فروش خاصی دیده نمی شود. در گروه سرمایه گذاری 6 نماد افت کرده اند. در این گروه “وساپا” بالاترین صف خرید را دارد. در بخش محصولات نفتی 2 نماد منفی بوده و 2 نماد دیگر نیز در آخرین معاملات سقوط کرده اند.در این گروه صف خرید در نماد “شاوان” دیده می شود. در گروه دارویی 7 نمادکاهش ارزش سهام را پشت سر گذاشته و 2 نماد نیزدر آخرین معاملات منفی شده اند.در این گروه”کی بی سی” بالاترین صف خرید را داد. در معاملات بخش غذایی تنها 5 نماد افت کرده اند.در این گروه در نماد “غمینو” برترین صف خرید را به خود می بیند.در میان قندی ها 7 نماد سقوط ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند.در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک تنها 2 نماد در درصدهای منفی به کار خود پایان داده اند.در گروه ساختمانی 8 نماد کاهش ارزش سهام را پشت سر گذاشته و 3 نماد نیز در آخرین معاملات به منفی شده اند. در این گروه”وآذر” صف خرید را تجربه می کند.در این میان در گروه سیمانی 10 نمادکاهش ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند. در این گروه صف های خرید و فروش پراکنده ای به چشم می خورد.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 407 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”وتجارت” و”وبصادر” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 303 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”برق آبادان4″ و”بمپنا” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*