خانه / بورس و سهام / سهامدارن “زرین معدن آسیا” سال خوبی را تجربه خواهند کرد

سهامدارن “زرین معدن آسیا” سال خوبی را تجربه خواهند کرد

بنیانگذار شرکت زرین معدن آسیا از برگزاری مجمع عادی سالیانه سهامداران این شرکت در اردیبهشت ماه 93 خبر داد و گفت: با تدابیری که اندیشیده شده سهامداران “فزرین” در سال جاری پی در پی خبرهای خوبی را از حوزه معادن سرب و روی این شرکت خواهند شنید.

ابراهیم جمیلی با تبریک سال نو به مردم ، بویژه سهامداران شرکت زرین معدن آسیا در برنامه مانیتور اکوبورس گفت : پس از انجام مرحله اول افزایش 200 درصدی سرمایه “فزرین”در سال 92 ،برای سال 93 نیز مرحله دوم این افزایش سرمایه به میزان 200 درصد دستکم تا شهریور ماه محقق خواهد شد.

وی از “فزرین” به عنوان سهمی پایدار در بازار سرمایه یاد کرد و افزود:زرین معدن آسیا با اتکا به سهامداران وفادار خود در گروه معدنی های بازار سهم همواره در صدر برترین ها ایستاده است.

در ادامه جمیلی با اشاره به سخت تر شدن روند تولید در حوزه صنایع معدنی کشور عنوان کرد: با وجود همه مشکلات مجموعه زرین معدن آسیا به دور از حاشیه ها و نوسان های بازار، تلاش می کند تا همواره با تحقق سود عملیاتی خود از طریق بکارگیری کارخانجات شمش سرب و روی ،به صادرات غیر نفتی کشور بیش از پیش کمک نماید.

به باور عضو اتاق بازرگانی ایران بازگشت آرامش به صنعت پس از انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم و تثبیت نرخ ارز در بازار آزاد در کنار رشد قیمت سرب و روی طی سه ماهه پایانی سال میلادی قبل در بازار جهانی فلزات اساسی اصلی ترین اتفاق های تاثیر گذار در حوزه صنایع معدنی کشور بوده است.در عین حال رکود فرسایشی بازار سهام و به تبع آن کاهش قیمت سهام گروه سرب و روی در بورس نیز در اواخر سال 92 رخ داد.

فاز دوم هدفمندی با برنامه اجرا شود

وی از تاثیر نوسان قیمت ارز بر سودآوری شرکت های صادرکننده کالای ایرانی نیز سخن گفت و افزود:قدر مسلم افزایش قیمت ارز برای صادرات به تحقق سودآوری ها خواهد انجامید.در عین حال انتظار برای اجرای برنامه ریزی شده فاز دوم هدفمندی یارانه ها در سال جاری و توجه به بخش تولید می تواند به نفع دولت و کشور تمام شود.در این زمینه چنانچه امکان فعالیت کارخانه ها با ظرفیت کامل تولیدی فراهم گردد هزینه ها و تبعات ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به خوبی پوشش داده خواهد شد.

صنعت و معدن نیازی به تصمیم های عجولانه ندارد

 به گفته جمیلی دولت باید با بکارگیری برنامه ای مدون به دنبال تعامل سازنده با واحد های اقتصادی بویژه شرکت ها و صاحبان صنایع بورسی داشته باشد و با استراتژی هدفمند به دنبال جذب نقدینگی سرگردان و هدایت وجوه خرد و کلان به بازار سرمایه به منظور ایجاد رونق اقتصادی در کشور باشد.در این زمینه لازم است از تصمیم گیری های عجولانه همچون افزایش یکباره حقوق دولتی معادن و یا تغییر نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی و مواردی از این دست پرهیز کرد و با تدبیر در دل صاحبان صنایع و معادن بارقه امید ایجاد کرد.

 واگذاری انگوران را فراموش کنید

 این فعال معدنی کشور با بیان اینکه باید واگذاری معدن انگوران را به دلیل عدم تحقق آن برای همیشه فراموش کرد،اظهار داشت: ظرفیت استخراج کانسنگ از معدن سرب و روی انگوران زنجان سالیانه بالغ بر 700 تا 800 هزار تن می باشد و این در حالی است که ظرفیت تولیدی شمش روی کشور بیش از 450 هزار تن می باشد.از اینرو باید به فکر فعال کردن معادن دیگر کشور از جمله معدن مهدی آباد و افزایش عیار خاک معدنی به منظور تولید کنسانتره بود.

 اهمیت دیدگاه سهامدار خرد برای “فزرین”

 وی درباره دیدگاه مدیریت زرین معدن آسیا نسبت به نقش و جایگاه سهامدار عنوان کرد: در شرکت زرین معدن آسیا از ابتدای شروع کار تا کنون همه مدیران و کارگران این مجتمع از سهم “فزرین” برخوردار هستند.این واگذاری همزمان با پذیرش سهم شرکت در فرابورس به صورت اقساطی انجام شد که به تبع آن فعالیت دلسوزانه کارکنان در شرکت را در پی داشت.

جمیلی افزود: سهامدار خرد برای شرکت زرین معدن آسیا و نظر او همواره نقش با اهمیتی داشته و تنها به مجامع اتکا نمی شود.چرا که اعتقاد داریم اعتماد سازی برای سهامدار مسیر رشد شرکت را فراهم می کند.

پیش بینی قیمت های جهانی سرب و روی

 عضو اتاق بازرگانی ایران با پیش بینی افزایش قیمت جهانی سرب و روی در سال 2014 میلادی،عنوان کرد: هر چند برای عرضه و تقاضای مس به دلیل نوع تصمیم گیری ها در اروپا و چین با اتفاق نادر افت قیمت ها مواجه بودیم اما تحلیل های موجود نشان می دهد که قیمت سرب و روی در تلرانس 5 درصدی نوسان رو به منفی نخواهد داشت. زرین معدن آسیا نیز به تبع این موضوع در بودجه سال 93 کف قیمت جهانی روی را برای هر تن 2000 دلار برآورده کرده است.

جمیلی از برگزاری مجمع عادی سالیانه سهامداران شرکت زرین معدن آسیا در اردیبهشت ماه امسال خبر داد و گفت: در حال حاضر “فزرین” هیچ گونه بدهی از بابت پرداخت سود نقدی به سهامداران نداشته و همواره سود سهامداران را پیش موعد تعیین شده تسویه کرده است.

به گفته وی گروه زرین معدن آسیا هم اکنون 44 درصد از کل کنسانتره سرب و روی کشور را تامین می کند و همواره طی فعالیت 10 سال گذشته خود با وجود بحران های مختلف جهانی،توانسته در تولید و افزایش ظرفیت خودنمایی کند.از اینرو “فزرین” شایستگی راهبری صنعت سرب و روی کشور را دارد.

افزایش سرمایه با هدف تنوع محصولات در بازارهای جهانی

 بنیانگذار شرکت زرین معدن آسیا هدف گذاری برای تنوع سبد محصولات مختلف معدنی در این شرکت را یادآور شد و گفت: پس از افزایش سرمایه “فزرین” برنامه تولید سولفات روی و سولفات سرب در دستور کار قرار گرفته تا بتوان همسو با نیازهای بازارهای بین المللی حرکت کرد.در حال حاضر نیز صادرات محصول به کشورهایی همچون کره جنوبی،پاکستان،هند،چین افزایش یافته و به تازگی ژاپن، ویتنام ، تایوان ، تایلند و اندونزی نیز در مذاکرات قرار گفته اند.

وی با بیان اینکه بازار معدنی ایران برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی از جذابیت های فراوانی برخوردار است،عنوان کرد: انتظار می رود با تسهیل روند بروکراسی اداری در ایران و برچیده شدن تحریم های غرب سرمایه گذاران بیشتری برای حضور در بازار معدنی کشور از خود رغبت نشان دهند.

تشکل ها در بازار سرمایه احیاء شوند

 جمیلی در خاتمه بازار سرمایه ایران را بازاری احساسی و بدون برنامه کارشناسی دانست و گفت:در بازار سرمایه باید صندوق های سرمایه گذاری در رشد یا افت وظیفه حمایتی خود را به خوبی ایفا کنند.بازار سرمایه ایران در حال حاضر از تشکل مستقل و غیر دولتی که بتواند در مواقع مخلتلف راهنمایی و یا هشدار دهد ، محروم مانده است.متاسفانه ترکیب شورای عالی بورس در ایران همچنان از افراد دولتی و یا وابسته به دولت تشکیل شده و باید در این ساختار تجدید نظر گردد.از اینرو ایجاد و توسعه تشکل های مختلف و دلسوز برای جلوگیری از معظل های پیشرو از جمله کانون سهامداران حقیقی لازم و مفید خواهد بود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*