خانه / بورس و سهام / همراه اول 22 میلیارد تومان سود به جیب زد

همراه اول 22 میلیارد تومان سود به جیب زد

مشترکین شرکت ارتباطات سیار(همراه اول) طی ۴۸ساعت آغازین تعطیلات نوروزی، با ارسال بیش از ۲میلیارد و ۴۸۶میلیون پیامک نوروزی ،درآمدی به مبلغ 22 میلیارد و 125 میلیون و 400 هزار تومان را نصیب این شرکت ارایه دهنده خدمات تلفن همراه کرده اند.

مشترکین اپراتور اول تلفن همراه کشور، طی ۴۸ساعت (روزهای پنج شنبه ۲۹ اسفند ۹۲ و جمعه یکم فروردین ۹۳) با ارسال ۲میلیارد و ۴۸۶ میلیون و ۲۱۷هزار و ۶۷۵ پیامک، سال جدید را آغاز کردند در حالیکه در بازه زمانی ۲۴ساعته، این تعداد پیامک ارسالی بالغ بر یک میلیارد و ۶۸۴میلیون و ۴۴۴هزار و ۳۹۸ پیامک بود.

ارسال پيام کوتاه به تمام نقاط کشور، داراي نرخ ثابت ۸۹ ریال جهت SMS فارسی و ۲۲۲ ریال جهت SMS انگلیسی و به ازاي هر صفحه ارسالي است.با این اوصاف اگر تنها پیامک های فارسی را برای این تعداد sms های ارسالی در ایام نوروز در نظر بگیریم شرکت ارتباطات سیار در شب عید امسال بطور ناخالص مبلغ 22 میلیارد و 125 میلیون و 400 هزار تومان درآمد بدست آورده است.

این رقم با تقسیم بر تعداد سهام موجود این شرکت رقمی بالغ بر 10 تومان و 7 ریال را بر سود برآوردی آن در بودجه برآوردی سال مالی 93 البته بطور ناخالص می افزاید.

 بر اساس این گزارش، اوج ارسال پیامک در شبکه همراه اول، ساعت ۲۰ تا ۲۱ روز پنج شنبه ۲۹ اسفند ۹۲ بوده که در این یک ساعت، ۱۵۷ میلیون و ۵۲۲ هزار و ۹۱ پیامک ارسال شده است.این گزارش می افزاید: ضریب موفقیت پیامک های نوروزی همراه اول ۹۸.۴ درصد اعلام شده است.

گفتنی است شرکت ارتباطات سیار در آستانه برگزرای مجمع عادی سالیانه سهامداران خود در پایان دوره عملکرد 12 ماهه 92 مجوز افزایش 93.7 درصدی سرمایه فعلی خود را از سازمان بورس دریافت کرده تا از محل سود انباشته و سایر اندوخته ها سرمایه 206 میلیارد و 498 میلیون و 500 هزار تومانی خود را به 400 میلیارد تومان افزایش دهد.

سازمان بورس اعلام کرده که ارتباطات سیار به مدت 60 روز کاری فرصت خواهد داشت تا پس از مجمع فوق العاده سرمایه خود را به میزان 87 درصد از محل منابع مالی سایر اندوخته ها افزایش دهد.در عین حال متولی بازار سرمایه افزایش سرمایه همراه اول به میزان 14 میلیارد و 151 میلیون و 300 هزار تومان از محل سود انباشته را به شرط تایید کفایت سود انباشته از سوی مجمع سهامداران این شرکت را بلامانع دانسته است.

به این ترتیب ارتباطات سیار می تواند سرمایه خود را پس از تایید سهامداران به بیش از 93 درصد افزایش دهد که این رقم به میزان 0.75 درصد از محل منابع سود انباشته و 100 درصد نیز از منابع سایر اندوخته ها(ناشی از مازاد اندوخته قانونی) تامین خواهد شد.

همراه اول بنا دارد منابع حاصل از این افزایش سرمایه را در فرآیند اجرای طرح راه اندازی باند پهن(NBD) برای بهره برداری و توسعه خدمات اینترنتی که در پایان شهریور ماه امسال راه اندازی خواهد شد ؛ بکار گیرد .

 با توجه به اینکه افزایش سرمایه همراه اول به صورت سهام جایزه خواهد بود بنابراین هیچ رقمی از مجموع حقوق صاحبان سهام آن در صورت های مالی کاهش نخواهد داد.از اینرو برای سرمایه گذاری میان مدت و انتظار برای رشد سودآوری این شرکت می تواند برای کسب بازده مطمئن از این سهم بویژه برای مدیران صندوق های سرمایه گذاری مشترک مورد توجه قرار بگیرد.

پارسال شرکت ارتباطات سیار سال مالی مجمع سالیانه سهامداران خود برای دوره مالی 91 را در نخستین روز اردیبهشت ماه 92 برگزار و ظرف کمتر از 24 ساعت پس از این جلسه کار واریز سود نقدی به حساب سهامدارانش را آغاز کرد.

با توجه به پایان یافتن مهلت 5 ساله شرکت مخابرات در آذر ماه امسال مبنی بر عدم تعدیل نیروهای مازاد بر نیاز پس از خصوصی سازی و انتظار برای تقابل رخدادهای متکی بر منافع کلان در این شرکت ،میزان سود تقسیمی همراه اول و توجه به ساختار نقدینگی آن در مجمع امسال از اهمیت بسیاری برای شرکت مخابرات برخوردار خواهد بود.

مرجع : اکو بورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*