خانه / بورس و سهام / تب تند بازار بورس سرد شد

تب تند بازار بورس سرد شد

بازار سرمایه با افتی که در اثر رونمایی از بودجه 93 در ماه های پایانی سال 92 از پیش به استقبال اجرای این طرح رفته و به عبارتی می گفت زودتر از همه بخش ها شرایط تکلیف خودر را به این طرح مشخص کرده است.
تعطیلات طولانی نوروزی به پایان رسید و فعالیت بخش های مختلف بطور رسمی آغاز شد البته بورس در سال 93 و تاکنون چند روز کاری را تجربه نموده بود اما در واقع باید گفت فعالیت رسمی بورس نیز از هم اکنون آغاز شده است. مهمترین سوالی که این روزها ذهن فعالان عرصه اقتصادی کشور را به خود مشغول کرده این است که چشم انداز اقتصادی کشور چیست و آیا رکود طولانی مدتی که بر فضای اقتصادی کشور تا پیش از این حکم فرما بوده به پایان خواهد رسید یا خیر؟

 در حال حاضر کارشناسان و سیاست گذاران اقتصادی کشور امیدهای فراوانی به بهبود اوضاع اقتصادی کشور دارند که این نکته در اظهار نظرهای مسئولین و کارشناسان نیز در این مدت مشاهده می شود. از جمله اتفاقات مهمی که در عرصه اقتصادی پیش روی فعالان بخش های مختلف وجود دارد اجرای فاز دوم طرح تحول اقتصادی است دولتمردان معتقدند هر چند اجرای این طرح در وهله نخست به دلیل افزایش هزینه ها باعث ایجاد تورم می شود ولی در ادامه با اتخاذ راهکارهای مختلف و کنترل تورم می توانیم در نهایت شاهد شکوفایی اقتصادی باشیم و تقریباً تمامی کارشناسان اقتصادی اجرای این طرح را نه تنها مفید بلکه ضروری می دانند و اختلافات تنها بر سر نحوه اجرای آن است.

طبیعی است که اجرای چنین طرح بزرگی با اشکالاتی هم مواجه شود چراکه میزان تأثیر این طرح به دلیل گستردگی ابعاد آن به صورت کامل قابل پیش بینی نبوده لذا در بسیاری از موارد نمی توان برای کنترل تبعات اجرای چنین طرحی برنامه ای مدون طراحی نمود و تنها راهی که باقی می ماند صبر و گذر زمان است تا به تدریج اشکالات بوجود آمده نیز ترمیم گردد.

 طبق اخبار منتشر شده بزودی مرحله بعدی این طرح عملیاتی می گردد و بودجه سال 93 نیز اصولاً با در نظر گرفتن این شرایط از سوی دولتی ها تدوین و توسط مجلسی ها تصویب گردده است. بازار سرمایه با افتی که در اثر رونمایی از بودجه 93 در ماه های پایانی سال 92 از پیش به استقبال اجرای این طرح رفته و به عبارتی می گفت زودتر از همه بخش ها شرایط تکلیف خودر را به این طرح مشخص کرده است لذا کارشناسان معتقدند بازار سرمایه هر چند در سال جدید نمی توان مانند سال 92 بازدهی بالایی داشته باشد اما در سال جدید هم می تواند یکی از بازارهای پر سود به منظور سرمایه گذاری باشد.

اگر نگاهی اجمالی نیز به شرایط مختلف صنایع بورس و گزارش هایی که با موضوع پیش بینی عملکرد سال 93 تاکنون ارایه نموده اند نیز داشته باشیم به خوبی نمایان می شود که مشکل خاصی وجود نداشته و اغلب شرکت ها نیز حتی پیش بینی رشد درآمد و در نهایت رشد سود آوری داشته اند.

اما تفاوتی که سال 93 نسبت به سال 92 خواهد داشت این است که در سال گذشته فعالیت در بازار سرمایه چندان به تحلیل نیاز نداشت و حتی تازه واردها نیز در مقاطعی نسبت به حرفه ای ها سود بیشتری شناسایی نمودند که این روند در سال 93 بطور قطع دیگر تکرار نخواهد شد یا دست کم کمتر شاهد آن خواهیم بود کارشناسان و فعالان بازار سرمایه معتقدند فعالیت در سال 93 باید بصورت حرفه ای باشد و با فروکش کردن تب سال 92 و سرد شدن دمای بورس، در سال 93 مجدداً شاهد این موضوع خواهیم بود که کسانی در بورس موفق تر خواهند بود که حرفه ای تر عمل نمایند.

بورس نیوز

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*