خانه / بورس و سهام / لغو تحریم‌های بین‌المللی سبب رشد صنعت مخابرات ایران می‌شود

لغو تحریم‌های بین‌المللی سبب رشد صنعت مخابرات ایران می‌شود

شرکت مخابرات ایران اعلام کرد: کارشناسان موسسه بیزینس مانیتور معتقدند که ارائه تکنولوژی 3G  توسط اپراتور رایتل از سال 2011 در ایران تاثیر مهمی بر بازار گوشی‌های همراه گذاشته است.

نرخ تقاضا برای سرویس‌های 3G نیز درحال افزایش است. اگرچه هنوز مشکلاتی وجود دارد که رشد این بازار را تهدید می‌کند. تحریم‌های بین المللی، زیر ساخت‌های شبکه گران قیمت و انحصار رایتل در توسعه و قیمت گذاری سرویس های 3 G از جمله این مشکلات هستند.

بخش مخابرات از کمبود شدید سرمایه گذاری رنج می برد. در صورت لغو تحریم ها بازار ایران ظرفیت بسیار مناسبی برای رشد در دو بخش تکنولوژی های بی سیم و دارای سیم (سیمی) دارد.

بر اساس این گزارش، موسسه بیزینس مانیتور با توجه به آخرین آمار اتحادیه بین‌المللی مخابرات کاهش رشد را برای خطوط ثابت پیش بینی کرده است.

ضریب نفوذ در این بخش تا پایان سال 2017 در حدود 40 درصد خواهد بود. میانگین درآمد به ازای هر کاربر شرکت ارتباطاتی MTN – ایرانسل – برای نخستین بار در 9 ماه گذشته به بالای 4 دلار رسید.

بهبود اندک درآمد ها برای این شرکت نشان دهنده بهبود نسبی نرخ ارز، افزایش ارزش پول ملی و کاهش تورم درکشور است. در حدود 2 میلیون اشتراک 3G  تا پایان سال 2012 در ایران به ثبت رسیده است و سرعت رشد آن در سال های 2013 و 2014 بیشتر خواهد شد.

در ماه فوریه 2013 دولت ایران حق انحصاری توسعه تکنولوژی 3 G را به شرکت رایتل داد و احتمال می رود این قرارداد به مدت یک سال دیگر هم تمدید شود. به عقیده کارشناسان بیزینس مانیتور چنین قراردادهایی موجب کاهش سرمایه گزاری در بخش هایی مانند تکنولوژی 3G  و سرویس های data  می شود.

این در حالی است که نرخ تقاضا برای این سرویس های درحال رشد است. احداث خط فیبر نوری اروپا – ایران با طولی معادل 10 هزار کیلومتر در ماه سپتامبر 2013 به پایان رسید و هم اکنون شروع به کار کرده است.

این شاهراه ارتباطی از شهر فرانکفورت آلمان آغاز می شود و با عبور از اروپای شرقی، روسیه، آذربایجان، ایران و خلیج فارس به عمان ختم می شود. این پروژه پهنای باند بین المللی ایران را از 72 گیگابیت به 82 گیگابیت در ثانیه رسانده است. به گفته وزیر ارتباطات ایران، این کشور در نظر دارد تا پایان سال 2013 پهنای باند را به 100 گیگابیت بر ثانیه برساند.

فارس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*