خانه / بورس و سهام / “سیمان اصفهان “و جزییات طرح احداث کارخانه جدید با ظرفیت یک میلیون تن در سال

“سیمان اصفهان “و جزییات طرح احداث کارخانه جدید با ظرفیت یک میلیون تن در سال

با توجه به بودجه دولت و پروژه های عمرانی که در برنامه دارد شرکت های سیمانی برای تولید و فروش برنامه ریزی خواهند نمود و به تناسب آن فعال خواهند شد.

مدیر عامل شرکت سیمان اصفهان با بیان این مطلب به خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: کارخانه سیمان اصفهان ظرفیتی در محدوده یک میلیون تن را دارا می باشد که به تناسب تقاضای مشتریان خود اقدام به تولید می نماید که این مقدار با یک ضریب یک درصدی افزایش و یا کاهش می یابد.

بهرام پرورش افزود: شرکت برای سال 93 هم پیش بینی تولید در محدوده یک میلیون تن را همانند سال 92 اجرایی خواهد نمود.

وی با اشاره به وضعیت تولید در سال 92 ابراز داشت: به طور معمول در ماه های سرد سال به خصوص دی و بهمن شاهد کاهش تقاضا و به تناسب آن کاهش تولید می باشیم که در سال 92 این کاهش حدود 40 درصد ظرفیت بود ولی در اسفند ماه 92 با افزایش تقاضای بازار برای سیمان توانستیم بودجه برآوردی را به طور کامل محقق گردانیم.

پرورش ادامه داد: در سال 91 و 92 سیمان را زیر قیمت مصوب عرضه کردیم چراکه شرایط کلی حاکم بر اقتصاد کشور در وضعیت رکودی قرار داشت بنابراین شرکت سیمان اصفهان برای حفظ سهم خود از بازار، محصولات خود را با 10 تا 12 درصد تخفیف عرضه می نمود ولی با وضعیت صنعت سیمان در سال 93 و افزایش نرخ محصولات می توان چشم انداز بهتری را برای این بخش متصور بود.

وی افزود: شرکت سیمان اصفهان در آخرین گزارش خود به سازمان بورس مصوبه افزایش 15 تا 21 درصدی نرخ را لحاظ نگردانیده که ماه های آتی ارایه خواهد شد.

مدیر عامل سیمان اصفهان در خصوص علت عدم پیش بینی فروش آهک در سال 93 ابراز داشت: در سال های گذشته شرکت ما به طور آزمایشی اقدام به فروش آهک می نمود ولی با بررسی های صورت گرفته و نبود توجیه اقتصادی برای ادامه فروش این محصول تصمیم به توقف فروش این محصول گرفته شد.

پرورش پیرامون هزینه های شرکت سیمان اصفهان عنوان کرد: بیشترین نگرانی شرکت های سیمانی هدفمند کردن یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی می باشد که با برنامه ریزی که در شرکت سیمان اصفهان برای عارضه یابی اختصاص خواهیم داد سعی در کاهش هدر رفت منابع انرژی و کنترل هزینه ها خواهیم داشت که در سال 93 این طرح را در صورت تأمین هزین های آن پیگیری خواهیم نمود.

وی ادامه داد: شرکت برنامه نصب و تجهیز فیلتر بک هوس را در دست پیگیری دارد که هزینه ای در حدود 6 تا 7 میلیارد تومان برای شرکت خواهد داشت که این فیلتر به جهت کاهش آلایندگی و بالا رفتن استانداردهای محیط زیستی شرکت سیمان اصفهان بسیار مؤثر خواهد بود.

مدیر عامل شرکت سیمان اصفهان پیرامون افزایش پیش بینی هزینه های مالی شرکت در سال 93 گفت: این افزایش بیشتر به دلیل پیش بینی شرکت برای اخذ تسهیلات جدید از سیستم بانکی برای پوشش هزینه طرح ها می باشد.

بهرام پرورش ادامه داد: در چند سال گذشته شرکت از مشتریان خود عمده مبلغ فروش را به صورت نقدی دریافت می نمود ولی در حال حاضر به دلیل شرایط حاکم بر اقتصاد این روند به صورت پرداخت 30 درصد مبلغ به صورت نقدی و 70 درصد به صورت اعتباری و چک تغییر یافته است که این موضوع علت اصلی گرایش شرکت های تولیدی برای اخد تسهیلات جدید می باشد.

این مقام مسئول در خصوص صادرات محصولات شرکت نیز ابراز داشت: در سال های گذشته 7 تا 8 درصد از محصولات را به صادرات اختصاص دادیم ولی در سال 93 برنامه افزایش این مقدار به 10 درصد را پیگیری خواهیم نمود که عمده ترین مقصد برای صادرات محصولات ما در حال حاضر کشور عراق می باشد.

پرورش با اشاره به عمده ترین مانع شرکت های سیمانی برای صادرات ابراز داشت: افزایش قیمت سوخت سبب افزایش هزینه حمل محصولات برای صادرات خواهد گردید که این موضوع برای شرکت هایی که از مزیت نزدیکی به مرزهای کشور برخوردار نیستند به عنوان اصلی ترین مانع برای فروش خارجی محسوب می گردد که نیاز به برنامه ریزی برای افزایش فروش داخلی را می طلبد.

مدیر عامل شرکت سیمان اصفهان پیرامون طرح احداث کارخانه تولید یک میلیون تنی سیمان عنوان داشت: شرکت با پیگیری های صورت داده موفق به اخذ مجوز احداث کارخانه جدید با ظرفیت یک میلیون گردیده است که در صورت افزایش پروژه های عمرانی کشور و افزایش کشش بازار این طرح را اجرایی خواهیم کرد.

در خاتمه مدیر عامل شرکت سیمان اصفهان از چشم انداز این صنعت در چند سال آینده این چنین ابراز داشت: در پنج سال آینده به نظر می رسد روند تقاضا بر عرضه فزونی یابد که می تواند چشم انداز بلندمدت خوبی را برای صنعت رقم بزند ولی در سال 93 با توجه به افزایش نرخ فروش محصولات به نظر می رسد وضعیت سودآوری شرکت های این صنعت با افزایش رو به رو گردد و وضعیت به مراتب بهتری را نسبت به سال قبل تجربه کنند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*