خانه / بورس و سهام / آنچه در بازار بورس روز یکشنبه 17 اسفند گذشت

آنچه در بازار بورس روز یکشنبه 17 اسفند گذشت

یکشنبه هفدهم فروردین بازار به شدت در لاک دفاعی فرو رفت و شاهد افت ملموس ارزش سهام در گروه های مختلف و عقب نشینی قابل ملاحظه شاخص ها بودیم.روز جاری سقوط ارزش سهام در بسیاری از بخش ها به ویژه صنایع بزرگی همچون پتروشیمی و پالایشی، بانکی و سرمایه گذاری، فنی مهندسی و معدنی در افول شاخص ها بسیار موثر بودند و در مقابل گروه حمل و نقل در کانون توجه معامله گران قرار گرفت.

روز جاری شاخص کل بورس تهران با ثبت کاهشی 913 واحدی به 77634 واحد رسید. دو نماد “حکشتی” و “لابسا” بیشترین افزایش قیمت و “غچین” و “خاهن” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند.همچنین “شبندر” بیشترین تاثیر منفی و “حکشتی” بالاترین اثر منفی را بر شاخص گذاشتند.

با آغاز معاملات روز یکشنبه شاخص کل بورس تهران تحت تاثیر جو مثبت گروه حمل و نقل و خودروسازی کمی بالا رفت اما به سرعت و تحت تاثیر جو منفی سایر گروه ها در مدار نزولی قرار گرفت و در کمتر از نیم ساعت از نیمه کانال 78 هزار واحدی بار دیگر فرو افتاد. اما این پایان کار نبود و شاخص با گذشت زمان بیش از پیش در محدوده منفی حرکت نمود. افول ارزش سهام در گروه های بزرگی همچون پتروشیمی و پالایشی و همچنین بانکی و سرمایه گذاری در کنار افت دیگر گروها لحظه به لحظه بر این روند حرکتی شاخص کل دامن زد. بدین ترتیب شاخص در کمتر از دوساعت از کانال 78 هزار واحدی نیز عقب نشینی کرد. ادامه روند عرضه ها در گروه های مختلف اوضاع را باز هم خراب تر کرد تا این نماگر به سیر نزولی خود ادامه داده و این روند تا پایان زمان معاملات روزانه نیز پابرجا بماند.

امروز رئیس سازمان بورس به تشریح برنامه های این نهاد در سال 93 پرداخت. صالح آبادی در این زمینه اظهار داشت سازمان در نظر دارد در سطح صنایع از حیث سودآوری و مواردی که بر روی شاخص ها اثرگذارند، پیگیری های بیشتری از مراجع ذیصلاح را صورت دهد. همچنین از نظر زیرساخت های بازار سرمایه برنامه های توسعه ای مفصلی در دست است تا زیرساخت ها ارتقا پیدا کرده و ساختار سرمایه گذاری در بازار سرمایه تسهیل شود.وی در عین حال بار دیگر تاکید کرد که عرضه های اولیه جدیدی در بورس و فرابورس در دستور کار سازمان برای سال جاری قرار دارد.

همچنین عصر روز گذشته مشخص شد که به عنوان اولین عرضه اولیه در سالجاری، روز دوشنبه قرار است ۱۰درصد سهام شرکت کشتیرانی دریای خزر در بازار دوم فرابورس عرضهشود. شایان ذکر است از 54 میلیون سهم در نظر گرفته برای این عرضه اولیه، 29 میلیون سهم به معامله گران آنلاین تخصیص داده می شود.

در عین حال سازمان خصوصی سازی نیز در اطلاعیه ای اعلام کرد که 49 درصد سهام شرکت خدمات کیفیت آریا اس جی اس به عنوان اولین عرضه این نهاد در سال جاری از طریق مذاکره انجام می شود. همچنین قرار است به عنوان اولین عرضه بلوکی در سال 93 در فرابورس ،عرضه بیست درصد از سهام شرکت صنایع پتروشیمی ابن‌سینای همدان در روز 17 فروردین انجام گیرد.

امروز فروش نفت خام همانطور که وعده داده شده بود در بورس انرژی کلید خورد. این فرآیند با قیمت پایه هر بشکه نفت خام عرضه شده از سوی شرکت ملی نفت ایران به میزان تقربی 306 هزار تومان صورت گرفت.

روز جاری برخی دیگر از نمایندگان مجلس نیز نسبت به مصوبه هیئت وزیران پیرامون نرخ خوراک 265 تومانی یا به عبارتی 10 سنتی پتروشیمی ها اعتراض کردند و در عین حال از طرح سوال از وزیر نفت در صحن علنی مجلس پیرامون عدم اجرای مصوبه ستاد تدابیر ویژه در مورد نرخ خوراک گازی پتروشیمی ها طی اواخر ماه جاری خبر دادند.

امروز همچنین می توان به افت جزئی قیمت طلا و افت ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد. طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 96 هزار و هفتصد و پنجاه تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3039 تومان در حال معامله است.

روز یکشنبه جو منفی بر بسیاری از گروه ها حاکم بود.درگروه معدنی همه نمادها در محدوده منفی به کار خود پایان دادند.در این گروه “ومعادن” بالاترین صف فروش را دارد. درگروه محصولات شیمیایی تنها 7 نماد رشد کرده اند. در این گروه”پاکشو”صف خرید خود را حفظ کرده است و صف های فروش محدودی نیز به چشم می خورد. درگروه فلزات اساسی 7 نماد رشد کرده اند. در این گروه باز هم شاهد هستیم که”ارفع” با ملموس ترین صف خرید روبرو بوده و “فباهنر” صف فروش دارد. در بخش مخابرات “اخابر” منفی بوده و معاملات متعادل است. در بخش فنی مهندسی هر دو نماد منفی بوده و “رمپنا” صف فروش محسوسی دارد. در بخش خودرو 12 نماد مثبت بوده که 4 نماد از میان آنها در آخرین معاملات سقوط کرده اند. در این بخش “خبهمن” حجیم ترین صف فروش را داشته و “خمهر”ملموس ترین صف خرید را دارد. در بخش شرکت های چند رشته ای همه نمادها در محدوده منفی به معاملات روزانه پایان داده و “وصندوق” صف فروش را تجربه می کند. در گروه بانکی تنها 2 نماد مثبت بوده اند.در این گروه صف فروش در نماد “وتجارت” سنگین است. در گروه سرمایه گذاری نیز 2 نماد رشد کرده اند.در این گروه “وساپا” بالاترین صف فروش را دارد. در بخش محصولات نفتی 3 نماد در آخرین معاملات در محدوده مثبت باقی مانده اند. در این گروه معاملات متعادل است.در گروه دارویی 11 نماد افزایش ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند. در این گروه”دزهراوی ” بالاترین صف خرید را دارد .در معاملات بخش غذایی 7 نماد رشد کرده اند.در این گروه نماد “غمینو” برترین صف خرید را به خود می بیند و صف فروش “غالبر” محسوس است. در میان قندی ها تنها 4 نماد در محدوده مثبت به کار خود پایان داده اند.در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک تنها “پکرمان” در درصدهای مثبت معامله شده است.در گروه ساختمانی 3 نماد افزایش ارزش سهام را در آخرین معاملات تجربه کرده اند. در این گروه صف های فروش جزئی دیده می شود. در این میان در گروه سیمانی تمام نمادهای معامله شده افت ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه “سفارس” بالاترین صف فروش را تجربه می کند.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 465 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”خساپا” و”وبصادر” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 244 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”وگردش” و”ثتران” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*