خانه / بورس و سهام / چماق فاز دوم هدفمندی و سود بانکی بر سر سهامداران

چماق فاز دوم هدفمندی و سود بانکی بر سر سهامداران

 تمام شدنی نیست! اول می‌گفتند نوسان است اما نوسان یک روز،‌ دو روز، سه روز، سهامداران تا کی باید با توجیه تکراری «ذات بورس نوسانی است» شاهد کاهش قیمت سهم‌های خود در بازار باشند؟ کار به جایی کشیده شده که شاخص کل معاملات به عنوان یک ابزار سنجش از فضای واقعی معاملات سهم‌ها در تالار شیشه‌ای هر روز فقط بازگشت به عقب را تکرار می‌کند و در حال نزدیک شدن به کانال 76 هزار واحد است.

گویی مثل همیشه همه منتظر هستند اوضاع آنقدر پیچیده و قرمز شود تا باز هم با یک تصمیم خلق‌الساعه دیگر همانند «تغییر ضوابط خرید و فروش سهم‌ها» که در اسفندماه سال گذشته بعد از ریزش‌های شدید و اعتراض‌های دامنه‌دار اجرا شد که البته به یک ماه هم نرسید و منتفی شد مسوولان بورس به حمایت از بازار بپردازند. پیشنهاد نمی‌شود که باز هم تغییرات اعمال شود که این کار همان پاک کردن صورت مساله است اما کاش حداقل آقایانی که همیشه فقط آمار اعلام می‌کنند و جملات تکراری را هر روز در قالبی تازه بیان می‌کنند یک بار برای همیشه اعلام کنند که شاید ضعف از سوی تصمیم‌های اجرایی خود و مدیران اطراف است!

واکنش حقوقی‌ها در گذشته و حال نشان می‌دهد این گروه دیگر حداقل در ظاهر هم که شده به تصمیم‌های حمایتی مدیران بورسی اهمیت نمی‌دهد و قصد ندارد در این اوضاع با استفاده از قدرت رهبری خود در تالار و معاملات روزانه، بورس را به ساحل آرامش برساند. احتمالا و براساس تجربه گذشته این بار هم تا شرایط به مرحله اضطرار نرسد و اعتراض‌ها دامنه‌دارتر نشود گوش‌هایی که باید هشدار‌ها را بشنود و چشم‌هایی که باید اشکالات را ببیند قصد ندارند تا واقعیت‌ها را ببینند و بشنوند. کاش برای یک بار هم که شده علاج واقعه قبل از وقوع انجام شود. اجرای مرحله دوم طرح هدفمند شدن یارانه‌ها که تنها در فاز حامل‌های انرژی صورت گرفته است یا افزایش سود بانکی بیشتر از آن که علت اصلی افت بورس باشد تنها بهانه‌های جذابی هستند که از کارشناس تا مسوول همه به آن استناد می‌کنند.

مگر این تحولات برای بار نخست است که در اقتصاد کشور اجرا می‌شود. مگر یک مرحله کامل از هدفمند شدن یارانه‌ها و افزایش پی‌درپی سود بانک‌ها در سال‌های گذشته روی نداده است که این بار به عنوان چماق بر سر سهامداران بورس کوبیده می‌شود. واقعیت آن است که باید تدبیرهای تازه‌تری در بازار شکل بگیرد تا یک ‌هارمونی منظم در بازار شکل بگیرد تا این وضعیت به سامان برسد. آیا اراده‌ای وجود دارد؟

قیمت‌های جذاب سهام
تحلیل‌های کارشناسان نیز در این میان خواندنی است. یکی از فعالان بازار سرمایه در این ارتباط می‌گوید: این روزها بازار به دور از هیجان است و فرصت خوبی برای خرید سهام با قیمت‌های جذاب است.

مصطفی بیاتی، مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری آگاه در خصوص روند معاملات در بازار گفت: بازار در روزهای گذشته بدون هیچ ابهامی در حال سپری شدن است.

به گزارش سنا، وی با اشاره به اینکه بسیاری از ابهامات بازار برطرف شده است، افزود: بحث‌های مربوط به بودجه کاملا مشخص شده و نرخ گاز پتروشیمی‌ها نیز تعیین تکلیف شده است. وی با اشاره به اجرای فاز دوم هدفمندی افزود: افزایش قیمت بنزین در فاز دوم تاثیر چندانی بر بازار سهام ندارد و سایر نرخ‌ها نیز قبلا مشخص شده بود. این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه نقطه ابهامی برای بازار وجود ندارد، تاکید کرد: با توجه به اصلاح بازار و قیمت‌ها در روزهای اخیر، نرخ‌های سهام به محدوده‌های جذابی رسیده است. بیاتی که این روزها را فرصت مناسبی برای خرید می‌داند، اظهار داشت: قیمت اکثر سهام در بازار منطقی و جذاب است. وی همچنین در خصوص وضعیت شرکت‌ها افزود: با توجه به نزدیک شدن فصل مجامع و تقسیم سود نقدی در اکثر شرکت‌ها به نظر می‌رسد این روزها بهترین فرصت برای خرید سهام باشد.

سود بانکی مقصر اصلی
امسال صنایع ساختمانی رونق می‌گیرد و با افزایش نرخ سیمان بهای مسکن نیز رشد خواهد داشت که همین موضوع باعث رونق مسکن در بورس خواهد شد. یک کارشناس بورس و بازار سرمایه گفت: نرخ سود سپرده بانکی بالای 25 درصد شوک جدیدی بر پیکره بورس بود. مهیار بقایی یک کارشناس بورس و بازار سرمایه در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به افت شاخص بورس از ابتدای سال 93 تاکنون اظهار داشت: افت‌های اخیر شاخص بورس نشات گرفته از نرخ سود سپرده بانکی 25 درصدی بانک مرکزی است که به نوعی دولت می‌خواهد نقدینگی را مهار کند و تورم را کاهش دهد. وی افزود: طی دو هفته آینده با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و آزادسازی نرخ انرژی مسلما تورم تاحدودی افزایش پیدا می‌کند که بهترین روش برای مهار این تورم اجرای اصل «44» و خصوصی‌سازی واقعی و سرمایه‌گذاری در بورس است.

وی تصریح کرد: آنچه مسلم است دولت برای جبران کسری بودجه هزینه‌ها را کاهش داده و همان‌گونه که شاهد هستیم دولت خواستار آن شده تا افرادی که استطاعت مالی دارند از دریافت یارانه انصراف دهند تا کمی التهابات مالی موجود کاسته شود.
بقایی با بیان اینکه توقع مردم از بازار ریسک‌پذیری مانند بورس دریافت سودی بیش از 30 تا 40 است، افزود: به نظر می‌رسد صنایعی همچون خودرویی‌ها و بانکی‌ها در سال 93 چشم‌انداز مثبتی داشته باشند. بقایی با بیان اینکه سال 93 سال خوبی برای صنایع ساختمانی نیز خواهد بود، افزود: امسال صنایع ساختمانی رونق می‌گیرد و با افزایش نرخ سیمان بهای مسکن نیز رشد خواهد داشت که همین موضوع باعث رونق مسکن در بورس خواهد شد.

هادی مومنی

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*