خانه / بورس و سهام / رقیب تازه نفس برای بازار بورس

رقیب تازه نفس برای بازار بورس

درحالی که اغلب کارشناسان و مسئولین اقتصادی کشور بر وجود پتانسیل رشد در بازار سرمایه تأکید دارند اما واقعیت های موجود تاکنون بیانگر روند دیگری در بورس بوده است. روندی که از فصل زمستان سال 92 آغاز شده و تاکنون نیز با افت و خیز ادامه یافته است.

در این خصوص عظیم ثابت مدیر امور بازار شرکت تامین سرمایه آرمان به خبرنگار بورس نیوز گفت: در حال حاضر بازار با ابهامات فراوانی مواجه است که این ابهامات عمدتاً از ناحیه طرح تحول اقتصادی و عملی شده گام دوم آن در سال جدید می باشد.

وی خاطر نشان ساخت: تأثیر اجرای این طرح بر تغییرات قیمتی و درآمدی در بازارهای مختلف به دلیل ابعاد گستره آن بگونه است که نمی توان برآورد دقیقی از چشم انداز شرکت های مختلف داشت لذا بنظر می رسد فعالان بازار سرمایه اعم از حقیقی ها و حقوقی ها به جمع بندی لازم برای حضور جدی در بازار سرمایه نرسیده اند.

ثابت ادامه داد: عدم حضور حقوقی ها به عنوان رکن اصلی معاملات و ثبات بازار باعث شده تا نوسانات گسترده ای در روند معاملات بورس شکل گیرد و به عبارت دیگر در مقطع فعلی چه در هنگام رشد و چه در هنگام افت رفتار غیر منطقی را شاهد باشیم وی مهمترین مشکل فعلی بازار سرمایه را رفتار غیر علمی فعالان بازار سرمایه دانست و تأکید کرد در حال حاضر شاهد صف محوری در روند معاملات بورس هستیم چنانچه هر نمادی که با صف خرید یا صف فروش مواجه می شود سیل تقاضا به سوی آن گسیل می شود و تا مدتی شاهد افت یا رشد بی دلیل آن نماد هستیم که این روند در نهایت به نفع بازار سرمایه تلقی نمی شود.

این کارشناس بازار سرمایه نیز در ادامه با تأکید بر وجود پتانسیل بالا به منظور رشد در بازار سرمایه به خبرنگار بورس نیوز گفت: با توجه به وضعیت کلان اقتصاد کشور در سال های اخیر و به خصوص سال گذشته و تشدید رکود اقتصادی به دلایل مختلف و پس از رکود در صنعت مسکن و افت بازارهایی همچون طلا و ارز در سال گذشته شرایط استثنایی برای رشد بورس شکل گرفت که نباید انتظار داشت این شرایط تداوم یابد همانگونه که در حال حاضر نیز شاهد رقابت سخت و ناعادلانه بازار پول با بازار سرمایه هستیم. بنابراین فعالان بازار سرمایه نباید انتظار داشته باشند روندی که در سال 92 در بورس شاهد آن بودیم در سال جدید هم ادامه یابد و لذا این دسته از فعالان اقتصادی کشور نیز باید سطح توقعات خود را با شرایط واقعی تعدیل نمایند.

وی در خصوص رونق بازار پول نیز به مسئولین توصیه کرد: هرچند گفته می شود رشد نرخ سود سپرده های بانکی قانونی نیست اما در عمل بانک ها و مؤسسات مالی اعتباری با استفاده از راهکارهای مختلف و برای جذب هرچه بیشتری نقدینگی با روش های مختلف سود قابل توجهی را به سپرده گذاران خود می دهند که با توجه به ریسک پایین آن، انتظار نمی رود سپرده گذاران بانکی تمایلی به حضور در بخش های مختلف اقتصادی و سرمایه گذاری در آنها که طبیعتاً با ریسک نیز همراه است داشته باشند و حتی احساس می شود فعالان بخش های مختلف از جمله بازار سرمایه نیز تمایل بیشتری نسبت به گذشته به بازار پول و سپرده گذاری در بانک ها از خود نشان می دهند. که این برخلاف سیاست های کلی کشور در بخش تولید و سرمایه گذاری و رونق اقتصادی می باشد و باید مسئولین امر تلاش بیشتری در جهت حفظ جایگاه بازار سرمایه داشته باشند. چراکه رونق این بخش می تواند موجب کنترل تورم و کاهش سفته بازی و در نهایت رونق اقتصادی گردد.

وی در پایان به فعالان بازار سرمایه نیز توصیه کرد در فصل بهار بیش از پیش خویشتنداری کرده و با دید بلند مدت تری نسبت به سرمایه گذاری در بازار سرمایه اقدام نمایند و در سرمایه گذاری های خود نیز با نگاه به چشم انداز هر صنعت و با پرهیز از صف محوری اقدام نمایند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*