خانه / بورس و سهام / آنچه در بازار بورس روز سه شنبه 19 فروردین گذشت

آنچه در بازار بورس روز سه شنبه 19 فروردین گذشت

سه شنبه نوزدهم فروردین بازار به مدار صعود بازگشت و بدین ترتیب شاهد رشد شاخص های اصلی بازار بودیم . در این معاملات افزایش ارزش سهام در تعداد قابل ملاحظه ای از نمادها به ویژه در گروه خودرو، مخابرات، فنی مهندسی و برخی نمادهای پتروشیمی و پالایشی، فلزی و غذایی و دارویی در عملکرد مثبت شاخص ها تاثیر شایانی داشتند

.روز جاری شاخص کل بورس تهران با ثبت افزایشی 398 واحدی به 77817 واحد رسید. دو نماد “خودرو” و “قنیشا” بیشترین افزایش قیمت و “کسرام” و “دلقما” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند. همچنین “اخابر” بیشترین تاثیر مثبت و “فارس” بالاترین اثر منفی را بر شاخص گذاشتند.

 با از سرگیری معاملات در روز سه شنبه شاهد احیای روند قیمتی در بسیاری از صنایع بزرگ و کوچک بازار بودیم. رونق معاملات به ویژه در گروه هایی همچون مخابرات، فنی مهندسی، خودرو و تعداد محسوسی از نمادها در بخش هایی همچون پالایشی و فلزی و بانکی و چند رشته ای منجر شد تا شاخص به سرعت از نیمه کانال 77 هزار واحدی عبور کند.

این سیر در یک ساعت ابتدایی معاملات ادامه یافت اما رفته رفته با فروکش کردن جو هیجانی ابتدای روز در نمادهای پیشرو و ورود تعدادی از نمادها در گروه های مختلف به محدوده منفی، شیب صعودی شاخص تعادل شد. این روند تا اواخر ساعت دوم معاملات ادامه یافت اما در این برهه بازگشایی خودرو و معاملات پر حجم بر روی این نماد در درصدهای مثبت، شاخص را با جهشی محسوس روبرو ساخت و بدین ترتیب تایک قدمی دستیابی به کانال 78 هزار واحدی قرار گرفت. در ادامه افول تعداد محسوسی از نمادها به ویژه در گروه هایی همچون بانک، حمل و نقل، دارویی و پتروشیمی به محدوده منفی از روند رو به رشد شاخص جلوگیری کرد. در ساعت پایانی نیز منفی تر شدن فضای معاملات در تعداد بیشتری از نمادها منجر شد تا شاخص کل با شیبی منفی اما بسیار ملایم به حرکت خود تا پایان معاملات ادامه دهد.

امروز مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس از واگذاری سهام شرکت های گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان و پتروشیمی جم از سوی شرکت بازرگانی پتروشیمی به این مجموعه به منظور تسویه بدهی ها خبر داد. نژاد سلیم در این زمینه اعلام کرده که در حال حاضر میزان سهام قابل واگذاری به طور دقیق مشخص نشده و این امر پس از انعقاد قرارداد فی مابین دو شرکت طی روزهای آتی تعیین خواهد شد.وی همچنین از عرضه سهام شرکت ها زیر مجموعه فارس در فرابورس از جمله پتروشیمی برزویه در صورت بهبود شرایط بازار سرمایه سخن به میان آورده است.

روز جاری معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوریدر صحن علنی مجلس حاضر شد و در برابر سوالی پیرامون نرخ خوراک گازی پتروشیمی ها اعلام کرد که نرخ قیمت خوراک گاز دقیقا براساس قانون تعیین خواهد شد.

همچنین پس از آنکه در زمستان گذشته شاهد موضع گیری تند و تیز شرکت ملی نفت به تبع اعلام سازمان خصوصی سازی مبنی بر قرار گرفتن نام 12 شرکت زیر مجموعه شرکت مادر تخصصی ملی نفت ایران در فهرست واگذاری ها بودیم، امروز رئیس ستاد اصل۴۴قانون اساسی شرکت ملی نفت در گفتگو با یکی از خبرگزاری های داخلی اعلام کرد که واگذاری 6 شرکت از میان این 12 شرکت منتفی شده و واگذاری بقیه شرکت ها در حال بررسی می باشد. گفته شده این اقدام با هماهنگی وزارت نفت و سازمان خصوصی سازی صورت گرفته است.

در عین حال قرار است که در روز یکشنبه پیش رو، بلوک 13،75 درصدی گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان به قیمت پایه 210 تومان برای هر سهم به وکالت از تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو توسط کارگزاری حافظ به صورت یکجا و نقد در فرابورس عرضه شود.

روز جاری رئیس سازمان بورس نیز صحبت هایی را پیرامون تاثیر هدفمندی یارانه ها بر بازار سرمایه مطرح کرد. صالح آبادی در این زمینه اعلام کرد با توجه به اینکه نرخ حامل های انرژی اعلام شده است ، شرکتها باید تأثیرات اجرایی شدنفاز دوم هدفمندی یارانه ها را به بازار اعلام کنند.

معاون معدنی وزیر صنعت نیز اظهارات را پیرامون تغییرات نرخ سیمان مطرح کرد. سرقینی در مصاحبه ای اظهار داشت این وزارتخانه متعهد به توافق خود با انجمن سیمان در مورد قیمت‌گذاری سیمان است اما این قیمت‌گذاری باید به گونه ای باشد که به بازار شوک وارد نیاید.وی افزایش قیمت اخیر را بدون هماهنگی دانست و اعلام کرد برای حل این مشکل با تولیدکنندگان سیمان در حال مذاکره هستیم .

امروز همچنین می توان به رشد قیمت طلا و افزایش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد. طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 97 هزار و چهارصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3054 تومان در حال معامله است.

 روز سه شنبه جو مبهم و بعضا مثبتی بر بسیاری از گروه ها حاکم بود.درگروه معدنی 2 نماد رشد کرده اند.در این گروه “کبافق” صف فروش دارد.درگروه محصولات شیمیایی تنها 10 نماد در محدوده مثبت به کار خود پایان داده اند. در این گروه امروز نیز “پاکشو”صف خرید خود را حفظ کرده است. درگروه فلزات اساسی 16 نماد رشد کرده اما 3 نماد از میان آنها در آخرین معاملات منفی شده اند. در این گروه بار دیگر”ارفع” با ملموس ترین صف خرید روبرو بوده و “فولاژ” صف فروش دارد. در بخش مخابرات هر دو نماد مثبت بوده و “اخابر” صف خرید محسوسی دارد. در بخش فنی مهندسی هر دو نماد مثبت بوده و معاملات متعادل است. در بخش خودرو 5 نماد در درصدهای منفی به معاملات روزانه پایان داده اند. در این بخش تنها “خپویش” صف فروش سبکی را داشته و “خمهر” بالاترین صف خرید را تجربه می کند. در بخش شرکت های چند رشته ای تنها “وغدیر” مثبت بوده و معاملات متعادل گزارش می شود. در گروه بانکی 6 نماد مثبت بوده اند. در گروه سرمایه گذاری 7 نماد رشد کرده اند.در این گروه همانند گروه بانکی صف خرید و فروش خاصی به چشم نمی خورد. در بخش محصولات نفتی 5 نماد در محدوده مثبت قیمتی باقی مانده اند. در این گروه “شنفت” باز هم صف فروش محدودی دارد. در گروه دارویی 11 نماد افزایش ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند. در این گروه باز هم”دزهراوی ” بالاترین صف خرید را دارد.در معاملات بخش غذایی 5 نماد افت کرده و 3 نماد نیز در آخرین معاملات منفی بوده اند. در این گروه نماد “غمینو” برترین صف خرید را به خود می بیند. در میان قندی ها 7 نماد مثبت بوده اند.در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک تنها 2 نماد با افت قیمت مواجه شده اند. در گروه ساختمانی 5 نماد کاهش ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه “ثشاهد” به صف خرید رسیده است. در این میان در گروه سیمانی 12 نماد منفی بوده اند. در این گروه “سفارس” بالاترین صف خرید را تجربه می کند.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 580 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”خودرو” و”خاهنح” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 85 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”ثتران” و”دی” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*