خانه / جالب و خواندنی / روابط فرا زناشویی در محل کار

روابط فرا زناشویی در محل کار

روابط خارج از چهارچوب زناشویی نه تنها می‌تواند شیرازه خانواده‌ای را از هم بپاشد بلکه تاثیرات منفی شدیدی روی فرزندان نیز می‌گذارد. در عصر جدید با توجه به افزایش فرصت‌های شغلی برای زنان یکی از موقعیت‌هایی که در آن احتمال تشکیل چنین روابطی زیاد است محل کار است.

 نتایج پژوهش‌هاي یکی از کشورهای غربی نشان می‌دهد 46 درصد زنان و 62 درصد شوهران عهدشکن با فردی در محل کار خود رابطه فرا زناشویی داشته‌اند.

طلاق توافقی زناشویی روابط محل کار روابط زن و مرد روابط دختر و پسر رابطه جنسی در محیط کار

به گفته علي نقي قاسميان، مشاور طلاق توافقی معاونت پیشگیری از جرم دادگستری اصفهان این روابط ممکن است به علت تماس‌ها و ارتباطاتی که افراد در محل کار طی انجام پروژه‌ها و ماموریت‌های مشترک دارند رخ دهد و از دیگر عوامل زمینه ساز این روابط، میزان دسترس پذیری و زمان‌هایی است که کارمندان به تنهایی در اتاق و با هم مشغول به فعالیت می‌شوند.

وي مي‌گويد: البته مشخص است که جذابیت‌های ظاهری و شخصیتی نیز می‌توانند روند رابطه را تسهیل کرده و تسریع بخشند زيرا سطح تماس و ارتباطات منظم و مداوم به مرور می‌تواند تبدیل به صمیمت در رابطه شود و اين صمیمیت معمولا منتج به عهدشکنی زناشویی از بعد عاطفی و شاید در ادامه، جسمی و سپس جنسی ‌شود.

با همسرتان روابط باز و شفاف داشته باشيد

اين روانشناس با بيان اينكه همسری که درگیر این ارتباطات می‌شود کمتر وقت، هزینه و انرژی برای خانواده خویش می‌گذارد، مي‌افزايد: معمولا این روابط خارج از چهارچوب، منجر به تخریب پیوند زناشویی و جدایی می‌شود هرچند در حال حاضر با توجه به پژوهش‌ها و تحقیقاتی که در علم روانشناسی، زوج درمانی و مشاوره شده است زوجین می‌توانند با سعی و تلاش پیوند زخم خورده خویش را التیام بخشند.

قاسميان نژاد با اشاره به راهكارهايي پیشگیری از ایجاد روابط فرا زناشویی در محيط كار مي‌گويد: سعی کنید روابط باز و شفافی با همسر خویش داشته باشید و درباره هر چیزی که می‌تواند رابطه شما با همسرتان را تحت‌الشعاع قرار دهد با هم صحبت کنید؛ این کار مستلزم ایجاد فضایی امن در خانواده برای اظهار نظر و بیان دغدغه‌ها است.

وي ادامه مي‌دهد: هم‌چنین بهتر است به صورت منظم زمانی را برای با هم بودن و بیرون رفتن اختصاص دهید زيرا زمان‌هایی را که به تنهایی با همسر خویش در طول روز می‌گذرانید در حقیقت شارژکننده باتری‌های صمیمت و عواطف پیوند شما هستند.
طلاق توافقی زناشویی روابط محل کار روابط زن و مرد روابط دختر و پسر رابطه جنسی در محیط کار
متعهد باشيد

اين روانشناس با اشاره به اينكه همسران بايد از تعهد خود نسبت به ازدواج و پیمانی که بسته‌اند مواظبت و پاسداری کنند، تصريح مي‌كند: تعهد مانند ستونی است که خیمه ازدواج شما را سر پا نگه می‌دارد و تعهد همسران نسبت به يكديگر باعث رشد اعتماد، وفاداری، ایثار و از خود گذشتگی در فضای خانواده می‌شود زيرا پژوهش‌ها نشان می‌دهد همسرانی که به هم متعهدند کمتر به سپری كردن وقت خود با افراد دیگر فکر می‌کنند.

قاسميان‌نژاد با بيان اينكه زوجين بايد پیوند زناشویی و مسؤلیت و تعهد ازدواج را اکثر اوقات در ذهن مرور کنند و آن را در زندگی در اولویت های بالا قرار دهند، خاطر نشان مي‌كند: افکار و تخیلات خود را کنترل کنید؛ ممکن است بگویید فکر و خیال همیشه به عمل منجر نمی‌شود اما بدانید که تخیل و فکر کردن به داشتن یک رابطه صمیمانه با همکارتان یا فکرکردن به جذابیت‌های ظاهری (صورت، اندام و غیره) او احتمال تشکیل رابطه را هرگاه فرصت فراهم شود، زیاد می‌کند.

طلاق توافقی زناشویی روابط محل کار روابط زن و مرد روابط دختر و پسر رابطه جنسی در محیط کار

محيط كار را مرز بندي كنيد

وي مي‌افزايد: محدودیت‌ها و مرزهای مشخصی را در محل کار برای خود تعیین کنید زيرا این اصلا نشانه خوبی نیست که همکاران شما بیشتر از همسرتان از زندگی خصوصی و فردی شما مطلع باشند یا مصاحبت، تبادل فکر و احساس در محل کار بیش از محیط خانواده باشد.

مشاور طلاق توافقی معاونت پیشگیری از جرم دادگستری اصفهان مي‌گويد: از تنها بودن و تنها شدن با همکار جنس مخالف تا حدامکان دوری کنید زيرا تنها بودن با همکار جنس مخالف مخصوصا اگر قبلا به او فکر می‌کرده‌اید یا اینکه جذابیت‌های خاصی دارد یا به به اندازه کافی حریم‌ها را رعایت نمی‌کند احتمال ایجاد رابطه فرازناشویی را زیاد می‌کند.

قاسميان‌نژاد اضافه مي‌كند: نكته بالا اصلا به این معنا نیست که اگر با همکار جنس مخالف تنها شدید قطعا با او تشکیل رابطه می‌دهید اما هرچه فعالیت‌های مشترک شما با هم بیشتر شود احتمال ایجاد یک پیوند صمیمانه و رابطه فرازناشویی نيز بیشتر است.
از تماس‌هاي غيركاري بپرهيزيد

وي با تاكيد بر اينكه مکالمات و صحبت‌هایی که با همکاران از جنس مخالف دارید در حوزه کاری و مربوط به فعالیت‌های شغلی باشد، تصريح مي‌كند: هرگاه احساس کردید مسیر صحبت به سمت مسائل شخصی و خصوصی می‌رود مکالمه را سریعا قطع کنید.

اين روانشناس تاكيد مي‌كند: هر اندازه که از نظر احساسی و عاطفی بازتر باشید، بیشتر نسبت به تشکیل رابطه با صمیمیت عاطفی آسیب‌پذیر خواهید بود و بر عکس، از روابط صمیمانه با همسر خود بیشتر دور می‌شوید زيرا صمیمیت احساسی و عاطفی با همکار، می‌تواند بسیار خطرناک باشد و نسبت به روابط فرازناشویی یک شبه (بدون صمیمیت و صرفا برای ارضای شهوت) آسیب بیشتری به پیوند شما وارد می‌کند.

ایسنا

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*