خانه / بورس و سهام / قربانی‌های بورس را در سال 93 بشناسید

قربانی‌های بورس را در سال 93 بشناسید

شرکت‌های بورسی از همین حالا منتظر هستند تا طرح دوم هدفمند شدن یارانه‌ها به صورت کامل به اجرا درآید و با تحلیل وضعیت بتوانند صورت‌های مالی خود را دستخوش تغییرات زیادی کنند.

در این میان همه شرکت‌ها پس از اجرای این طرح به صورت یکسان دچار آسیب نمی‌شوند. صنعت‌های حاضر و شرکت‌های متبوع آنان مشخص می‌کنند که چقدر تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

در همین زمینه مدیر واحد مشاوره و سبدگردانی کارگزاری خبرگان درباره این تحولات می‌گوید: اگرچه بازار در چند روز گذشته با صعود و نزول همراه بود اما با توجه به افت حدودا 1000 واحدی شاخص کل طی دو روز گذشته نمی‌توان اظهار کرد که وضعیت بازار مثبت شده است.

به‌طور کلی وضعیت بازار سرمایه تقریبا متعادل و همراه با صعود می‌باشد.

کیا در گفت‌وگو با بورس‌نیوز عنوان کرد: همچنین انتظارات از اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها حدودا یک‌سالی است که شکل گرفته و تحلیلگران بازار سرمایه تاثیر طرح هدفمندی یارانه‌ها را در تحلیل‌های خود لحاظ کرده‌اند اما مساله قابل توجه این است که اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها دو تاثیر بر وضعیت بازار سرمایه خواهد گذاشت؛ تاثیر اول مربوط به اثر روانی است که از قبل نیز قابل پیش‌بینی بود و تاثیر دیگر اثر بنیادی است.

در این راستا صنایعی از افزایش حامل‌های انرژی بیشترین تاثیر را می‌پذیرند که جهت افزایش نرخ محصولات خود نیازمند مجوز دولت می‌باشند زیرا متاسفانه یک تاخیر زمانی بین افزایش قیمت حامل‌های انرژی و مجوز افزایش نرخ فروش محصولات وجود دارد که این تاخیر زمانی باعث می‌شود تا زمان اخذ مجوز افزایش نرخ محصولات، حاشیه سود شرکت‌های مرتبط با آن صنایع کاهش یابد.

وی بیان کرد: از طرف دیگر شرکت‌هایی که صادرات انجام می‌دهند و با مشکل انجام قیمت‌گذاری توسط دولت مواجه نمی‌شوند با توجه به اینکه مطابق پیش‌بینی‌ها، نرخ‌های جهانی با افزایش همراه نیستند بنابراین این شرکت‌ها نیز با مشکل مواجه می‌شوند زیرا شرکت‌های صادراتی با توجه به رشد قیمت‌های جهانی و همچنین افزایش نرخ ارز رشد می‌کنند اما با توجه به توافقات ژنو که در تیر ماه قرار است صورت بگیرد، پیش‌بینی می‌شود که نرخ ارز کاهش یابد که در این صورت شرکت‌های صادراتی مذکور باید تیراژ تولید خود را افزایش دهند که در این حالت نیز با یک تاخیر زمانی دیگر مواجه هستیم و آن این است که با کاهش نرخ ارز، حاشیه سود شرکت‌ها کاهش می‌یابد و با یک تاخیر زمانی پس از تاثیر فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها تیراژ تولید شرکت‌ها افزایش می‌یابد که در نتیجه در مقطعی با کاهش حاشیه سود مواجهیم.

مدیر واحد مشاوره و سبدگردانی کارگزاری خبرگان افزود: به‌طور کلی با توجه به تاثیرات فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و همچنین تاثیر توافقات ژنو در تیرماه و ابهاماتی که در این زمینه در راستای افزایش قیمت حامل‌های انرژی و تاثیرگذاری دو مقوله مذکور بر روند بازار سرمایه می‌گذارند بنابراین این عوامل باعث شدند که شرکت‌ها گزارشات مالی خود را محتاطانه ارایه دهند.

وی در خاتمه افزود: در سال‌جاری نباید به دنبال صنایع پربازده باشیم بلکه سهامداران باید تمرکز خود را روی تک‌سهم‌های مناسبی از صنایع قرار دهند زیرا متاسفانه بازار سرمایه کارایی لازم را ندارد و در صورت منفی شدن بازار تمامی صنایع مرتبط به گروه‌ها منفی می‌شوند بنابراین بهتر است در هر صنعت به شناسایی شرکت‌ها بپردازیم. صنایعی که در سال‌جاری مزیت نسبی و بازدهی بالاتری دارند عبارتند از صنعت خودرو، بانکداری و رایانه. به‌طور کلی صنعت خودرو با توجه به پیش‌بینی‌های خوشبینانه نسبت به توافقات ژنو در تیرماه به نظر می‌رسد به صورت چشمگیری با بازدهی مطلوبی همراه باشد.

همچنین با توجه به اینکه عامل رشد صنعت خودرو افزایش تیراژ تولید می‌باشد که در نهایت به سودآوری بیشتری منجر می‌شود و با توجه به خبرهایی که از خودرویی‌ها در راستای افزایش شیفت کاری به گوش می‌رسد در نتیجه مجموع عوامل مذکور دال بر تحول صنعت مذکور با توجه به توافقات ژنو می‌باشد. صنعت بانکداری نیز با توجه به گشایش روابط بین‌المللی و گردش سرعت پول و همچنین صنعت رایانه به پشتوانه صنعت بانکداری از جمله صنایع پربازده در سال‌جاری محسوب می‌شوند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*