خانه / بورس و سهام / فرصت‌ طلب‌های بازار بورس کجا هستند‌؟

فرصت‌ طلب‌های بازار بورس کجا هستند‌؟

سال 92 نوعی هشدار برای سهامداران بود که همیشه نمی‌توان بازده‌های آنچنانی را انتظار داشت اما در عین حال موجب شد تا بازده‌های 50،60 درصدی فعلی به چشم سهامدار ناچیز آید و این می‌تواند نوعی زنگ خطر برای بازار باشد‌.روند معاملات بازار سرمایه در ماه‌های اخیر درحالی از تحلیل فاصله گرفته است که نقش معاملات حقوقی‌ها در بازار کمرنگ به چشم می‌خورد‌.

در همین رابطه رضا زنگنه، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با اکوبورس از کاهش عمق معاملات بازار سهام به دلیل کاهش فعالیت حقوقی‌ها سخن می‌گوید‌‌.

وی عمده فعالیت جاری بازار را بر عهده حقیقی‌های بازار می‌داند که به‌طور عمده به صورت کاملا هیجانی عمل می‌کنند‌‌. زنگنه از عمده دلایل شرایط فعلی را از یکسو تغییرات و تحولات دولت و انتظار برای تعویض مدیران و از سوی دیگر افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی برشمرد‌‌. به عقیده وی این امر موجب می‌شود که حقوقی‌ها به سمت سرمایه‌گذاری در بانک راغب شوند و مدیریت سهام شرکت‌ها را رها کنند‌.

این کارشناس بازار سرمایه از جمله راه‌های کمک به شرایط فعلی بازار را تعهد گرفتن از شرکت‌ها برای داشتن بازارگردان مناسب از طرف سازمان بورس می‌داند‌‌. به عقیده وی در ایران نیز مانند بسیاری از کشور‌های پیشرفته نیازمند بازارگردان‌ها در بازار سرمایه هستیم‌‌.

زنگنه معتقد است که در سال‌جاری به دلیل ثبات انواع بازار‌ها در کشور، رسیدن به بازدهی 30 تا 40 درصد در بورس سودی منطقی به نظر می‌رسد‌. اما عباس هشی، حسابرس معتمد بورس  مبنای معاملات صحیح در بازار سرمایه را در گام اول بررسی صورت‌های مالی تاریخی، سپس بودجه برآوردی شرکت‌ها و در نهایت تحلیل آثار عوامل خارج از شرکت مانند تصمیمات دولت می‌داند‌‌.

وی در رابطه با نحوه معاملات معتمدان داخل شرکت‌ها عنوان کرد: افرادی که دسترسی به اطلاعات محرمانه شرکت‌ها دارند به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول کسانی هستند که هم خودشان و هم بستگان نزدیک آنها ممنوع‌المعامله هستند مانند حسابرسان یا مدیران مالی و اعضای هیات‌مدیره و دسته دوم کسانی هستند که می‌توانند معامله کنند اما باید معاملات خود را در بازار از طریق رسانه‌ها به عموم اطلاع دهند‌‌.

این استاد دانشگاه شهیدبهشتی، بازیگران اصلی بازار سرمایه را سهامداران عمده‌، دولت، شبه دولت و نهاد‌ها می‌داند که در یک بازار سالم معاملات آنها باید توسط قوانین و مقررات کنترل شود و در این بین غالبا حقیقی‌ها دنباله‌روی حقوقی‌ها هستند‌‌.

وی شوک تغییر قیمت‌های کالاها و حامل‌های انرژی در بودجه را که موجب شد تا سودآوری در بازار سرمایه غیرقابل پیش‌بینی شود از جمله دلایل خروج نقدینگی از بازار می‌داند‌‌ چراکه به عقیده وی از یکسو حقوقی‌ها به هنگام تهیه ترازنامه مجبورند از سهام شرکت خود حمایت کنند تا موقع تقسیم سود با مشکل روبه‌رو نشوند و از سوی دیگر سهامداران از شرکت‌ها انتظار سودآوری دارند همه این موارد موجب می‌شود تا حقوقی‌ها که مجبور به پاسخگویی به سهامداران خود هستند در جهت کسب سود به بازار‌هایی روی آورند که سودآوری بهتری دارند، حتی اگر این بازارها‌، بازار سرمایه نباشند‌.

 این کارشناس بازار سرمایه از جلسه آقای عسگری مارانی، مدیر عامل سرمایه‌گذاری ملی ایران با حقوقی‌ها پیش از عید یاد می‌کند که در آن توافق همه حقوقی‌ها بر مبنای حمایت از سهام شرکت‌ها بود اما روند بازار حکایت از عمل نکردن به این تعهد دارد‌ همه این موارد موجب شده است تا در حال حاضر حقیقی‌ها به دو دسته عمده تحلیلگرها و دنباله‌رو‌ها تقسیم شوند و معاملات بازار حول تصمیمات آنها بچرخد‌‌.

حسابرس معتمد بازار سرمایه از جمله راه حل‌های این مشکلات را عدم دخالت مسوولان اقتصادی در قوانین بورس دانست و عنوان کرد‌: «بورس نباید حیاط خلوت وزیر اقتصاد باشد‌‌. در دولت قبل بورس محل سهام شرکت‌هایی بود که برخلاف نظر حسابرس که عنوان شده بود به دلیل سوءاستفاده از اطلاعات محرمانه شرکت توسط برخی معتمدان شرکت باید معاملات آن ممنوع شود‌، به دلیل دخالت وزیر اقتصاد وقت معاملات آن صورت می‌گرفت‌ و این دسته موارد موجب می‌شود تا کنترل و مدیریت بازار تقریبا ناممکن گردد‌.» وی معتقد است که در دولت فعلی هم وزیر اقتصاد دست تنهاست و باید بستری فراهم شود تا اقتصاد مردمی شود‌‌. همان‌طور که در بندهای اول تعریف اقتصاد مقاومتی نیز آمده است که باید تصدی‌گری دولت هر چه کمتر و نقش مردم هر چه بیشتر گردد‌.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*