خانه / بورس و سهام / بورس خاکستر نشین شد / آنچه در بازار بورس روز شنبه 23 فروردین گذشت

بورس خاکستر نشین شد / آنچه در بازار بورس روز شنبه 23 فروردین گذشت

شنبه بیست و سوم فروردین شاهد افت بیش از پیش ارزش سهام در گروه های مختلف بازار و ریزش قابل ملاحظه شاخص های بورسی و فرابورسی بودیم.سقوط ارزش سهام در بسیاری از نمادها به ویژه در بخش هایی همچون پتروشیمی، خودرویی، پالایشی، مخابرات، فنی مهندسی، بانکی، فلزی و معدنی در افت ملموسی شاخص ها بسیار موثر بوده و درمقابل گروه قندی با اقبال سرمایه گذاران مواجه شده است.

روز جاری شاخص کل بورس تهران با ثبت کاهشی 922 واحدی به 76501 واحد رسید.دو نماد “قزوین” و “قشکر” بیشترین افزایش قیمت و “کسرام” و “خنصیر” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند.همچنین “شبندر” بیشترین تاثیر منفی و “وغدیر” بالاترین اثر مثبت را بر شاخص گذاشتند.

 با از سرگیری معاملات در هفته جاری،شاخص کل بورس به لطف رونق معاملات در تعدادی از نمادهای پیشرو مانند “وغدیر” در مدار صعود قرار گرفت و اوضاع مناسب در گروه های کوچکی همچون قندی، تجهیزاتی، کانی غیر فلزی و تعداد محسوسی از نمادهای سیمانی نیز بر این روند دامن زد اما این روند به سرعت تحت تاثیر جو منفی حاکم بر دیگر گروه ها به ویژه پالایشی و پتروشیمی، فنی مهندسی، بانکی و خودرویی مختل شد و شاخص به محدوده منفی خزید.در ادامه جو معاملات در گروه هایی همچون فلزی و مخابرات نیز منفی تر از ابتدای روز شد و بدین ترتیب شاخص کل در کمتر از دوساعت کانال 77 هزار واحدی را نیز از دست داد. اما این پایان کار نبود و با افزایش عرضه ها در نمادهای منفی بازار به خصوص در بخش هایی همچون پالایشی، مخابرات ، پتروشیمی و بانکی، معدنی و فلزی این نماگر باز هم به سیر منفی خود ادامه داد. عرضه برخی از صف های فروش در این برهه بر افت بیش از پیش شاخص دامن زد تا شاخص در پایان معاملات در آستانه از دست دادن نیمه کانال 76 هزار واحدی نیز قرار بگیرد.

امروز اعلام شد که در جلسه ای میان هیات عامل سازمان خصوصی سازی و نماینده شرکت مادر تخصصی ملی صنایع پتروشیمی، فهرست تفکیکی شرکتهای زیر مجموعه قابل واگذاری این شرکت در سال 1393 در قالب موارد گروه یک و گروه دو بررسی گردید و بنا شد تا فهرست شرکت‌های قابل فروش برای تصویب قطعی برنامه واگذاری آنها در سال جاری به هیات واگذاری ارائه شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در گفتگو با شانا اعلام کرد بخشنامه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی در مورد این که از اول مهر ١٣٩١ باید مبنای محاسبه قیمت خوراک ١٣ سنت باشد با رایزنیهای وزارت نفت لغو شده است. شعری مقدم در این زمینه اظهار داشت در تیر ماه سال ٩٢ بخشنامه ای از طرف ستاد تدابیر ویژه اقتصادی ابلاغ شده بود که قیمت گاز ١٣ سنت از شش ماهه دوم سال 91 باید اعمال شود که این مصوبه با پیگیریهای وزارت نفت به این دلیل که شرکتهای پتروشیمی سود سهام را پرداخته و دفترهای خود را بسته بودند و امکان رجوع به قبل وجود نداشت، از سوی ستاد لغو شد.

همچنین روز گذشته معاون معدنی وزیر صنعت در گفتگو با یکی از خبرگزاریهای داخلی عنوان کرد که پیشنهاد عوارض 30 درصدی در مورد صادرات سنگ آهن خام به دولت ارائه شده اما کماکان مصوبه‌ای در این مورد نهایی نگردیده است. در عین حال عوارض 30 درصدی صادرات محصولات سنگ آهنی ابلاغ گردیده است.

در عین حال روز جاری عرضه عمده 79 درصد از سهام شركت مارگارين متعلق به شركت صافولا بهشهر به قيمت پايه 1200 تومان برای هر سهم در بورس در دستور کار قرار گرفت که این عرضه با موافقت به انجام رسید.

امروز همچنین می توان به ثبات قیمت طلا و کاهش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد. طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 98 هزار و هشتصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3079 تومان در حال معامله است.

روز شنبه جو منفی بر بسیاری از گروه ها حاکم بود. درگروه معدنی همه نمادهای معامله شده با افت ارزش سهام مواجه بوده اند. در این گروه “کبافق” سنگین ترین صف فروش را تجربه می کند.درگروه محصولات شیمیایی تنها 8 نماد در محدوده مثبت به کار خود پایان داده اند. در این گروه باز هم”پاکشو”صف خرید خود را حفظ کرده و “شپلی” صف فروش را تجربه می کند. درگروه فلزات اساسی نیز 4 نماد رشد کرده اند. در این گروه “فولاژ” با ملموس ترین صف فروش روبرو بوده است. در بخش مخابرات هردو نماد منفی بوده و “اخابر” صف فروش دارد. در بخش فنی مهندسی هر دو نماد منفی بوده و “رمپنا” با صف فروش قابل ملاحظه ای به کار خود پایان داده است. در بخش خودرو 7 نماد در درصدهای مثبت به معاملات روزانه پایان داده اند که البته این نمادها از میان قطعه سازان بوده اند. در این بخش “خودرو” سنگین ترین صف فروش را داشته و “خمهر” بالاترین صف خرید را تجربه می کند. در بخش شرکت های چند رشته ای تنها “وغدیر” مثبت بوده که این نماد نیز در آخرین معاملات منفی شده است. در گروه بانکی همه نمادها سقوط کرده اند. در این گروه “وانصار” صف فروش بالاتری از سایر نمادهای منفی دارد. در گروه سرمایه گذاری 2 نماد رشد کرده اند. در این گروه “وساپا” بالاترین صف فروش را تجربه می کند. در بخش محصولات نفتی تنها 3 نماد مثبت بوده اند. در این گروه “شبندر” ملموس ترین صف فروش را به خود می بیند. در گروه دارویی 4 نماد رشد ارزش سهام را پشت سر گذاشته و 1 نماد نیز در آخرین معاملات مثبت شده است. در این گروه باز هم”دزهراوی ” بالاترین صف خرید را دارد و “کی بی سی” صف فروش را تجربه می کند.در معاملات بخش غذایی 6 نماد رشد کرده اند. در این گروه نماد “غمارگ” برترین صف خرید را به خود می بیند. در میان قندی ها همه نمادها در درصدهای مثبت به کار خود پایان داده اند.در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک همه نمادها با افت قیمت مواجه شده است. در گروه ساختمانی 2 نماد افزایش ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه “وساخت” صف فروش را تجربه می کند. در این میان در گروه سیمانی 5 نماد ددر درصدهای مثبت به معاملات روزانه پایان داده اند. در این گروه صف های خرید و فروش محدودی دیده می شود.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 463 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”وپارسح” و”وبصادر” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 141 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد” ارفع” و”ثتران” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمایورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*