خانه / بورس و سهام / بی تدبیری، امید را از بورس فراری داد

بی تدبیری، امید را از بورس فراری داد

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه 93.01.23 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 654 واحد کاهش به رقم 57118 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 1931 واحد افت عدد 145633 واحد را تجربه كرد. شاخص كل بورس نيز در روز جاري با 922 واحد کاهش به رقم 76501 واحد رسيد.

همچنین در این روز سرمایه گذاری غدیر با 30 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل پالایش نفت بندرعباس با 117 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 12 واحد افت به رقم 746 واحد رسید.

در این شرایط امروز سهامی ذوب آهن اصفهان با 0.47 واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل پتروشیمی مارون با 3 واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتني است ارزش كل معاملات اين روز به رقم 1469 میلیارد ریال رسید.

طی معاملات اولین روز از هفته جاری شاهد رکوردی دیگر از شاخص کل بورس بودیم بطوریکه افت 922 واحدی شاخص در معاملات روز جاری سبب ورود نماگر بورس به مدار 76 هزار واحدی شد تا روند ناکامی های بازار سرمایه در فصل بهار 93 همچنان ادامه یابد.

طی معاملات روز جاری شاهد بازخوانی یک پرونده قدیمی بودیم چراکه امروز در برخی سایت های خبری از تصمیم دولت برای عدم تغییر مدیران بورسی سخن گفته شد این در حالی بود که پیشتر شایعاتی مبنی بر ایجاد تغییر و تحولات اساسی در اردیبهشت ماه سال جاری در سازمان بورس به گوش می رسید. اهالی تالار معتقدند درد فعلی بورس دیگر با تغییر و تحولات مدیریتی درمان نمی شود.

به هر حال از هرچه بگذریم حال این روزهای بورس را نمی توانیم نادیده بگیریم. به نظر می رسد باز هم بازار سرمایه سر ناسازگاری را آغاز کرده و قصد دارد خلاف جهت اخبار و انتظارات موجود حرکت کند. البته این رویه شاخص بورس تازگی ندارد و حدوداً دو سال است که شاهد آن هستیم.

چراکه در زمان افزایش فشار تحریم ها و قطعانامه های پی در پی غربی ها علیه کشورمان در حالی شاهد رشدهای قابل توجه و متداوم شاخص بورسی بودیم که انتظارات فعالان چیزی دیگری بود و امروز نیز شاخص کل بورس در شرایطی روند نزولی و کاهش های قابل توجه را تجربه می کند که وجود اخباری همچون توافقات اولیه مسئولین وزارت خارجه کشورمان با گروه 1+5 بر سر پیش نویش توافق قطعی کشورمان با این گروه، اعلام دولت برای اعمال نرخ 10 سنتی برای خوراک واحدهای پتروشیمی گازی، آزاد شدن قسط پنجم دارایی های بلوکه شده کشورمان در بانک های خارجی و حضور سرمایه گذاران خارجی به جهت انجام مذاکرات و عقد قرارداد با برخی شرکت های فعال در صنعت خودروسازی، سخنان اخیر رییس کل بانک مرکزی در خصوص منتفی شدن نرخ 23 درصدی اوراق مشارکت در سال 93 و نیز برخی احتمالات از کاهش نرخ سود سپرده های بانکی سبب شده انتظارات از روند حرکتی شاخص بورس و قیمت سهام شرکت ها چیزی غیر از این نوساناتی باشد که فعلاً در بازار مشاهده می گردد. به نظر می رسد بورس به هر گونه خبر مثبت واکسینه شده و جز راه نزول هیچ گزینه دیگری را برای خود متصور نیست.

از سویی دیگر علی رغم صبحت های وزیر مسکن و شهرسازی در خصوص رونق بازار مسکن در سال جاری، در این بازار هم شاهد اتفاقات مثبت و تأثیرگذاری نیستیم.

براین اساس آنچه که به نظر می رسد سیاست های فعلی دولت سبب شده تا نقدینگی که طی دو سال گذشته وارد بازار سرمایه شده بود و قابل توجه هم می باشد بتدریج از این بازار خارج شده و به سمت سپرده های بانکی که فعلاً تا نرخ 24.5 درصدهم قابل دریافت است سرازیر شوند و این به معنی بازگشت به اقتصاد بانک پایه از اقتصاد بازار پایه می باشد.

به عنوان مثال طی سال گذشته ارزش معاملات در روزهای رونق تا 700 میلیارد تومان در روز هم می رسید و در شرایط متعادل و عادی این رقم در حدود 300 میلیارد تومان بود اما در شرایط فعلی در بهترین حالت ما شاهد ارزش حدوداً 250 میلیارد تومانی هستیم که این رقم در شرایط عادی بازار تا 100 میلیارد تومان هم نزول پیدا می کنند. مسئولین اگر کمی دقت کنند پرواضح است که این اتفاق یعنی خروج نقدینگی از بازار سرمایه.

به هر حال اینگونه که مشخص است مسئولین اقتصادی کشور خیلی هم از اوضاع پیش آمده برای بورس ناراضی نیستند چون آنها اعتقاد دارند بورس آیینه اقتصاد است و رشد شاخص و قیمت سهام شرکت ها در سال گذشته به علت وجود مقوله ای به نام امید به جای واقعیت در بورس بوده. همچنین گفته می شود مسئولین اقتصادی کشور چندان به رشد قابل توجه یک بازار در بین دیگر بازارهای رقیب در کشور اعتقاد ندارند و بر این باورند که رشد قابل توجه و سریع بازارها می تواند منجر به افزایش نقدینگی در جامعه و ایجاد تورم گردد و باید تمامی بازارها به یک اندازه و متعادل براساس شرایط اقتصادی زمان خود رشد نمایند.

از همین رو به نظر می رسد نگاه مسئولین اقتصادی به بازار سرمایه باید تغییر کند آنها اعتقاد دارند بورس جایی می باشد که با رشد قیمت سهام شرکت ها یکسری در سال گذشته پولدار شده اند و این قیمت ها حالا باید کاهش پیدا کند و این ذات بورس است.

اما باید چشم ها را شست، بورس را جور دیگر باید دید، بورس جایی است که باید با افزایش حجم معاملات، رشد نقدشوندگی سهام و جذب نقدینگی در آن بستر لازم برای کاهش تورم، افزایش قدرت نقدینگی در شرکت ها، اجرای طرح های جدید و رشد اقتصادی همه صنایع را به صورتی یکسان پدید آورد. فعلاً مسئولین دولتی با فشردن پدال ترمز رشد بورس با تدبیری نادرست امید را از بازار سرمایه فراری داده اند.

در پایان شاید رویداد چند اتفاق به صورت همزمان بتواند بورس را از شرایط فعلی نجات دهد، نخست کاهش نرخ سود بانکی، دوم تغییر نگرش مدیران دولتی نسبت به بازار سرمایه، سوم بهبود روابط بین دولت با مجلس.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*