خانه / بورس و سهام / افزایش سرمایه و سود دهی ایران خودرو ؛ زیر سایه ابهام

افزایش سرمایه و سود دهی ایران خودرو ؛ زیر سایه ابهام

با وجود برآوردهای مثبت بودجه 93 شرکت ایران خودرو، سودآوری این شرکت برای کارشناسان بازار سرمایه کماکان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

به گزارش خبرنگار   اکو بورس، با وجود مثبت شدن عایدی هر سهم “خودرو” در بودجه 93 ، هنوز هم سودآوری این شرکت در هاله ای از ابهام قرار دارد.شرکت ایران خودرو که در گزارش 9 ماهه منتهی به 92.9.30 به ازای هر سهم خود 49 تومان و 5 ریال زیان محقق کرده، در بودجه سال 93 عایدی هر سهم خود را با روندی مثبت مبلغ 7 تومان و 7 ریال برآورد نموده است.

همچنین این شرکت میزان تولید و فروش بودجه را نیز به ترتیب با رشد 22 و 30 درصدی و مبلغ فروش را نیز با رشدی 55 درصدی برای سال 93 پیش بینی نموده است.

مجمع ایران خودرو سود سهام ایران خودرو سهام ایران خودرو افزایش سرمایه ایران خودرو

مجمع ایران خودرو سود سهام ایران خودرو سهام ایران خودرو افزایش سرمایه ایران خودرو

مجمع ایران خودرو سود سهام ایران خودرو سهام ایران خودرو افزایش سرمایه ایران خودرو

همچنین در رابطه با ظرفیت تولیدی نیز، این شرکت در بودجه سال 93 میزان ظرفیت تولید خود را با افزایش قابل توجهی نسبت به سال گذشته برآورد نموده است.

مجمع ایران خودرو سود سهام ایران خودرو سهام ایران خودرو افزایش سرمایه ایران خودرو

با وجود همه برآوردهای مثبت کماکان زیان انباشته 766 میلیارد تومانی این شرکت که از سال های 90 و 91 آن را به دوش می کشد جای ابهام زیادی را برای شروع سودآوری “خودرو” در ذهن سهامداران باز می کند. از سوی دیگر ریسک های موجود در شرایط فعلی کشور نیز تا حدودی گریبانگیر این شرکت می باشد. البته در سال 92 با توجه به اخذ مجوز افزایش قیمت محصولات و در نهایت افزایش حاشیه سود ناخالص از حدود 4 درصد به 14 درصد این شرکت توانست تا حدودی گام های مثبتی در راستای بهبود روند خود بردارد اما کماکان سبقه ی هزینه های مالی سنگین این شرکت و ادامه این روند در سال جاری و سال های آینده می تواند نگران کننده باشد.

همچنین افزایش مقدار تولید و فروش در سال 93 در شرایطی می تواند این شرکت را به سمت سودآوری سوق دهد که تقاضای بازار نیز برای محصولات این شرکت وجود داشته باشد. وجود رقبای خارجی و همچنین افزایش قیمت ها هر یک می تواند عاملی در جهت افزایش ریسک بازار این شرکت باشد. چرا که پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها احتمال افزایش قیمت محصولات این شرکت نیز دور از ذهن نخواهد بود.

در روزهای اخیر خبر تایید افزایش سرمایه شرکت ایران خودرو از 960 به 1530 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی در دو مرحله امید تازه ای برای سهامداران این شرکت به وجود آورده است. اما از سوی دیگر کارشناسان بازار این افزایش سرمایه را نیز چنانچه با هدف افزایش هزینه های مالی شرکت باشد از نقاط تردید آمیز برای آینده به شمار می روند.

در عین حال ابهام از واگذاری بلوک 33 درصدی بانک پارسیان که همواره طی 7 سال گذشته تا کنون برای ایران خودرو به موضوعی همیشه مفتوح تبدیل شده باعث شده تا هر از  چند گاهی برای نوسان گیری عده ای در این سهم بهانه ای سودآور باشد.

در نهایت باز هم می توان گفت به دلیل این که صنعت خودرو و همچنین شرکت ایران خودرو از جمله صنایع و شرکت های مادر در کشور هستند احتمال حمایت دولت برای حفظ و هدایت این شرکت به سمت سودآوری دور از ذهن نخواهد بود. البته وجود توافق های بین المللی برای گسترش فعالیت ها با خارج از کشور نیز از نقاط امید برای سال های آینده این شرکت می تواند باشد.

مرجع : اکو بورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*