خانه / بورس و سهام / جزییات عرضه سهام 10 شرکت در بورس تهران

جزییات عرضه سهام 10 شرکت در بورس تهران

محسنی، مدیر بازار فرابورس در گفتگو با  بورس نیوز اظهار داشت: شرکت های زیادی جهت ورود به بازار سرمایه در حال آماده سازی اطلاعات صورت های مالی خود هستند که به محض تکمیل اطلاعات مالی شرکت ها در سایت کدال و تأیید سازمان بورس، مورد عرضه قرار می گیرند.

محسنی تصریح کرد: با توجه به اینکه سهام شرکت های زیادی قرار است برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه شوند، لذا سهام هر شرکتی که مراحل مذکور را سریعتر طی کند پس از تأیید سازمان عرضه خواهد شد.

وی افزود: سهام سه شرکت در مراحل نهایی جهت ورود به بازار سرمایه می باشد. سه شرکت مذکور در اولویت واگذاری سهام قرار دارند و عبارتند از سهام شرکت فولاد هرمزگان جنوب که قرار است پس از تکمیل پیش بینی بودجه سال 93 در بازار دوم فرابورس عرضه شود. همچنین سهام شرکت تولیدات پتروشیمی قائد بصیر نیز پس از تکمیل اطلاعات صورت مالی سال های قبل و پیش بینی بودجه سال 93 در بازار اول فرابورس عرضه خواهد شد. سرمایه گذاری گروه بانک مسکن نیز پس از ارایه پیش بینی بودجه سال 93 در بازار اول فرابورس عرضه می شود.

در خاتمه یادآور می شویم که مطابق برنامه های از پیش تعیین شده سازمان بورس، قرار است سهام برخی شرکت ها از جمله سیمان خوزستان، نفت سپاهان، نفت جی، پتروشیمی بروزیه، پالایش نفت کرمانشاه، هلدینگ صدر تأمین، هلدینگ توسعه صنعتی سیمان و فولاد ماوه جنوب کیش، در بازار بورس و فرابورس نیز عرضه شوند.

و نیز مدیر پذیرش بورس تهران با بیان مطلب بالا گفت: طی سال 1392 هشت جلسه هیئت پذیرش برگزار شده است.

اسماعیل درگاهی ادامه داد:در این جلسات، تقاضای پذیرش شرکت­های متعددی همانند سرمایه ­گذاری صدر تأمین، شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین، سرمایه­ گذاری توسعه معین ملت، پالایش نفت جی، پالایش نفت اصفهان، گروه صنعتی پاکشو، و سیمان خوزستان و … در هیئت پذیرش طرح و موافقت آن هیئت اخذ شده است که عرضه برخی از آنها انجام شده و پرونده پذیرش برخی دیگر در حال رسیدگی و تکمیل می­باشد.

وی در تشریح عرضه های اولیه سال 92، ابراز داشت: روز 27 فروردین ماه 92، تعداد یک میلیارد و 239 میلیون سهم صنایع پتروشیمی خلیج فارس با قیمت 7500 ریال در بورس اوراق بهادار عرضه شد. ارزش این معامله 9 هزار و 295 میلیارد ریال بود.

درگاهی ادامه داد: روز 17 اردیبهشت ماه 92 هم یک میلیارد و 450 میلیون سهم نفت و گاز و پتروشیمی تامین با قیمت 3500 ریال و به ارزش پنج هزار و 750 میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد. همچنین تعداد 287 میلیون سهم از سهام سرمایه گذاری دارویی تامین روز 30 دی ماه 92 با قیمت 6041 ریال وارد بازار سهام شد که ارزش آن بالغ بر یک هزار و 735 میلیارد ریال بود. در آخرین روز معاملاتی بازار سهام در سال 92 هم سهام پاکشو در بورس اوراق بهادار و با قیمت هر سهم 9 هزار و 500 ریال عرضه شد.

وی با اشاره به اینکه شرکت های ارتباطات سیار ایران، سرمایه گذاری کارکنان بانک ها و لیزینگ ایرانیان،شرکت های انتقالی از بازار فرابورس به بورس اوراق بهادار در سال 92 بودند، خاطرنشان کرد: شرکت ارتباطات سیار ایران(همراه اول) با سرمایه دو هزار و 64 میلیارد ریال در سال 1391 در هیئت پذیرش طرح و موفق به اخذ پذیرش شد که درج و انتقال آن در سال 1392 تحقق یافت. همچنین شرکت سرمایه­گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان بانکها‌ (سکاب) با سرمایه یک هزار و 500 میلیارد ریال و شرکت لیزینگ ایرانیان با سرمایه یک هزار میلیارد ریال در این دوره از فرابورس به بازار دوم بورس انتقال یافتند.

درگاهی با بیان اینکه برخی از شرکت‌های طرح شده در جلسه هیئت پذیرش که با موافقت آن هیئت برای ورود به بورس روبرو شده‌اند تا مرحله عرضه نهایی پیش رفتند، ابراز داشت: پرونده برخی دیگر نیز تا مرحله درج در فهرست نرخ‌های بورس پیشرفت داشته است، به طوری که نفت سپاهان در تاریخ 26 دی ماه و سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان در ششم بهمن ماه 92 در فهرست شرکت های بورسی درج شده اند. سیمان خوزستان نیز دیگر شرکتی است که در آخرین روز کاری سال گذشته در فهرست نرخ‌های بورس اوراق بهادار درج شده است.

مدیر پذیرش بورس اوراق بهادار تصریح کرد: بدیهی است پس از انجام اقدامات مدنظر سازمان بورس و شرکت به خصوص در بحث افشای اطلاعات، امکان عرضه سهام این شرکت‌ها در اولین فرصت فراهم است. از میان شرکت‌های پذیرش شده، برخی شرکت ها از جمله سرمایه گذاری توسعه معین خردمندان و پالایش نفت جی هنوز در مرحله قبل ازدرج قرار دارند که اقدامات مربوط به درج آنها در جریان است.

وی تاکید کرد: همچنین شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین نیز که در جلسه 16 تیرماه 92 با ورود آن به بورس موافقت شده بود، به دلیل انقضای مهلت شش ماهه تا زمان درج، پذیرش آن ملغی شد.

درگاهی تصریح کرد: در آخرین روزهای کاری اسفند پارسال نیز پرونده شرکت­های فولاد کاوه جنوب کیش، و پرونده انتقال شرکت­های تأمین مواد اولیه صبا نور و سرمایه­گذاری مسکن شمال‌شرق در آخرین جلسه هیئت پذیرش مطرح و با موافقت هیئت یاد شده مواجه شد. فرآیند انتقال شرکت‌های یاد شده در دست اقدام است.

وی ابراز داشت: در حوزه اوراق آتی هم، اوراق آتی سهام شرکت­های پتروشیمی پردیس، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، پتروشیمی کرمانشاه، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و گسترش نفت و گاز پارسیان هم در جلسات هیئت پذیرش مطرح شده که با انتشار اوراق هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس و گسترش نفت و گاز پارسیان موافقت شده است.

مدیر پذیرش شرکت بورس اوراق بهادار تهران با اشاره به عرضه اوراق مشارکت طی شش‌ماهه اول سال 1392 گفت: در این مدت، اوراق مشارکت سینادارو، به مبلغ 200 میلیارد ریال در بورس عرضه شد. این اوراق 27 تیرماه 92 در بورس درج و 29 تیر با سررسید 29 تیرماه 96 عرضه شد. به علاوه، دستورالعمل پذیرشETFها در بورس اوراق بهادار تهران طی سال 1392 تنظیم و پیشنهاد و تصویب شد که براساس آنصندوق سرمایه سپهر اندیشه به عنوان اولینEFTبورسی پذیرفته، درج و در تاریخ پنجم آذر ماه 92 عرضه شد. این صندوق از نوع مختلط بوده و مدیر صندوق تامین سرمایه نوین است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*