خانه / بورس و سهام / 80 درصد شرکت‌های بیمه سود واقعی اعلام نمی‌کنند

80 درصد شرکت‌های بیمه سود واقعی اعلام نمی‌کنند

رییس کل بیمه مرکزی با بیان این‌که 80 درصد از شرکت‌های بیمه در سال 91 و 92 سود واقعی اعلام نکرده‌اند، گفت: در حال حاضر بحران توانگری مالی در برخی شرکت‌های بیمه وجود دارد.

  محمدابراهیم امین که در دومین اجلاس سالانه‌ی انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه سخن می‌گفت افزود: یکی از مهم‌ترین چالش‌های صنعت بیمه وضعیت مالی و توانگری شرکت‌های بیمه برای ایفای تعهداتشان است که بیمه مرکزی در این دوره اولویت خود را نظارت و اصلاح وضعیت مالی شرکت‌ها قرار داده است.

وی افزود: در این دوره یکی از اولویت‌های ما نحوه‌ی محاسبه سود و زیان و بررسی وضعیت مالی از طیق تحلیل صورت‌های مالی شرکت‌های بیمه و چگونگی رعایت آیین‌نامه‌های مصوب شورای عالی بیمه خواهد بود. در این راستا همکاران ما در معاونت نظارت گزارش‌های خوبی از وضعیت صورت‌های مالی شرکت‌ها در سال 92 و هم‌چنین عملکردشان در سال 91 را ارائه کردند.

رییس کل بیمه مرکزی گفت: بیش از 80 درصد از شرکت‌های بیمه در شناسایی سود، رعایت ضوابط، مقررات و آیین‌نامه مصوب شورای عالی بیمه را نداشتند و سودهایی را شناسایی کردند که پشتوانه و اعتبار کافی ندارد.

امین افزود: حال سوال اینجاست چرا اکثر شرکت‌های بیمه چنین نکردند، این در حالی است که ما بیشتر شرکت غیردولتی داریم و سهامداران و هیات مدیره در آن حضور دارند و باید نماینده منافع سهامداران باشند. ضمن آنکه اکثر هیات مدیره‌ها افراد صاحب‌صلاحیتی هستند که دانش کافی را در حوزه بیمه دارند، اما جای سوال است که چرا این صورت‌های مالی به گونه‌ای تهیه شده که سود‌ها واقعی نیست.

وی افزود: در همین راستا نیز برای ایفای تعهدات از سوی شرکت‌ها شکایات نیز افزایش پیدا کرده است، در حالی که ما باید به گونه‌ای بیمه‌گری کنیم که مشتری‌مداری حرف اول را بزند و ذات بیمه نیز حمایت از مشتریان است، بنابراین اگر این شکایات و این روند ادامه پیدا کند قوانین نیز سخت‌تر خواهد شد.

رییس کل بیمه مرکزی تاکید کرد: اگر شرکت بیمه نتواند بین درآمد‌ها و هزینه‌های خود تعادلی برقرار کند و این روند نزولی ادامه یابد، آینده مطلوب نخواهد بود و اگر رقابت های منفی بین شرکت‌ها موجب شود که نرخ‌ها به کف برسد مشتری‌مداری آسیب‌ خواهد دید و مردم تنها به سمت بیمه‌های اجباری خواهند رفت.

امین خاطر نشان کرد: در حال حاضر نیز 80 درصد پرتفوی بیمه کشور در حوزه درمان و بیمه شخص ثالث است، لذا این چالش‌ها را حرفه‌ای‌های صنعت بیمه باید برطرف کنند.

وی تصریح کرد: اگر رقابت غیرحرفه‌ای و غیراصولی ادامه پیدا کند و از طرف دیگر عدم ایفای تعهدات افزایش یابد، اعتماد مشتریان آسیب می‌بیند و از طرف دیگر قوانین و مقررات بر علیه شرکت‌ها افزایش خواهد یافت و در این بین شرکت‌ها متضرر خواهند شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*