خانه / بورس و سهام / سرگذشت اوراق تبعی “کچاد” و “تاپیکو” چه شد؟

سرگذشت اوراق تبعی “کچاد” و “تاپیکو” چه شد؟

در پی تداوم روند کاهشی بورس طی سه ماهه آخر سال 92، دو شرکت بورسی مذکور به منظور حمایت از سهامداران خود بویژه سهامداران حقیقی اقدام به استفاده از این ابزار نمودند.

همزمان با تداوم روند نزولی قیمت سهام شرکت های بورسی طی سه ماهه پایانی سال گذشته، مدیران مسئول شرکت های سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و نیز صنعتی معدنی چادرملو اقدام به انتشار اوراق تبعی طی پنجم بهمن ماه 92 کردند تا بدین نحو به سهامداران دو مجموعه مذکور نسبت به کسب بازدهی قابل قبول از سرمایه گذاری خود در سهام این شرکت ها در شرایط نامناسب اطمینان خاطر ببخشند.

براساس گزارش بورس نیوز، انتشار اوراق تبعی همواره به عنوان ابزاری در راستای کاهش نگرانی های سهامداران در خصوص از دست دادن سرمایه های آنها در بازار سهام مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو، در پی تداوم روند کاهشی بورس طی سه ماهه آخر سال 92، دو شرکت بورسی مذکور به منظور حمایت از سهامداران خود بویژه سهامداران حقیقی اقدام به استفاده از این ابزار نمودند، به گونه ای که طی پنجم بهمن ماه همان سال اوراق تبعی “تاپیکو” با قیمت هر سهم 565 تومان به مدت 14 روز عرضه شد، همچنین اوراق تبعی شرکت صنعتی معدنی چادرملو نیز با قیمت 970 تومان طی تاریخ مذکور در بورس عرضه گردید.

این در حالی است که با وجود گذشت دو ماه از زمان شروع معاملات اوراق تبعی “کچاد” و “تاپیکو” و با نگاهی به وضعیت کنونی معاملات آنها در می یابیم که قیمت این اوراق همزمان با ارزش سهام شرکت های اصلی با افت های قابل توجه همراه شده است.

به گونه ای قیمت اوراق تبعی “کچاد” طی 10 روز معاملاتی با کاهش 84 درصدی همراه شده و افت 98 درصدی در روند معاملات اوراق تبعی “تاپیکو” طی 17 روز معاملاتی رقم خورده است.

براساس این گزارش، اگرچه هدف اصلی مدیران دو شرکت مذکور از اجرای این برنامه جلوگیری از کاهش قابل توجه ارزش سهام شرکت های تحت مالکیت خود و کاهش نگرانی های سهامداران حقیقی بوده، اما با توجه به افت قیمت سهام شرکت های اصلی و نیز بهای اوراق تبعی به نظر می رسد سهامداران حقوقی نه تنها به اهداف اصلی خود دست نیافته اند، بلکه حتی اقدام به خرید اوراق تبعی منتشر شده از سوی خود در قیمت های کنونی نیز نمی کنند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*