خانه / بورس و سهام / آنچه در بازار بورس روز سه شنبه 26 فروردین گذشت

آنچه در بازار بورس روز سه شنبه 26 فروردین گذشت

سه شنبه بیست و ششم فروردین با وجود احیای نسبی برخی از گروه های بزرگ بازار در نیمه ابتدایی زمان معاملات، باز هم شاخص های بورسی از گام نهادن به محدوده مثبت ناکام ماندند و عملکرد منفی دیگری در کارنامه بورس تهران به ثبت رسید.

در این معاملات جو مبهم حاکم بر گروه های کوچک و بزرگ بازار سرانجام به نفع نمادها منفی تمام شد و بدین ترتیب شاخص های بورسی رو به افول نهادند اما در فرابورس به تبع تاثیرگذاری برخی از نمادهای پیشرو به ویژه در گروه نفتی و پتروشمی، شاخص کل این بازار سیری صعودی را طی کرد .

روز جاری شاخص کل بورس تهران با ثبت کاهشی 125 واحدی به 73847 واحد رسید. دو نماد “تکشا” و “سبهان” بیشترین افزایش قیمت و “قنیشا” و “قزوین” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند. همچنین “شبندر” بیشترین تاثیر منفی و “اخابر” بالاترین اثر مثبت را بر شاخص گذاشتند.

 با شروع معاملات در روز سه شنبه شاهد کاهش مجدد مقدار شاخص کل به تبع جو منفی حاکم بر بیشتر گروه ها بودیم اما به زودی با بازگشت تعداد محسوسی از نمادها در گروه هایی همچون ساختمانی، بانکی و خودرویی به مدار صعود این نماگر تغییر جهت داد.

در ادامه گروه پتروشیمی، مخابرات ، دارویی و فلزی و برخی از نمادها در گروه های پالایشی با اقبال سرمایه گذاران روبرو شدند و بدین ترتیب بخشی از افت ابتدای روز شاخص جبران شد. در این برهه از جو منفی سایر گروه ها نیز کمی کاسته شد. در ادامه اما باز هم شاهد بازگشت تعداد محسوسی از نمادهای رو به رشد در گروه های ذکر شده به محدوده منفی بودیم که این امر ثبات نسبی را بر سیر حرکتی شاخص پدید آورد. در ادامه با منفی تر شدن فضای عمومی حاکم بر بازار و به ویژه افت تعداد محسوسی از نمادهای در گروه هایی مانند خودرویی، پتروشیمی، معدنی و فلزی شاخص کمی پایین تر آمد و پس از این برهه نیز این نماگر با ثبات نسبی تا پایان زمان بازار به سیر حرکتی خود ادامه داد.

امروز مشخص شد که در جلسه تشکیل شده میان فعالان بازار سرمایه با نایب رئیس مجلس شورای اسلامی مقرر شده تا کارگروه مشترک بازار سرمایه و مجلس شورای اسلامی تشکیل شود تا بدین وسیله در تصمیم گیری های نمایندگان مجلس، مسائل مد نظر فعالان بازار نیز در نظر گرفته شود. همچنین معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور نیز اعلام کرد قرار است در آینده نزدیک گزارشی جامع از وضعیت بورس به جهت شفاف سازی ارایه شود.

در عین حال معاون ناشران و اعضای بورس تهران نیز در گفتگو با یکی از خبرگزاری های داخلی جو روانی را مهمترین دلیل سقوط بازار در هفته های اخیر عنوان کرد. مالمیر معتقد است که در شرایط فعلی ارزش سهام در تعداد محسوسی از نمادها به سطوح ارزنده ای رسیده و تنها جو روانی منفی حاکم بر بازار از بازگشت رونق به معاملات جلوگیری می کند.

همچنین اعلام گردید که در روز شانزدهم ماه آینده سازمان خصوصی سازی قصد عرضه بلوک 1.115 درصدی سهام شرکت ایران خودرو به قیمت پایه 2646 ریال برای هر سهم را دارد.

امروز همچنین می توان به کاهش جزئی قیمت طلا و افزایش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد.طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 100 هزار و صدتومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3130 تومان در حال معامله است.

 روز سه شنبه جو مبهمی بر بسیاری از گروه ها حاکم بود. درگروه معدنی 4 نماد با رشد ارزش سهام مواجه بوده اند. در این گروه “کچاد” سنگین ترین صف فروش را تجربه می کند. درگروه محصولات شیمیایی 16 نماد رشد کرده و 7 نماد نیز در آخرین معاملات توانسته اند در محدوده مثبت به کار خود پایان دهند. در این گروه نماد”شیران” بالاترین صف فروش را تجربه می کند و نماد “پاکشو” به صف خرید رسیده است. درگروه فلزات اساسی 10 نماد رشد کرده اند .در این گروه نماد “فولاژ” با ملموس ترین صف فروش روبرو بوده و نماد “فاسمین” صف خرید محدودی دارد.در بخش مخابرات هر دو نماد مثبت بوده و معاملات متعادل است. در بخش فنی مهندسی “رتکو” در معاملات پایانی مثبت شده است. در بخش خودرو 9 نماد رشد کرده اند. در این بخش”خکمک” صف فروش داشته و “خمهر” صف خرید را تجربه می کند.در بخش شرکت های چند رشته ای تنها “وغدیر” مثبت بوده است. در گروه بانکی 10 نماد رشد ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه صف خرید و فروش قابل ذکری دیده نمی شود. در گروه سرمایه گذاری 5 نماد رشد کرده اند .در این گروه “واتی” بالاترین صف فروش را تجربه می کند. در بخش محصولات نفتی 5 نماد در درصدهای مثبت به کار خود پایان داده اند.در این گروه “شنفت” صف فروش را به خود می بیند و برخی نمادهای پالایشی همچون “شاوان” صف های خرید محدودی دارند. در گروه دارویی 10 نماد رشد ارزش سهام را پشت سر گذاشته و 3 نماد نیز در معاملات پایانی مثبت شده اند.در این بخش “دروز” صف خرید داشته و “دجابر ” بار دیگر بالاترین صف فروش را تجربه می کند. در معاملات بخش غذایی 6 نماد رشد کرده اند. در این بخش صف های خرید و فروش محدودی به چشم می خورد. در میان قندی ها تنها 2 نماد مثبت بوده اند. در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک 2 نماد با رشد قیمت مواجه شده اند. در گروه ساختمانی 9 نماد مثبت بوده اند. در این گروه”ثاخت” سنگین ترین صف خرید را تجربه می کند. در این میان در گروه سیمانی تنها 9 نماد رشد کرده اند . در این گروه “سفار” صف خرید محسوسی را تجربه می کند.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 543 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”خودرو” و”وبصادر” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 118 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”دی” و”ثتران” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*