خانه / آخرین اخبار / سفره خانواده های نیازمند با “شیر” خداحافظی می‌کند

سفره خانواده های نیازمند با “شیر” خداحافظی می‌کند

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران درباره قیمت محصولات لبنی با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها گفت : مطمئنا قیمت لبنیات با اجرای گام دوم هدفمندی یارانه افزایش خواهد یافت ، اما این افزایش قیمت بستگی به مواردی دارد که باید با دامداران و کارخانه داران درباره آن مذاکره کنیم .

قیمت محصولات لبنی قیمت لبنیات انجمن صنایع لبنی ایران

رضا باکری در گفتگو با خبرنگار اقتصادی مشرق توضیح داد : برآورد ما این است که با اجرای فاز دوم هدفمندی ، کارخانجات ،13 درصد هزینه های خود را بالا ببرند ، از طرف دیگر از سال 93 ، 2 درصد هم نرخ مالیات بر ارزش افزوده بالا رفته است که این دو عامل در مجموع ، گرانی 15 درصدی را بر قیمت لبنیات تحمیل خواهد کرد .

وی در ادامه این موضوع را هم یادآور شد که، افزایش 15 درصدی قیمت لبنیات با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها ، منهای رقم شیر خام است، که البته پیش بینی می شود در صورت اجرای گام دوم هدفمندی یارانه ها ، شیر خام  نیز 17 درصد گران شود .

باکری یش بینی کرد:با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها گرانی 32 درصدی قیمت محصولات قطعی است ، اگر چه این را هم گفت این درصورتی است که دولت حمایتهای لازم را از کارخانجات تولیدکننده محصولات لبنی و دامداران انجام دهد و گرنه رقم گرانی ها و افزایش قیمتها بیش از این ارقام خواهد بود .

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران در پاسخ به این سوال که هم اکنون قیمت محصولات گران است و بعد از هدفمندی یارانه ها طبق گفته شما قیمت لبنیات قرار است 30 درصد دیگر گران هم شود، با این اوصاف سرانه مصرف لبنیات افت نمی کند ؟ گفت : مطمئنا این اتفاق خواهد افتاد ، و ما باید منتظر افت شدید مصرف سرانه شیر باشیم که این مقداری خیلی نگران کننده است .

گفتنی است مطالعات نشان میدهد مصرف سرانه شیر در سال 90 حدود 14 درصد ، در سال 91 حدود 20 درصد و در سال 92 حدود 30 درصد کاهش نشان میدهد ، لذا کارشناسان پیش بینی می کنند با افزایش 30 درصدی قیمت لبنیات در سال 93 ، حدود 50-40 درصد از مصرف سرانه شیر کاهش پیدا کند که این مسئله بدون شک در تهدید سلامت خانوارهای ایرانی بی تاثیرگذار نیست.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*