خانه / بورس و سهام / وضعیت بورس تهران در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده

وضعیت بورس تهران در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده

روند سقوط بازار در این هفته نیز ادامه یافت و پا برجا ماندن جو روانی منفی حاکم بر سرمایه گذاران و همچنین تداوم ابهامات پیش روی بازار سرمایه منجر به سقوط قابل ملاحظه ارزش سهام در گروه های مختلف و ریزش محسوس شاخص ها گردید.

روز ابتدایی هفته جو کاملا منفی بر معاملات حاکم گردید و شاخص های اصلی بازار به تبع سقوط ارزش سهام در بسیاری از نمادها به خصوص در گروه هایی مانند پتروشیمی، خودرویی، پالایشی، مخابرات، فنی مهندسی، بانکی، فلزی و معدنی به شدت افت کردند.

در روز یکشنبه این روند تشدید شد و افت حدود دو درصدی شاخص ها رقم خورد. در این روز صنایعی همچون پتروشیمی، بانک و سرمایه گذاری، خودرویی، چند رشته ای صنعتی، فلزی و معدنی و دارویی در این عملکرد منفی نقش پر رنگی داشتند.

در روز میانی هفته نیز تغییر خاصی در روند معاملات حاصل نشد و بار دیگر شاخص ها به عقب نشینی خود ادامه دادند. گفتنی است افول ارزش سهام در تقریبا تمام گروه ها به ویژه پتروشیمی، خودرویی، بانک و سرمایه گذاری، فلزی، مخابرات و فنی مهندسی تاثیر شایانی بر شاخص ها داشتند.

در عصر این روز نایب رئیس مجلس خبر از حمایت این نهاد از بازار سرمایه خبر داد و همین امر منجر به به بهبود نسبی روند معاملات در روز سه شنبه شد و بدین ترتیب جو منفی مطلق حاکم بر بازار تبدیل به جوی مبهم در این روز شد و افت شاخص های بورسی محدود گردید.

سرانجام پس از وعده های وزارت اقتصاد مبنی بر حمایت از بازار و رفع ابهامات پیش روی صنایع شاخص ها به محدوده مثبت در روز چهارشنبه بازگشتند . در این روز گروه هایی همچون شیمیایی، خودرویی، پالایشی، بانکی و ساختمانی بر رشد شاخص ها تاثیرگذاری بالایی داشتند.

وعده های حمایتی مجلس و دولت: در اواسط هفته جلسه ای میان فعالان بازار سرمایه با نایب رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد که در این جلسه مقرر گردید تا کارگروه مشترک بازار سرمایه و مجلس شورای اسلامی تشکیل شود تا بدین وسیله در تصمیم گیری های نمایندگان مجلس، مسائل مد نظر فعالان بازار نیز در نظر گرفته شود. همچنین عصر روز سه شنبه نیز جلسه ای میان وزیر امور اقتصادی و دارایی ،رئیس سازمان بورس، معاونان بانکی و اقتصادی وزارت اقتصاد برگزار گردید.

در این جلسه علاوه بر ارائه گزارش عملکرد بازار سرمایه از سوی رئیس سازمان بورس، مقرر گردید با توجه به اخبار و گزارشات مختلف پیرامون نرخ سود بانکی ، این موضوع در آینده نزدیک آتی در شورای پول و اعتبار مطرح و نظام بخشی به نرخ های سود بانکی مورد بحث قرار گیرد. در عین حال اعلام شد که دولت به هیچ وجه تصمیمی برایتعیین دستوری قیمت ها ندارد و تعدیل قیمت ها صرفا باید در چارچوب عرضه و تقاضا انجام گیرد. همچنین بنا بر این شد تا عرضه های سازمان خصوصی سازی بر اساس زمان سنجی بازار و با هماهنگیسازمان بورس و اوراق بهادار انجام گیرد. به علاوه بنا بر این شد تا خرید محصولات پتروشیمی چون اوره با قیمت مناسب از بنگاه های پذیرفته شده در بازار سرمایه و رفع ابعامات ابهامات در حوزه نفت خام دریافتی و محصولات فروخته شده به شرکت پالایش و پخش در دستور کار دولت قرار گیرد.

تعیین تکلیف شرکت های دولتی قابل واگذاری: در ابتدای هفته اعلام شد که در جلسه ای میان هیات عامل سازمان خصوصی سازی و نمایندهشرکت مادر تخصصی ملی صنایع پتروشیمی، فهرست تفکیکی شرکتهای زیر مجموعه قابل واگذاری این شرکت در سال 1393 در قالب موارد گروه یک و گروه دو بررسی گردید و بنا شد تا فهرست شرکت‌های قابل فروش برای تصویب قطعی برنامه واگذاری در سال جاری به هیات واگذاری ارائه شود.

در ادامه هفته مشخص شد در جلسه برگزار شده میان رئیس و اعضای هیأت عامل سازمان خصوصی سازی و نیز معاون برنامه ریزی وزارت نفت،رؤسای شرکتهای مادر تخصصی زیرمجموعه وزارت نفت و نمایندگان این شرکتها ، شرکت های باقیمانده زیرمجموعه وزارت نفت یک به یک بررسی شده و پیشنهاد جامعی برای تصویب هیأت واگذاری آماده گردیده تا هیأت واگذاری تصمیم گیرنده نهایی در این زمینه باشد. همچنین طی جلسه ای میان مقامات وزارت نیرو با مسئولین سازمان خصوصی سازی، عنوان‌ و میزان سهام شرکت های مشمول واگذاری و همچنین زمان‌بندی عرضه آنها در سال 93 تعیین گردید. گفتنی است که این شرکت ها در زیرمجموعه سه شرکت مادر تخصصی ساتکاب، مدیریت منابع آب و توانیر قرار دارند.

عرضه های خصوصی سازی: سازمان خصوصی سازی اعلام کرد که در ماه آینده بلوک 49.9 درصدی شرکت مهندسین مشاور نیرو متعلق به شرکت مادرتخصصی ساتکاب در روز هفتم اردیبهشت و بلوک48.27درصد از سهام شرکت تولید کاشی گرانیت و کاشی لعاب زهره کاشمر متعلق به سازمان گسترش و نوسازی صنایع در روز هشتم همین ماه در بازار سوم فرابورس عرضه خواهد شد. این نهاد همچنین از عرضه بلوک 1.115 درصدی سهام شرکت ایران خودرو به قیمت پایه 2646 ریال برای هر سهم در روز شانزدهم ادیبهشت ماه خبر داد.

تاکید مجدد رئیس سازمان بورس بر ارائه گزارشات شرکت ها در ارتباط با فاز دوم هدفمندی یارانه ها : در این هفته بار دیگر رئیس سازمان بورس از شرکت های بورسی خواستبا توجه به اینکه بیشتر نرخ ها در راستای فاز دوم هدفمندسازی یارانه ها اعلام شده است، گزارش های خود را در خصوص این تغییرات به بازار اعلام کنند.

پیش بینی هفته آینده:

به نظر می آید با وجودفضای بدبینی حاکم بر بازار در ماه های اخیر، رسیدن به ثبات نسبی و آغاز روند صعودی شاخص ها  آن هم با وجود عدم قطعیت های موجود در سطح کلان اقتصادی امری زمان بر بوده و باید منتظر روند متزلزلی در هفته پیش رو بود. با در نظر گرفتن وعده های حمایتی مطرح شده از سوی مقامات اقتصادی دولت از بازار سرمایه، می توان انتظار  ادامه روند بهبود نسبی فضای معاملات را در اوایل هفته آینده داشت اما در شرایط فعلی این گونه حمایت های کلامی تنها به صورت مقطعی بر جو روانی بازار تاثیرگذار بوده و بار دیگر فضای مبهم پیش روی معاملات قرار خواهد گرفت. در پی اعلام جدیدتدترین دور حمایت ها نیز به احتمال قوی باید شاهد افزایش سطح فعالیت های حقوقی های بازار بود اما این امر نیز نمی تواند ادامه دار باشد. در گروه پتروشیمی و پالایشی می توان انتظار بهبود نسبی شرایط را داشت چرا که بسیاری از نمادهای گروه های مذکور کف قیمتی خود را دیده و آماده رشدی ملایم هستند. نمادهای خودرویی نیز در اویل هفته احتمالا عملکرد رضایت بخش را می توانند به نمایش بگذارند. گروه معدنی و فلزی به سوی ثبات نسبی حرکت خواهند کرد اما برای گروه بانکی و سرمایه گذاری جوی متلاطم پیش بینی می شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*