خانه / بورس و سهام / اخذ مجوز افزایش صادرات محصولات، کلید حل مشکلات

اخذ مجوز افزایش صادرات محصولات، کلید حل مشکلات

عواملی که شرکت های فولادی را تحت تأثیر قرار می دهد یکی نرخ سنگ آهن و دیگری بهره مالکانه می باشد که قرار است بخشی از این عوارض توسط شرکت های فولادی تأمین شود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب به بورس نیوز عنوان کرد: شرکت های فولادی همچون خوزستان از پتانسیل های مناسبی برای رشد سودآوری برخوردار هستند که با برطرف شدن ابهامات به وجود آمده در خصوص نحوه تخصیص عوارض معادن بین تولیدکننده و تأمین کننده می تواند آزاد شود.

زندی فر ادامه داد: شرکت فولاد خوزستان در چند سال اخیر همواره طرح هایی را در جهت افزایش بهره وری به مرحله اجرا درآورده و همچنان در حال بهینه سازی می باشد بنابراین توانسته برنامه های خود را در این مسیر به پیش ببرد تا شرایط مناسب تری را برای شرکت به وجود آورد.

محصول پرتقاضا

شرکت فولاد خوزستان با توجه به سطح کیفی مناسبی که محصول آن دارد نوعی به انحصار کیفی رسیده است که سبب پرتقاضا بودن محصولات تولیدی شرکت گردیده است بنابراین به نظر می رسد مشکل فروش برای آن وجود نداشته باشد.

مدیر عامل سابق شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد در خصوص برنامه شرکت فولاد خوزستان برای افزایش صادرات ابراز داشت: این شرکت پیگیری های لازم را برای اخذ مجوز افزایش صادرات در دست دارد که با توجه به سیاست های دولت جدید در جهت افزایش ارزآوری می تواند مورد موافقت قرار گیرد که تأثیر بسزایی در افزایش سودآوری برای شرکت و کشور داشته باشد.

این کارشناس صنعت آهن و فولادی با اشاره به ایجاد توازن بین تولید سنگ آهن و فولاد در کشور اظهار داشت: در حال حاضر مشکلی در خصوص تأمین سنگ آهن شرکت های فولادی وجود ندارد و به نظر می رسد از یک توازن نسبی برخوردار باشد.

ولی با توجه به طرح های توسعه ای فراوانی که شرکت های تولیدکننده سنگ آهن برای ایجاد واحد تولید فولاد در داخل خود شرکت ها دارند به نظر می رسد کم کم تمایل زیادتری به مصرف سنگ آهن در داخل خود شرکت ها داشته باشند و یا اینکه گرایش به فروش محصول با ارزش افزوده بالاتر خواهند داشت که طبیعی به نظر می رسد.

وی افزود: به هر حال با توجه به سرمایه گذاری هایی که در منطقه سنگان و گوهر زمین توسط شرکت های سنگ آهنی و فولادی صورت گرفته است به نظر می رسد در بلندمدت برای رسیدن به یک توازن نسبی باید بررسی های کارشناسی صورت گیرد در عین حالی که تولیدکننده های سنگ آهن هم با افزایش هزینه های تولید درخواست آزادسازی قیمتی را خواهند داشت که با در نظر گرفتن شرایط باید تصمیمات مناسبی در این موارد گرفته شود تا شرکت های سنگ آهنی و فولادی بتوانند سودآوری خود را حفظ کنند.

زندی فر در خصوص پتانسیل های ارزآوری شرکت فولاد خوزستان عنوان داشت: با توجه به قیمت تمام شده شمش برای فولاد خوزستان و همین طور برنامه افزایش صادرات در حدود 800 هزار تن در سال برای شرکت که می تواند در صورت تحقق، ارزآوری بسیار مناسبی را برای شرکت و کشور به ارمغان آورد و به توسعه شرکت کمک شایانی نماید.

مدیر عامل شرکت آریا تدارک در خصوص پیش بینی وضعیت فولاد خوزستان ابراز داشت: با توجه به بازدیدی که از شرکت داشتم هیچگونه مشکلی در خصوص وضعیت عملکردی شرکت مشاهده ننمودم و فعالیت مناسب تیم بازرگانی و تولید شرکت با تمام قوا در جریان بود بنابراین به نظر می رسد در خصوص عملکردی شرکت فولاد خوزستان مشکلی نخواهد داشت.

در خاتمه زندی فر با اشاره به اصلی ترین مانع بر سر راه شرکت های تولیدکننده ابراز داشت: در شرایط حال حاضر به دلیل نبود فرضیات قاطع نمی توان چشم انداز صحیحی از آینده تولید داشت ولی به نظر می رسد با مشخص شدن این موارد شرکت ها توانایی برنامه ریزی و ادامه روند سودآوری خود را با برنامه های در دست اجرا خواهد داشت بنابراین در بلندمدت سرمایه گذاری در سهام شرکت های بنیادی جای نگرانی نخواهد داشت.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*