خانه / بورس و سهام / آنچه در بازار سهام روز سه شنبه 2 اردیبهشت گذشت

آنچه در بازار سهام روز سه شنبه 2 اردیبهشت گذشت

سه شنبه دوم اردیبهشت به تبع جو مثبت معاملات در بسیاری از گروه ها در نیمه ابتدایی زمان بازار شاخص ها صعود محسوسی را پشت سر گذاشتند اما رفته رفته این روند مختل شد و شاهد ورود تعدادی محسوسی از نمادها در گروه های مختلف به محدوده منفی بودیم. طی این معاملات تاثیرگذاری مثبت نمادهای پالایشی، معدن، فلزی ، پتروشمی ، فنی مهندسی و چند رشته ای صنعتی بر روی شاخص ها محسوس بود.

روز جاری شاخص کل بورس تهران با ثبت افزایشی 699 واحدی به 75735 واحد رسید. دو نماد “فلامی” و “ونفت” بیشترین افزایش قیمت و “کپارس” و “دیران” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند. همچنین “شبندر” بیشترین تاثیر مثبت و “اخابر” بالاترین اثر منفی را بر شاخص گذاشتند.

در شروع معاملات روز سه شنبه بار دیگر شاخص کل بورس تهران به لطف رونق معاملات در بسیاری از نمادها در گروه هایی مختلف از جمله پالایشی، فنی مهندسی، شیمیایی، فلزی و معدنی و مالی و برخی تک سهم ها در گروه خودرویی در مسیر صعود قرار گرفت و نیمه کانال 75 هزار واحدی را نیز تصاحب کرد. شیب صعودی شاخص در اواخر ساعات اولیه معاملات به تبع آرام تر شدن فضای معاملات در گروههای پیشرو و همچنین افت تعدادی از نمادها در گروه های مذکور به محدوده منفی آرام گردید. در ادامه با عرضه صف های خرید در بسیاری از نمادهای پیشرو همچون “پارسان” و نمادهای پالایشی ،شاخص با جهشی مقطعی مواجه گردید اما پس از این مقطع ثبات نسبی بر سیر حرکتی این نماگر حاکم شد و حتی تاثیرگذاری منفی برخی از نمادها همچون “خودرو” نیز شاخص را کمی پایین تر از سطوح قبلی کشید. پس از این مقطع نیز شاهد منفی شدن بسیاری از نمادها در گروه های بزرگ و کوچک بازار بودیم که این امر کمی از تاثیرگذاری مثبت این نمادها در نیمه اول معاملات روزانه را خنثی کرد.

امروز رئیس کل بانک مرکزی از انجام مطالعات كارشناسي در اين نهاد در خصوص نرخ هاي سود بانكيدر جهت ارائه گزارش به شورای پول و اعتبار و تصمیم گیری بر اساس این گزارش در خصوص نرخ سود خبر داد.

همچنین سازمان خصوصی سازی اعلام کرد برنامه عرضه بلوک 1،115 درصدی ایران خودرو در شانزدهم اردیبهشت از دستور کار سازمان خارج شده است. این نهاد برنامه واگذاری های اردیبهشت ماه را نیز تشریح نمود.بر این اساس بلوک 40 درصدی سهام شرکت پیمانکاری عمومی گسترش انرژی نوین و بلوک 100 درصدی سهام شرکت سرمایه گذاری گسترش و توسعه صنعت در روز دوم اردیبهشت در فرابورس، بلوک 28.5 درصدی سهام شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در فرابورس در روز شانزدهم ماه جاری و بلوک 100 درصدی نیروگاه صوفیان ، نیروگاه گازی کنگان و فولاد آذربایجان از طریق مزایده در روز شانزدهم اردیبهشت واگذار خواهد شد. همچنین 65 درصد ارزش طرح فولاد میانه، 100 درصد ارزش نیروگاه برق شهید مفتح، بلوک 49 درصدی شرکت مدیریت تولید برق شهید رجایی و بلوک 40 درصدی سهام شرکت مدیریت تولید برق شهید مفتح نیز در همین روز با مزایده واگذار می گردد.

در عین حال شرکت توسعه معادن روی ایران در واکنش به اخبار موجود در رسانه ها پیرامون دادگاه تجدید نظر بابت مطالبه 83،830 تن خاک پر عیار از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، در اطلاعیه ای اعلام کرد در خصوص رای دادگاه تجدید نظر پیگیری های لازم کماکان در جریان می باشد. در روزهای اخیر اخباری مبنی بر صدور حکم نهایی به نفع “کروی” به گوش می رسید.

به علاوه شرکت صنعتی آما در گزارشی اعلام کرد در جلسه هیات مدیره در پایان فروردین ماه مقرر شد زمین کارخانه شماره 1 به متراژ 18486 متر مربع بفروش برسد. لازم به ذکر است که بهای تمام شده زمین مذکور در دفاتر شرکت به مبلغ 3945086 ریال می باشد و در پیش بینی بودجه سال 1393، فروش زمین مذکور پیش بینی نشده است.

امروز همچنین می توان به رشد قیمت طلا و افزایش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد. طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 101 هزار و پانصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3320 تومان در حال معامله است.

روز سه شنبه جو مبهم مثبتی بر بسیای از گروه ها حاکم بود. درگروه معدنی 3 نماد منفی بوده اند. در این گروه نماد “کروی” صف خرید را تجربه می کند و “کبافق” صف فروش دارد. درگروه محصولات شیمیایی 15 نماد در آخرین معاملات منفی بوده اند. در این گروه صف خرید در نماد “پترول” محسوس بوده و “شیران” کماکان صف فروش دارد. در گروه فلزات اساسی 5 نماد افت کرده و 2 نماد در معاملات پایانی منفی شده اند. در این گروه نماد “فولاژ” با صف فروش روبرو بوده و “فولای” صف خرید را دارد. در بخش مخابرات نماد “اخابر” به عنوان تنها نماد معاملاتی افت قیمت را تجربه کرده است. در بخش فنی مهندسی “رمپنا” رشد کرده و معاملات متعادل است. در بخش خودرو تنها 2 نماد رشد کرده اند. در این بخش”خپارس” صف خرید را داشته و “خودرو” با بالاترین صف فروش روبروست. در بخش شرکت های چند رشته ای همه نمادها در درصدهای مثبت به کار خود پایان داده اند. در گروه بانکی 10 نماد در معاملات پایانی در محدوده منفی قیمتی به کار خود پایان داده اند. در گروه سرمایه گذاری 9 نماد افت کرده اند. در این گروه باز هم “واتی” بالاترین صف فروش را تجربه می کند . در بخش محصولات نفتی تنها دو نماد منفی بوده اند. در این گروه “شبندر” بالاترین صف خرید را تجربه می کند . در گروه دارویی 18 نماد منفی بوده و 4 نماد در آخرین معاملات افت کرده اند.در این بخش صف خرید “دروز” پابرجا مانده و صف های فروش محدودی نیز به چشم می خورد. در معاملات بخش غذایی تنها 4 نماد کاهش ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این بخش “غالبر” صف خرید محسوسی دارد.در میان قندی ها تنها “قشرین” درصدهای مثبت به معاملات روزانه پایان داده است. در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک یک نماد منفی بوده است. در گروه ساختمانی 2 نماد رشد کرده اند. در این گروه”وتوس” بالاترین صف فروش را دارد. در این میان در گروه سیمانی 14 نماد کاهش ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه صف های خرید و فروش محدودی به چشم می خورد.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 546 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”وبصادر” و”خساپا” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 112 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”وزمین” و”ثتران” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*