خانه / بورس و سهام / آنچه در بازار سهام روز چهارشنبه 3 اردیبهشت گذشت

آنچه در بازار سهام روز چهارشنبه 3 اردیبهشت گذشت

چهارشنبه شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 134 واحد رشد به رقم 56929 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 726 واحد افزایش عدد 143582 واحد را تجربه كرد. شاخص كل بورس نيز در روز جاري با 245 واحد رشد به رقم 75980 واحد رسيد.

همچنین در این روز پالایش نفت بندرعباس با 110 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل مخابرات ایران با 22 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 1 واحد افت به رقم 776 واحد رسید.

گفتني است ارزش كل معاملات اين روز به رقم 5148 میلیارد ریال رسید.

با آغاز معاملات در آخرین روز معاملاتی این هفته شاخص کل بورس تهران تحت تاثیر فضای مبهم بر معاملات بسیاری از گروه ها کمی افت کرد اما تحت تاثیر رونق معاملات در گروه پالایشی، پتروشیمی، فنی مهندسی و تعدادی از نمادهای معدنی و فلزی ، سرمایه گذاری و چند رشته ای صنعتی در مسیر صعود قرار گرفت. این سیر تا اواسط معاملات ادامه یافت اما با پابرجا ماندن فضای مبهم حاکم بر بازار روند نسبتا با ثباتی را بر سیر حرکتی شاخص پدید آورد. در این برهه حمایت حقوقی ها از برخی نمادها از جمله “فملی” شاخص را به میزان کمی بالا برد اما این روند ادامه نیافت.بهبود نسبی شرایط در گروه پتروشمی، بانکی و برخی از نمادهای فلزی نیز در مقابل روند منفی شکل گرفته در تعداد محسوسی از نمادها در صنایع مختلف قرار گرفت تا از ریزش شاخص جلوگیری شود. بدین ترتیب این نماگر تا اواخر معاملات در آستانه ورود به کانال 76 هزار واحدی باقی ماند اما سرنجام موفق به گذر از این سطح نشد.

روز جاری خبر رسید که در جلسه عصر سه شنبه شورای پول و اعتبار تصمیم گیری خاصی پیرامون سود بانکی به عمل نیامده است. بر اساس اخبار منتشر شده در این زمینه در جلسه مذکور تنها پیرامون کلیات موضوع کاهش نرخ سود بانکی صحبت شده و جمع بندی در این زمینه حاصل نگردیده است.

همچنین مدیر صندوق توسعه بازار نیز نسبت به عملکرد روزهای اخیر حقوقی ها لب به اعتراض گشود.سنگینیان در این رابطه اظهار داشت که رفتار حقوقی ها موجب تعجب است چرا که حقوقی‌ها اگر معتقدند سهام به سطح ارزشمند رسیده باید با این صندوق همراهی کنند، نه اینکه دست به فروش سهام بزنند. سنگینیان افزود اکنون وقت حمایت شرکت‌های حقوقی و صندوق توسعه بازار از سهامداران حقیقی است و نباید برخیشرکت‌های حقوقی در این روزها برخلاف جهت بازار حرکت کنند.

در عین حال اعلام گردید پس از عرضه بلوک 5 درصدی پست بانک در اواخر اسفند سال گذشته، با احراز شرایط خریدار این معامله به ارزش بیش از 334 میلیارد ریال قطعی گردیده است.

امروز همچنین می توان به رشد قیمت طلا و افزایش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد. طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 102 هزار و هفتصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3345 تومان در حال معامله است.

براین اساس طی معاملات روز مذکور در نماد شرکت مپنا شاهد حجم معامله ای نزدیک به 13 میلیون سهمی بودیم که در پایان معاملات این نماد با صف خرید بیش از 9 میلیون سهمی به کار خود پایان داد. اما نکته قابل توجه در این نماد کاهش حجم مبنای سهام از سه میلیون و 990 هزار سهم به سه میلیون سهم می باشد که دلیل آن هنوز مشخص نیست.

همچنین در گروه پالایشی امروز “شبندر” با روند صعودی خود توانست اندکی جو گروه را بهبود بخشد و در پایان نیز نماد “شاوان”، “ونفت” و “شراز” توانستند نوسانات خود را همرنگ “شبندر” نمایند. اهالی تالار معتقدند صحبت های معاون اول رییس جمهور در خصوص ابلاغ آیین نامه اجرایی تبصره 2 ماده واحده بودجه سال 93 در خصوص قیمت نفت خام تحویلی به پالایشگاه های داخلی براساس 95 درصد متوسط بهای محموله های صادراتی نفت مشابه در هر ماه توانسته بر این گروه تأثیر مثبتی داشته باشد.

شایان ذکر است که از میزان بیش از 9 میلیون سهم معامله شده “شبندر” در روز جاری نزدیک به 6 میلیون توسط حقیقی ها و حدود 3.5 میلیون توسط حقوقی ها خریداری شده است.

اما در گروه خودرویی بورس در حالیکه در ساعت ابتدایی معاملات شاهد بازگشت اقبال بازار به سهام این شرکت ها بودیم و حجم تقاضا از عرضه پیشی گرفته بود ولی مجدداً اقبال از این گروه برگشت و سهام شرکت های گروه مذکور روند نزولی را در پیش گرفتند.

اهالی تالار معتقدند عدم حمایت های سهامداران عمده در این شرکت ها سبب تردید بازار سرمایه برای خرید سها م آنها شده است و گرنه این گروه گزارشات پیش بینی درآمد خوبی برای سال 93 ارایه کرده اند.

گفتنی است سهام شرکت پارس خودرو در حال حاضر روندی برخلاف جهت حرکتی گروه به خود گرفته است. این گروه نیز امروز بیشتر میزبان حقیقی های بازار بود تا حقوقی ها که رقمی در حدود بیش از 90 درصد حجم معاملات را به خود اختصاص دادند.

در گروه سیمانی نیز علی رغم صحبت های رییس انجمن این گروه در خصوص مشخص شدن میزان افزایش نرخ محصولات طی روز جاری اما هنوز خبری از این اتفاق منتشر نشده است. به نظر می رسد این گروه در حال حاضر نسبت به اخبار مثبت و منفی واکسینه شده است. در گروه مذکور نیز حقیقی ها سردمدار معاملات خرید و فروش هستند.

از دیگر سو گروه بیمه ای بورس از جمله گروه های سبز رنگ امروز بودند که به صورت دسته جمعی رشد قیمت را تجربه کردند. اهالی تالار معتقدند فارغ از علت روند صعودی این گروه آنچه که اهمیت زیادی دارد حرکت بی سر و صدای آن می باشد.

همچنین تک نماد گروه ابزار پزشکی و اندازه گیری یعنی شرکت کنتورسازی ایران از جمله شرکت هایی است که می توان از آن به عنوان شرکتی بدون متولی در بازار سرمایه یاد کرد چرا که سهامدار عمده این شرکت از زمان ورود این سهام به بورس این شرکت را بدون متولی در این بازار رها کرده و هیچ واکنشی نسبت به افت قیمت و یا رشد قیمت سهام این شرکت از خود نشان نداده که البته این موضوع زیان هایی را نیز برای اهالی بازار سرمایه در پی داشته است چراکه این سهم محلی شده برای ورود و خروج سفته بازان برای رسیدن به مقاصدشان. به هر حال این عملکرد سهامدار عمده سبب شده تا هیچگاه بازار با اعتماد و اطمینان کامل به این سهام نگاه نکند چراکه هیچ متولی در زمان رشد بیش از حد و حبابی و نیز افت قیمت مکرر برای آن وجود ندارد.

 روز چهارشنبه جو مبهمی بر بسیای از گروه ها حاکم بود. درگروه معدنی تنها یک نماد در درصدهای منفی به معاملات پایان داده است. در این گروه نماد “کروی” باز هم صف خرید را تجربه می کند و “کبافق” نیز صف فروش دارد. درگروه محصولات شیمیایی 14 نماد در آخرین معاملات منفی بوده اند. در این گروه صف خرید در نماد “پترول” محسوس بوده و “شیران” صف فروش محدودی دارد. در گروه فلزات اساسی 10 نماد رشد کرده اند. در این گروه “فجر” صف خرید دارد. در بخش مخابرات نماد “اخابر” به عنوان تنها نماد معاملاتی افت قیمت را تجربه کرده است. در بخش فنی مهندسی “رمپنا” رشد کرده و صف خرید ملموسی دارد. “رتکو” نیز در آخرین معاملات پا به محدوده مثبت گذاشته است. در بخش خودرو تنها 7 نماد رشد کرده اند. در این بخش”خپارس” صف خرید داشته است. در بخش شرکت های چند رشته ای همه نمادها در درصدهای مثبت به کار خود پایان داده و “وصندوق” صف خرید دارد. در گروه بانکی 9 نماد در معاملات پایانی در محدوده مثبت قیمتی به کار خود پایان داده اند. در گروه سرمایه گذاری 8 نماد افت کرده اند. در این گروه باز هم “واتی” بالاترین صف فروش را تجربه می کند و “وتوسم” صف خرید دارد. در بخش محصولات نفتی تنها 3 نماد منفی بوده اند. در این گروه “شبندر” و “ونفت” صف خرید قابل ملاحظه را تجربه می کنند.در گروه دارویی 23 نماد منفی بوده اند.در این بخش “دزهراوی” صف خرید دارد.در معاملات بخش غذایی تنها 5 نماد افزایش ارزش سهام را تجربه کرده اند.در این بخش صف های خرید و فروش محدودی دیده می شود.در میان قندی ها تنها 2 نماد در درصدهای مثبت به معاملات روزانه پایان داده است. در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک 4 نماد مثبت بوده اند. در گروه ساختمانی 2 نماد رشد کرده اند. در این گروه”وتوس” بالاترین صف فروش را دارد و “ثعمرا” با صف خرید محسوسی روبروست.در این میان در گروه سیمانی 11 نماد افزایش ارزش سهام را تجربه کرده اند.در این گروه صف خرید قابل توجهی در نماد “سفار” وجود دارد.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 506 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”فملی” و”وبصادر” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 101 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”دی” و”ثتران” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*