خانه / بورس و سهام / آیا سهامداران “بانک آريا” به پول خود مي‌رسند؟

آیا سهامداران “بانک آريا” به پول خود مي‌رسند؟

بازار فرابورس هر چند در جريان معاملات روز گذشته با افت شاخص همراه بود اما خبر پيگيري مطالبات سهامداران بانك آريا كمي باعث دلخوشي سرمايه‌گذاران شد به‌طوري‌كه قرار است وجوه پذيره‌نويسان بانك آريا (لغو مجوز شده) به زودي به آنان بازگردانده شود.

غلامرضا ابوترابي رئيس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمايه‌اي در گفت‌وگو با «سنا» اظهار كرد: پيرو پيگيري‌هاي انجام شده از دادستان كل كشور درخصوص استرداد وجوه مربوط به پذيره‌نويسان بانك آريا، اسامي اشخاص حقيقي و حقوقي كه بايد مبالغ مربوط به پذيره‌نويسي اوليه بانك يادشده به آنان مسترد شود توسط دادستان كل كشور به اين سازمان اعلام شده است.
ابوترابي افزود: بر اين اساس هماهنگي‌هاي لازم با مسوولان بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و بانك ملت صورت گرفته كه نحوه و زمان پرداخت وجوه مربوط به پذيره‌نويسان بانك يادشده به زودي به اطلاع كليه پذيره نويسان خواهد رسيد.
21اسفند ماه سال 89 بود كه خبر پذيره‌نويسي بانك آريا در بانك ملت منتشر شد؛ پذيره‌نويسي كه با انتشار 200ميليارد تومان اوراق همراه بود و باقيمانده سرمايه را كه 200ميليارد تومان ديگر بود بايد گروه آريا تامين مي‌كرد. هنوز خبرپذيره‌نويسي همه‌گير نشده بود كه خبر داغ اختلاس سه هزار ميلياردي و ارتباط آن با بانك آريا موجب شد تا ادامه فعاليت اين بانك متوقف شود. ولي در اين ميان شهرونداني كه سرمايه خود را براي پذيره‌نويسي به بانك ملت داده بودند سرگردان شدند. حال بيش از سه سال از پذيره‌نويسي و توقف فعاليت اين بانك مي‌گذرد و سهامداران بدون اينكه سودي دريافت كنند ارزش پول آنها هم كاهش يافته است. مراجعه شهروندان و طلبكاران بانك آريا به بانك مركزي بي فايده بود زيرا مسوولان بانك گفتند از دست ما خارج است و توپ را به زمين قوه قضائيه انداختند. اما يك مساله بي‌پاسخ مانده و آن اين است كه آيا بانك مركزي مي‌توانست در همان روزهاي ابتدايي توقيف بانك، بدهي و مطالبات مردم را پرداخت كند؟
حال پس از گذشت چندين سال از جريان اين پرونده، ديگر نه قيمت طلا، نه قيمت دلار يا هر كالاي قابل سرمايه‌گذاري ديگري قيمت سه سال قبل است و اگر اين سهامداران همان موقع اقدام به خريد پرايد نيز مي‌كردند، سه برابر سود دريافت كرده بودند اما حال چنانچه به همان پول خود نيز با ضرر بسيار هنگفتي برسند، بايد خوشحال و راضي باشند! اما واقعا در اين ميان چه كسي مسوول است؟ بانك مركزي، سازمان بورس، فرابورس يا سهامداران بي‌اطلاع؟!
در بازار چه گذشت؟
بازار فرابورس روز گذشته را به‌رغم افت شاخص با رشد حجم و ارزش معاملات سپري كرد، به‌طوري‌كه حجم كل معاملات با بيش از 100 درصد و ارزش معاملات با 36 درصد افزايش روبه‌رو شد و در نهايت دادوستد 319 ميليون برگه اوراق بهادار به ارزش يك هزار و 497 ميليارد ريال در سامانه معاملاتي اين بازار به ثبت رسيد. اين در حالي است كه شاخص فرابورس، 1/9 واحد افت را تجربه كرد و به محدوده 778 واحدي كاهش يافت كه نمادهاي ساختماني بيشترين نقش را در اين افت داشتند؛ در اين روز باغميشه، عمران و توسعه شاهد، سرمايه‌گذاري مسكن شمال غرب، سرمايه‌گذاري مسكن شمال شرق و سرمايه‌گذاري توسعه و عمران كرمان بيشترين تاثير منفي را بر آيفكس داشتند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*